Shiba inu – poznaj bliżej tę rasę psów!

LinkedIn

Shiba inu – poznaj bliżej tę rasę psów!

Shiba inu to jedna z bardziej popularnych ras japońskich. Czworonogi z tej grupy łączą cechy szpiców azjatyckich oraz psów w typie pierwotnym. Ich cechą charakterystyczną jest gęste, pluszowe futro. Choć psy shiba inu na pierwszy rzut oka wydają się przyjacielskie i łagodne, to jednak trzeba pamiętać, że nierzadko bywają również uparte, przekorne oraz skłonne do dominacji. Jeśli zatem chcesz, aby w Twoim domu zamieszkał psiak tej rasy, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Rasa psów shiba inu – co warto o niej wiedzieć?

Shiba inu to jedna z najmniejszych i zarazem najstarszych japońskich ras psów. Choć jej korzenie sięgają aż III wieku p.n.e., to jednak dopiero w XX wieku została ona uznana przez FCI. Czworonogi w typie szpica hodowano początkowo w celach myśliwskich, głównie zaś do płoszenia małej zwierzyny. Z czasem ich umiejętności zaczęto wykorzystywać także do pilnowania domów.

Jak wyglądają psy rasy shiba inu?

Psa shiba inu trudno pomylić z czworonogiem innej rasy. Jego wyróżnikiem jest miękkie, pluszowe futro o czerwonej, czarnej lub sezamowej barwie. Kolejna cecha charakterystyczna to tzw. urajiro, czyli jasne umaszczenie występujące w okolicach gardzieli, klatki piersiowej i brzucha oraz po wewnętrznej stronie kończyn. To wszystko sprawia, że zwierzę swoim wyglądem przypomina lisa. Psy rasy shiba inu mierzą ok. 40 cm, mają nieduże szpiczaste uszy oraz zakręcony w stronę grzbietu ogon. Z tego względu często nazywa się je mniejszą wersją akity. Takiego czworonoga łatwo rozpoznać także po głosie. W chwilach zdenerwowania lub podekscytowania często wydaje bowiem charakterystyczny wysokotonowy pisk, zwany „krzykiem shiby”.

Jaki charakter i usposobienie mają psy rasy shiba Inu?

Czworonogi tej rasy wyróżnia pewność siebie, niezależność oraz silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Są one również inteligentne i przekorne. To wszystko sprawia, że pies shiba inu wymaga odpowiedniej tresury. Warto zadbać w szczególności o jego wczesną socjalizację. Częsty kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami pozwoli przełamać wrodzoną nieufność i sprawi, że zwierzę stanie się doskonałym towarzyszem wielu zabaw. Shiba inu odznacza się też wrodzoną potrzebą dominacji i nie przepada za przytulaniem czy głaskaniem. Z tego względu pies tej rasy raczej nie będzie skłonny do zabawy z małymi dziećmi.

Wskazówki dotyczące wychowania psów shiba inu w pigułce

Pies shiba inu potrzebuje bardzo konsekwentnego, ale łagodnego postępowania. W pierwszych miesiącach życia często bywa przekorny. Musisz zatem uzbroić się w cierpliwość, jeśli nie będzie skory do słuchania próśb i poleceń. Podczas tresury warto stosować zasadę pozytywnej motywacji – częste karanie to prosta droga do tego, aby pies stał się agresywny. Ważna jest także żelazna konsekwencja – czworonoga, który wyrobił sobie już pewne nawyki, ciężko nauczyć nowych zasad. Musisz również pamiętać, że psy rasy shiba inu uwielbiają aktywność fizyczną. Z tego względu codziennie należy zapewnić im odpowiednią dawkę biegania. Lubią też gry i zabawy wymagające myślenia. Podczas szkolenia szczególny nacisk warto położyć na naukę przywoływania. Zdarza się bowiem, że shiba inu, który podczas tropienia oddali się od właściciela, nie będzie reagował na swoje imię.

Porady żywieniowe, czyli co powinien jeść pies shiba inu

Potrzeba dominacji i niezależności wśród psów shiba inu nierzadko przejawia się w ich preferencjach żywieniowych. Musisz mieć zatem świadomość, że czworonogi tej rasy bywają bardzo wybredne. Choć ich układ pokarmowy jest raczej odporny, a nietolerancje pokarmowe zdarzają się rzadko, to jednak zwierzę niekiedy ciężko nakłonić do zjedzenia karmy, która mu nie smakuje. By uniknąć tego problemu, warto podać psiakowi pokarm z dodatkiem aromatycznych ziół, jak np. mokra karma dla psa Alpha Spirit, czy karma dla psa Acana. Ta druga w swoim składzie zawiera także chrząstki i szpik, które dostarczają zwierzęciu niezbędnych związków mineralnych i witamin.

Jak pielęgnować psa shiba inu?

Psy rasy shiba inu charakteryzują się dobrą odpornością. Trzeba jednak dbać o to, aby nie przekarmiać pupila oraz kontrolować stan jego uzębienia. By zapobiec odkładaniu się kamienia, psiakowi warto podawać od czasu do czasu produkty do żucia. Pamiętaj też, że pies shiba inu nie najlepiej znosi zabiegi pielęgnacyjne. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, warto już od małego przyzwyczajać czworonoga do regularnego szczotkowania, kąpania czy przycinania pazurów.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *