10 rzeczy, których na pewno nie wiesz o swoim psie

LinkedIn

Psy to naprawdę niezwykłe stworzenia. To nasi najlepsi przyjaciele, pocieszyciele, stróże, ukochani członkowie rodziny. Ich wielkie serce, wierność, lojalność i nadzwyczajny intelekt wciąż fascynują badaczy. Choć żyjesz z czworonogiem pod jednym dachem, możesz nie wiedzieć o nim wszystkiego. Przeczytaj, jakie wspaniałe tajemnice skrywa Twój pies!

1. Psi nos odmierza czas lepiej niż zegarek

Psy nie korzystają z zegarka, ale mają doskonałe poczucie czasu. Choć nie wiedzą, czy minęła jedna godzina, czy pięć, ich zegar biologiczny działa o wiele lepiej niż człowieka. W przewidywaniu tego, co za chwilę się stanie, pomaga im niesamowity psi zmysł – węch. Skąd nasz przyjaciel wie, o której wrócimy z pracy? Jego nos stale monitoruje natężenie zapachu. Uczy się, że gdy spada ono do pewnego poziomu, wtedy zjawiamy się w domu. Z tego powodu wie, kiedy czekać na nas pod drzwiami.

2. Nasz zapach czyni psa szczęśliwym

Zapach opiekuna nie tylko pozwala psu orientować się, kiedy do niego wrócimy. To jedna z rzeczy, która uszczęśliwia naszego przyjaciela. Wąchanie swojego ukochanego człowieka aktywuje w psim mózgu ośrodek nagrody. W ten sposób pies czuje się spokojny i zrelaksowany.  Jego opiekun jest dla niego gwarancją bezpieczeństwa, tak samo jak obecność rodzica dla małego dziecka.

3. Pies nie lubi niektórych zapachów, za którymi przepada człowiek

Choć zapach właściciela jest dla psa bardziej atrakcyjny niż najlepsze perfumy, są też takie, za którymi nasi pupile nie przepadają. To, co dla nas jest przyjemną, orzeźwiającą wonią, dla psa może być nie do zniesienia. Czworonogi nie lubią zapachu cytrusów, pieprzu, korzennych przypraw, amoniaku, ziół. Są dla nich zbyt ostre i intensywne. Po spryskaniu się perfumami unikajmy tulenia naszych pupili – nie będzie to dla nich przyjemne doświadczenie.

4. Nie ma dwóch identycznych psich nosów

Psi nos jest jedyny w swoim rodzaju nie tylko z powodu niesamowitej zdolności do rozróżniania zapachów. Układ bruzd, zmarszczek, wgłębień i szczelin, z którego się składa, jest unikatowy u każdego psiaka. Nie ma dwóch takich samych. Odcisk nosa jest odpowiednikiem linii papilarnych u człowieka – jego układ jest niepowtarzalny i może służyć identyfikacji naszego pupila.

5. Pies pamięta tyle słów co trzyletnie dziecko

Spacer? Przysmak? Jedzenie? Na pewno Twój pies reaguje błyskawicznie na któreś z tych słów. Wie doskonale, że za tym stwierdzeniem kryje się obietnica wspólnych przygód lub pełna miska. Nasz pupil wie doskonale, o czym mówimy – jest w stanie rozróżnić około 250 słów i gestów. To tyle, ile trzyletnie dziecko. Warto regularnie ćwiczyć – im częściej będziemy trenować z naszym pupilem, tym więcej będzie rozumieć.

6. Smak u psa jest o wiele słabszy niż u człowieka

Węch człowieka jest znacznie gorszy niż u psa, w przypadku innego zmysłu mamy jednak sporą przewagę. Ludzie mają około 9000 kubków smakowych, psy zaledwie 1700, a liczba ta maleje wraz z wiekiem. Ich ulubionym smakiem jest słodki, dlatego niektóre z nich tak chętnie sięgają po owoce i warzywa. Słony jest słabo wyczuwalny. Psy nie przepadają za smakiem kwaśnym i gorzkim – w naturze często charakteryzuje on to, co trujące i niebezpieczne.

7. Pies jest lewołapny lub prawołapny, a to wpływa na jego charakter

Tak jak ludzie są leworęczni i praworęczni, tak i u psa jedna z łap może być bardziej dominująca. Nasz przyjaciel może używać którejś z nich znacznie częściej. U pieska „prawołapnego” bardziej aktywna jest lewa półkula, odpowiedzialna za logiczne myślenie. Będzie więc chętnie i szybko uczył się komend. „Prawołapny” pies będzie zaskakiwał z kolei szalonymi pomysłami i kreatywnością.

8. Pies naprawdę upodabnia się do swojego opiekuna

Mówi się, że psy upodabniają się do swoich opiekunów. Naukowcy pracujący na Uniwersytetu w Wiedniu wykazali, że to prawda. Badali, jak ludzie i ich psy reagują na różnego rodzaju bodźce. Okazało się, że pupil upodabnia się w tym względzie bardzo do swojego opiekuna – ich organizmy wydzielały nawet zbliżony poziom hormonu stresu. Pies kopiuje zachowania właściciela i przejmuje jego styl życia, stąd podobieństwo.

9. Twój pies śni o Tobie

Psy śpią średnio 15 godzin na dobę. Szczenięta i psi seniorzy poświęcają na sen jeszcze więcej czasu. O tym, że nasi przyjaciele miewają marzenia senne, wie dobrze każdy psi opiekun. Psy w trakcie snów przeżywają to, czego uczą się w ciągu dnia. Co ciekawe, prawie zawsze w ich marzeniach sennych pojawia się twarz właściciela. Jeśli Twój pies przebiera łapkami na posłaniu, nie oznacza to, że goni kota – śni o tym, że biega z Tobą albo się z Tobą bawi.

10. Pies nienawidzi, gdy płaczesz

Pies wyczuwa doskonale emocje ludzi, zwłaszcza swojego opiekuna. Najbardziej wrażliwy jest na smutek. Badania wykazały, że czworonogi szybciej podejdą do osoby, która płacze niż takiej, która do nich mówi. Psy nienawidzą naszych łez i robią wszystko, żeby nas pocieszyć. Na sam dźwięk płaczu ich mózg reaguje tak samo jak na skomlenie innego psa. Od razu próbują nas uspokoić i ratować. To pokazuje, jak wspaniałymi są przyjaciółmi.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *