Jak przyzwyczaić psa do zmiany karmy?

LinkedIn

Jak przyzwyczaić psa do zmiany karmy?

Twój pies ma problemy z trawieniem? Jego sierść jest szorstka i sucha? A może brakuje mu energii i ochoty do zabawy? Przyczyną opisanych wyżej problemów mogą być błędy w żywieniu pupila. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak powinna przebiegać zmiana karmy u psa oraz czego nie powinno zabraknąć w diecie Twojego czworonoga.

Wybór karmy dla psa – od czego zależy?

Na kondycję psychofizyczną czworonoga wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest niewątpliwie odpowiednio zbilansowana dieta. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby dostarczała ona pupilowi niezbędnych składników odżywczych oraz związków mineralnych.

Pokarm dla psa należy dobierać z uwzględnieniem różnych kryteriów, takich jak:

  • wiek,
  • wielkość rasy,
  • tryb życia,
  • potrzeby żywieniowe.

W efekcie inna karma będzie lepsza dla ruchliwego szczeniaka, inna dla psa seniora, który najchętniej nie opuszczałby swojego legowiska, a jeszcze inna dla samicy w okresie ciąży czy laktacji.

Kiedy warto rozważyć zmianę karmy u psa?

O przestawieniu psiaka na inny rodzaj pokarmu, warto pomyśleć wraz z osiągnięciem przez pupila kolejnego etapu rozwojowego. Karma dla szczeniąt, które potrzebują mnóstwo energii, może okazać się zbyt kaloryczna dla dorosłego osobnika. Jej podawanie zwierzętom, które skończyły 18 miesięcy, to prosta droga do nadwagi. Zmianę karmy u psa warto rozważyć także wtedy, gdy u czworonoga pojawią się problemy z trawieniem, takie jak gazy, biegunki czy świąd skóry. To wszystko może wskazywać na alergię pokarmową.

Modyfikacja diety może wynikać także z zaleceń weterynarza. Jeśli podczas badania stwierdzi on, że dotychczasowy sposób żywienia nie dostarcza psiakowi wszystkich składników mineralnych lub waga pupila w dużym stopniu odbiega od normy, może zaproponować wprowadzenie do jadłospisu psa innej karmy. O nowym sposobie żywienia warto pomyśleć także wtedy, gdy znacząco zmieniła się aktywność zwierzęcia. Jeśli Twój pupil więcej czasu spędza na legowisku, nie potrzebuje tak kalorycznej karmy, jak wtedy, gdy dzień upływał mu na zabawie w ogrodzie czy podczas długich spacerów.

Jak wprowadzić nową karmę do diety psa?

Zmiana karmy u psa nie jest trudna, choć trzeba pamiętać, że zanim pupil przestawi się na nowy rodzaj pokarmu, może upłynąć nieco czasu. Aby uniknąć problemów trawiennych, w okresie przejściowym, który powinien trwać ok. 2 tygodni, należy wymieszać nową karmę z dotychczas podawanym pokarmem. Początkowo zastosuj proporcję 1:3. Dzięki temu organizm psa lepiej przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia. Co dwa lub trzy dni zwiększaj udział nowej karmy, uważnie obserwując, czy u czworonoga nie pojawiły się problemy żołądkowo-jelitowe.

Jak przestawić psa na karmę suchą?

Jak z kolei wprowadzić do jadłospisu psa suchą karmę? Na początku postaraj się przyzwyczaić pupila do jej smaku, podając ją np. w formie przekąsek. Po kilku dniach wymieszaj ją z mokrą karmą. Dzięki temu pies szybciej zaakceptuje nową konsystencję pokarmu. Co z kolei zrobić, gdy pupil nie wykazuje zainteresowania suchą karmą? W takim przypadku przed podaniem polej ją odrobiną wody. Zmiękczony w ten sposób pokarm będzie łatwiejszy do pogryzienia, w szczególności przez bardziej wybredne szczeniaki.

Jakich błędów unikać zmieniając pupilowi karmę?

Zbyt nagła zmiana karmy u psa może niekiedy skutkować problemami trawiennymi. Nie warto zatem się spieszyć. Nowy pokarm należy wprowadzać konsekwentnie, ale stopniowo. W okresie przejściowym uważnie obserwuj pupila. Twoją czujność powinny wzbudzić takie objawy, jak:

  • apatia i ospałość,
  • uporczywe drapanie się,
  • trwająca kilka dni biegunka,
  • wymioty.

Jeśli po zmianie karmy wystąpią tego typu problemy, należy skontaktować się z lekarzem.

Podczas zmiany karmy mokrej na suchą, należy zadbać o odpowiednią podaż płynów. Wszystko dlatego, że suchy pokarm zawiera w swoim składzie mniej wody, niż mokre mieszanki. W efekcie po posiłku pies może odczuwać zwiększone pragnienie. Jeśli z kolei chcesz przestawić psa na inną karmę, pamiętaj, aby porównać kaloryczność starego i nowego pokarmu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać porcję karmy do potrzeb Twojego pupila. Co z kolei zrobić, gdy pies ma wrażliwy układ pokarmowy? W takiej sytuacji, zmieniając karmę, wybierz produkt hipoalergiczny, bogaty w dobrze przyswajalne białka, jak np. mokra karma dla psa Alpha Spirit. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko alergii.

Biegunka po zmianie karmy u psa – dlaczego może wystąpić?

Każda modyfikacja diety czworonoga niesie ze sobą ryzyko wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. Biegunki, jakie pojawią się po zmianie karmy u psa, nie zawsze są jednak symptomem choroby. Często występują one u tych zwierząt, które wcześniej otrzymywały pokarm zawierający dużą ilość glutenu. Biegunka może wynikać także z podania karmy niedostosowanej do potrzeb żywieniowych Twojego pupila. Mieszanki z dużą ilością białka i węglowodanów niekiedy obciążają delikatny przewód pokarmowy czworonoga. Aby uniknąć tego typu problemów, w okresie przejściowym podawaj swojemu pupilowi produkt z prostym składem, jak np. sucha karma Wiejska Zagroda.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *