Psi behawiorysta – czym się zajmuje i kiedy należy się do niego zgłosić?

LinkedIn

Psi behawiorysta – czym się zajmuje i kiedy należy się do niego zgłosić?

Psy, podobnie jak ludzie, mogą się zmagać z problemami emocjonalnymi. Te najczęściej dają o sobie znać w sytuacjach stresowych. Czworonogi, u których występują zaburzenia behawioralne, są lękliwe, lub przeciwnie – nadmiernie agresywne. Aby ustalić przyczyny takich zachowań oraz skutecznie je wyeliminować, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli zainteresował Cię ten temat, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, kim jest psi behawiorysta oraz jakie niepokojące zachowania pupila warto z nim skonsultować.

Kim jest i czym się zajmuje psi behawiorysta?

Psi behawiorysta to osoba, której głównym zadaniem jest ustalenie przyczyn niepokojących zachowań u czworonoga oraz dobranie odpowiedniej terapii. Choć takiego specjalistę, nazywa się również psychologiem zwierzęcym, to jednak takie określenie nie jest do końca precyzyjne. Wszystko dlatego, że podczas swojej pracy, behawiorysta wykorzystuje wiedzę z takich dziedzin, jak etologia, medycyna weterynaryjna czy neurofizjologia. Dzięki tak szerokiemu podejściu może badać zachowania psa z różnych perspektyw, co z kolei ułatwia dobór odpowiedniej terapii.

Behawiorysty nie należy mylić z psim trenerem. Ten drugi zajmuje się bowiem wyłącznie szkoleniem czworonoga tak, aby nauczyć go określonych zachowań. Psi behawiorysta większy nacisk kładzie z kolei na rozwiązywanie problemów emocjonalnych, które sprawiają, że zwierzę nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Kiedy jest potrzebny psi behawiorysta?

Do psich behawiorystów najczęściej trafiają czworonogi, które:

  • cierpią na zaburzenia lękowe,
  • wykazują zachowania reaktywne,
  • mają braki w socjalizacji.

Każde z wymienionych wyżej zaburzeń wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania odpowiednio dobranej terapii.

Warto wiedzieć, że psi behawiorysta pracuje nie tylko ze zwierzęciem, lecz również opiekunem. Z jego pomocy możesz skorzystać, jeśli chcesz zrozumieć zachowania swojego pupila, lub nie wiesz, jak skutecznie nauczyć zwierzaka określonych zachowań. Pomoc psiego behawiorysty może przydać się także w pierwszym okresie życia szczenięcia, kiedy zwierzę zmaga się z lękiem separacyjnym czy też agresją na tle lękowym. Po porady do eksperta często udają się także osoby, które zdecydowały się na adopcję psa ze schroniska. W takim przypadku behawiorysta doradza, jak dbać o psiaka, który zmaga się z traumą lub też ma problem z przystosowaniem się do życia w nowym otoczeniu.

Jakie zachowania czworonoga powinny skłonić do szukania pomocy u psiego behawiorysty?

Wiele osobliwych zachowań psa wynika z jego natury. Jeśli zatem Twój pupil jest ruchliwy i uparty lub przeciwnie – spokojny i wycofany, nie musi to stanowić powodu do niepokoju. Niektóre zwierzęta przejawiają jednak zaburzenia, które wymagają konsultacji u psiego behawiorysty. Wśród ich przykładów wymienić można:

  • wycie lub szczekanie bez powodu,
  • niszczenie różnych przedmiotów,
  • zachowania obsesyjno-kompulsywne,
  • nadmierną lękliwość.

Twoją czujność powinna wzbudzić także nieuzasadniona agresja oraz nagła zmiana zachowania.

Niepokojące zachowania u psa – możliwe przyczyny

Niepokojące zachowania u psa nie muszą wynikać jedynie z problemów emocjonalnych. Duże znaczenie ma również dieta, która powinna być dopasowana do potrzeb pupila. Niektóre pokarmy zawierają w swoim składzie substancje, które mogą nadmiernie stymulować układ nerwowy. W efekcie psiak po spożyciu posiłku jest pobudzony oraz wykazuje zwiększoną wrażliwość na bodźce. W podobny sposób będą zachowywały się pupile, których dieta jest bogata w węglowodany.

Zachowania kompulsywne mogą być też konsekwencją alergii. Czworonogi cierpiące na nietolerancję pokarmową często są niespokojne, ciągle wylizują sierść lub ocierają się o różne przedmioty. Zanim udasz się do psiego behawiorysty, przyjrzyj się diecie swojego pupila i upewnij się, że jest ona prawidłowa. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma wrażliwy układ pokarmowy lub wykazuje skłonność do alergii, wybierz pokarm o właściwościach hipoalergicznych. W naszym dobrze wyposażony sklepie z karmą dla psów znajdziesz gotowe mieszanki przeznaczone dla czworonogów różnych ras i o różnych potrzebach żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *