Pies senior – jak zadbać o jego kondycję i zdrowie?

LinkedIn

Pies senior – jak zadbać o jego kondycję i zdrowie?

Psy w podeszłym wieku potrzebują szczególnej troski. Chcesz, aby Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowie i wigor na wiele lat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak dbać o wiekowego pupila oraz która karma dla psa seniora będzie najlepsza.

Od jakiego wieku pies staje się seniorem?

W życiu każdego psa przychodzi taki moment, kiedy traci on dotychczasowy wigor, niechętnie wychodzi na spacery, a jego sierść zaczyna siwieć. Te symptomy mogą świadczyć, że osiągnął on wiek senioralny. Trudno tu jednak mówić o konkretnej dacie – dla każdego czworonoga ten etap rozwoju przypada na inny moment. Najszybciej starzeją się psy dużych ras – to właśnie one są najbardziej narażone na choroby stawów, które mogą skutkować ograniczeniem aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to regułą. To, kiedy pies stanie się seniorem zależy także od innych czynników, a w tym sposobu żywienia, trybu życia, ogólnego stanu zdrowia oraz uwarunkowań genetycznych.

Pies senior – najczęstsze problemy

Psy w podeszłym wieku mogą zmagać się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Do tych najczęściej spotykanych należą:

  • choroby stawów,
  • problemy z trawieniem,
  • brak łaknienia,
  • choroby zębów i dziąseł,
  • upośledzenie zmysłów, np. wzroku (zaćma) czy słuchu (niedosłuch),
  • choroby nowotworowe,
  • nietrzymanie moczu.

Wraz z wiekiem czworonoga wzrasta też ryzyko rozwoju chorób serca czy cukrzycy. Warto wiedzieć, że u psa seniora niekiedy pojawiają się zaburzenia behawioralne, takie jak, chociażby dezorientacja, lęk separacyjny czy apatia.

Karma dla psa seniora – jaką wybrać?

Przewód pokarmowy psa seniora często nie działa już tak sprawnie, jak u młodego szczeniaka. Właśnie dlatego w przypadku czworonogów w podeszłym wieku należy zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w lekkostrawne białko. Dobrze, aby karma dla psa seniora odznaczała się obniżoną zawartością tłuszczów i węglowodanów. Duża ilość tego typu makroskładników w pokarmie mogłaby prowadzić do szybkiego zwiększenia masy ciała zwierzęcia. To z kolei jeszcze bardziej obciążyłoby stawy oraz zwiększyło ryzyko rozwoju niektórych chorób (np. cukrzycy). Samodzielne komponowanie diety odpowiedniej dla psa w podeszłym wieku może stanowić nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego warto sięgnąć po gotowe mieszanki. Nasz dobrze wyposażony sklep z karmą dla psów to miejsce, w którym bez trudu znajdziesz produkty żywieniowe, przeznaczone dla czworonożnych seniorów.

Jakie witaminy powinny się znaleźć w diecie psa seniora?

Starzejący się organizm psa może wykazywać zwiększoną podatność na różnego rodzaju choroby. Jeśli zatem Twój pupil często łapie infekcje, pomyśl o wdrożeniu dodatkowej suplementacji. Wybierając witaminy dla psa seniora, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz podczas wizyty kontrolnej dobierze produkt dopasowany do potrzeb starzejącego się organizmu. Większość suplementów przeznaczonych dla czworonogów w podeszłym wieku zawiera w swoim składzie m.in.:

  • witaminy E i C, wzmacniające naturalną odporność organizmu,
  • witaminy z grupy B, wspomagające metabolizm i trawienie,
  • glukozaminę i chondroitynę, niezbędne do odbudowy chrząstek stawowych.

Nie zawsze jednak dodatkowa suplementacja witamin jest konieczna. Aby dojrzały pies cieszył się dobrym zdrowiem, wystarczy wprowadzić do jego jadłospisu pokarmy bogate w składniki odżywcze, jak np. karma dla psa Fitmin. Marka posiada w swojej ofercie produkty, które zostały opracowane z myślą o czworonogach różnych ras i na różnych etapach rozwoju.

Jak opiekować się psem seniorem?

Aby pies senior cieszył się dobrym zdrowiem, należy zapewnić mu odpowiednią opiekę. Przede wszystkim nie przekarmiaj swojego czworonoga. Jeśli psiak ma spory apetyt, podawaj mu mniejsze porcje karmy, ale częściej (ok. 3-4 razy dziennie). Zbyt obfite posiłki mogą obciążać układ pokarmowy i sprawią, że pies będzie wykazywał mniejszą chęć do zabawy. Zadbaj również o to, aby Twój psiak miał łatwy dostęp do wody. Jest to szczególnie ważne podczas upałów – pies senior jest bowiem podatny na odwodnienie.

Wiekowego czworonoga warto zachęcać do aktywności i wychodzenia na spacery. Pamiętaj jednak, że psiak w podeszłym wieku może szybko się męczyć. Planując wspólną wędrówkę, wybierz mniej wymagającą trasę. Jeśli masz w planach dłuższy spacer, weź ze sobą wodę i kilka przekąsek. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów cierpiących na cukrzycę.

Nie zapominaj również o regularnych wizytach u weterynarza. W przypadku psów seniorów raz na pół roku warto przeprowadzić badania kontrolne. Dzięki temu wszelkie choroby uda się wykryć we wczesnym stadium, co z kolei ułatwi leczenie pupila. Pamiętaj także, że zachowanie psa wraz z wiekiem może się zmieniać. Problemy ze wzrokiem lub niedosłuch często sprawiają, że psiak staje się nerwowy i rozkojarzony. Postaraj się zatem, aby Twój pupil mógł spędzić jesień swojego życia w spokojnym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *