Psi senior – jak o niego dbać, by żył jak najdłużej?
Mówi się, że psy mają tylko jedną wadę – za krótko żyją. Psia starość przychodzi nagle i zdecydowanie zbyt szybko. Jesień psiego życia jest pełna wyzwań, może być jednak naprawdę pięknym czasem. Zadbanie o kilka istotnych rzeczy nie tylko uszczęśliwi Twojego psa, ale też wpłynie korzystnie na jego kondycję i zdrowie. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, aby Twój przyjaciel miał wspaniałe i jak najdłuższe życie.
Kiedy pies staje się seniorem?
Psy starzeją się o wiele szybciej niż ludzie. Nie robią tego w identycznym tempie – małe i duże rasy rozwijają się zupełnie inaczej. Jeden rok życia u niewielkich czworonogów odpowiada pięciu latom u człowieka; w przypadku psów ras dużych i olbrzymich jest to około siedmiu lat. U psiaków sporych gabarytów komórki ciała muszą szybciej się rozwijać, dlatego też niestety prędzej się starzeją. Gwałtowne tempo wzrostu często powoduje też wady rozwojowe; u psów dużych ras nierzadko występują też różnego rodzaju nowotwory. Rozmiar naszego przyjaciela wpływa też na to, kiedy zaczynamy nazywać go seniorem. W przypadku małych ras dzieje się to około dziesiątego roku życia. U średnich psów ten proces zaczyna się między siódmym a ósmym rokiem, a u dużych – nawet w okolicach piątych urodzin.
Jak poznać, że pies się starzeje?
Jeszcze niedawno Twój przyjaciel był puchatą kulką, wprowadzającą do domu mnóstwo szczenięcej energii. Mija kilka lat i nagle zauważasz, że ma coraz mniej siły, coraz więcej śpi, a jego pyszczek pokrywa się siwymi włosami. Oczy robią się mętne, sierść sucha i matowa. Starzejący się psiak ma mniej energii i chęci do zabawy. Zaczyna mieć problemy z nietrzymaniem moczu – kiedyś potrafił wytrzymać kilka godzin między spacerami, dzisiaj coraz częściej zdarza mu się załatwić w domu. Układ mięśniowo-szkieletowy jest mniej sprawny, dlatego poruszanie robi się powolne i niezgrabne. Często występuje drżenie kończyn, osłabienie, niedowład lub porażenie. Psy mogą mieć problemy ze wstawaniem, wchodzeniem na fotel lub kanapę. Warto wtedy zadbać o stawy Twojego staruszka – wybierz windę zamiast chodzenia po schodach, kup schodki lub rampę, by nie musiał wskakiwać na meble. Dobrym pomysłem będzie też przeniesienie legowiska w wygodne miejsce, z dala od chłodu czy przeciągów.
Jak karmić psiego seniora?
Pewnych procesów nie da się oszukać – u psiego seniora zanikają mięśnie, zwalnia metabolizm. To może szybko doprowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a przy niezdrowym trybie życia do gwałtownego przybrania na wadze oraz otyłości. Każdy dodatkowy kilogram ciała skraca długość życia psa, zwiększa ryzyko cukrzycy i obciążenia stawów. Warto zadbać o żywienie naszego przyjaciela – podzielić dotychczasową ilość pokarmu na mniejsze porcje oraz ograniczyć ilość węglowodanów. Można rozejrzeć się też za specjalną karmą dla seniorów, która jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby psiego organizmu. Niektóre wiekowe psy mogą mieć problemy z uzębieniem a przez to z gryzieniem suchej, twardej karmy. Dla wielu z nich dobrym rozwiązaniem stanie się wprowadzenie zbilansowanej i lekkostrawnej diety.
Jak troszczyć się o zdrowie starszego psa?
Jesień życia to czas mierzenia się z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Wiele ras ma niestety predyspozycje genetyczne do określonych chorób, które często nasilają się w wieku starczym. Z tego powodu bardzo ważna jest wiedza i odpowiednia profilaktyka. Psi senior powinien być pod ścisłą kontrolą weterynarza. Oczywiście badania profilaktyczne potrzebne są w każdym wieku, gdyż to one pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć choroby i pomóc psu. Jesień życia to jednak czas szczególny – nawet wtedy, gdy nie widać żadnych niepokojących objawów, warto regularnie robić USG, badać serce, wzrok, krew i nerki. Trzeba zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy i błyskawicznie reagować. Nietypowe reakcje psa, jak na przykład nagła agresja czy apatia, mogą świadczyć o bólu. Ten jest symptomem, że w ciele czworonoga dzieje się coś niedobrego.
Jak dbać o ciało i umysł psiego seniora?
Starszy pies potrzebuje więcej odpoczynku, ale nie oznacza to wcale, że macie zrezygnować z długich spacerów. Twój przyjaciel potrzebuje aktywności na świeżym powietrzu. Ruch utrzyma go w lepszej kondycji i w długim zdrowiu. Warto też zwrócić się do psiego fizjoterapeuty, który rozpisze ćwiczenia, dostosowane do wieku i formy psa. Starszym psiakom często zmienia się rytm dnia – większość czasu przesypiają. Niektóre cierpią na problemy z pamięcią – zapominają wcześniej znane komendy, tracą zainteresowanie ukochanymi zabawami. Treningu potrzebuje nie tylko ciało, ale i umysł psa. Ćwiczenia sprawiają, że mózg starzeje się wolniej. Nie przestawaj pokazywać psu nowych miejsc, przypominaj mu komendy, ucz nowych sztuczek. Świetnie sprawdzą się też aktywności, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, jak np. zabawy węchowe.
Oprócz dbania o zdrowie i dietę, kondycję fizyczną i psychiczną, w opiece nad psim seniorem liczy się jeszcze jedno. Pamiętaj, aby spędzać ze swoim przyjacielem jak najwięcej czasu. Nie wiesz, ile jeszcze wspólnych lat wam pozostało, dlatego poświęcaj mu każdą wolną chwilę. Rozpieszczaj swojego pupila i jeszcze mocniej pokaż mu, jak bardzo jest dla Ciebie ważny. Pies, który jest aktywny, zadbany i kochany, starzeje się wolniej. Nie tylko będzie czuć Twoją miłość, ale też zostanie z Tobą na dłużej.
Komentarz 1
Bardzo ciekawy artykuł 😉