Pies w samolocie – krótki podróżniczy poradnik!

LinkedIn

Pies w samolocie - krótki podróżniczy poradnik!

Podróżowanie z psem może być świetną przygodą i sposobem na rodzinne wakacje. Te mogą wydawać się jednak problematyczne, jeśli marzymy o dalekich, zagranicznych podróżach, które wymagają przelotu samolotem. Osoby, które już organizowały takie wyjazdy, doskonale wiedzą, że nie jest to niemożliwe. Co można poradzić urlopowiczom, którzy po raz pierwszy mają w perspektywie lot z psem?

Zanim podejmiemy decyzję o podróży samolotem, warto rozważyć inne dostępne opcje. Być może możliwe jest zorganizowanie innego środka transportu i oszczędzenie pupilowi stresu związanego z lotem? Bo to, że pies w samolocie przeżywa stres, jest niezaprzeczalne. Opiekun może jednak poprzez odpowiednie działania zminimalizować strach pupila i zadbać o to, by podróż odbyła się w sposób najbardziej komfortowy, jak to tylko możliwe.

Czy pies może lecieć samolotem?

Lot z psem oczywiście jest możliwy, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że warunki, na jakich będzie się odbywał, zależą od linii lotniczej. Dlatego, nawet jeżeli w przeszłości lataliśmy już ze swoim pupilem, to przy kolejnym locie i tak powinniśmy sprawdzić, jakie warunki oferuje konkretny przewoźnik. Pies w samolocie może podróżować na trzy sposoby. W przypadku najmniejszych czworonogów dozwolony jest ich przewóz na pokładzie samolotu, a tych większych w luku bagażowym. Na pokładzie zazwyczaj dopuszcza się przewóz psiaków, które razem z transporterem ważą nie więcej niż 8 kg. Niektóre linie lotnicze określają też wielkość i rasę psa dopuszczonego do przewozu w ten sposób.

Transporter, w którym podróżuje pies, musi spełniać określone warunki. Musi być całkowicie zamykany i umożliwiać zwierzęciu dopływ świeżego powietrza. Ważna jest również jego wielkość i kształt, ponieważ transporter powinien umożliwiać psu swobodne obracanie się i wstawanie. Ponadto powinien być wyposażony w środku w chłonny materiał, a także w pojemnik z wodą.

Przewóz psa samolotem musi odbywać się według określonych zasad. Zwierzę powinno przebywać w transporterze przez cały czas trwania lotu, a także podczas startu i lądowania. Transporter dla psa do samolotu opiekun umieszcza pod fotelem, który ma przed sobą.

Większe psiaki muszą podróżować w luku bagażowym. W tym przypadku również konieczny jest wykonany z trwałego tworzywa transporter, który będzie umożliwiał swobodne wstawanie i obracanie się czworonoga. Dodatkowo powinien być wyposażony w chłonny materiał oraz pojemniki, w których będzie woda i karma dla psa. Taki sposób transportu pupila sprawia, że odpowiedzialność za niego przejmują pracownicy linii lotniczych. Dlatego na transporterze należy umieścić dodatkowe informacje dotyczące psiaka, w tym o sposobie jego karmienia.

Pies w samolocie – o czym pamiętać przed podróżą?

Pies w samolocie doświadcza dużego stresu, zwłaszcza jeśli musi podróżować w luku bagażowym. Szczególnie dotkliwie mogą odczuwać to psiaki lękliwe, starsze i schorowane. Dlatego zawsze warto rozważyć, czy taka podróż jest absolutnie konieczna. W przypadku psów zdrowych praktycznie nie ma przeciwwskazań do takich podróży, jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo czworonogów, niektóre linie lotnicze wykluczają możliwość transportu psów ze skróconą kufą (np. buldog angielski, mops, bokser), ponieważ w stresie oraz w przypadku podwyższonej temperatury mogą u nich wystąpić problemy z oddychaniem.

Warto pamiętać, że podczas podróży samolotem pies będzie narażony na zmiany wysokości oraz ciśnienia, hałas oraz tłum ludzi. Odpowiedzi na to, czy poradzi sobie z takimi bodźcami, powinien udzielić sobie jego opiekun.

Jeśli przewóz psa samolotem ma przebiec sprawnie, warto wcześniej przyzwyczaić pupila do jego transportera. Już kilka tygodni wcześniej można ustawić go w domu i położyć w środku miękki kocyk. Zainteresowane psiaki zazwyczaj chętnie korzystają z takiej zachęty i traktują transporter jak nowe miejsce do odpoczynku. Dodatkowo można do środka włożyć ulubioną zabawkę psiaka i od czasu do czasu podać mu w nim wodę. Po pewnym czasie można zacząć zamykać w nim pupila na kilka minut, a dobre zachowanie w zamknięciu nagradzać, podając przysmaki dla psa.

Paszport dla psa – ile kosztuje i jak go wyrobić?

Lot z psem wymaga posiadania dokumentów, które wyszczególnione są w regulaminie linii lotniczych. Zazwyczaj jest to paszport dla psa, aktualna książeczka szczepień oraz zaświadczenie o stanie zdrowia czworonoga. Ważny jest też chip dla psa, który pozwoli na szybkie zidentyfikowanie zwierzaka, w przypadku jego zaginięcia. Kod kreskowy mikrochipa znajduje się w paszporcie pupila.

Aby wyrobić paszport dla psiaka, należy spełnić dwa warunki: zwierzę musi być oznakowane mikrochipem oraz zaszczepione przeciwko wściekliźnie. U zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia, u którego szczepienie wykonuje się po raz pierwszy, uzyskuje ono ważność po upływie 21 dni od jego wykonania. Warto pamiętać też, że data szczepienia nie może być wcześniejsza od daty zachipowania pupila. Koszt wyrobienia paszportu dla psa jest regulowany prawem i wynosi 100 zł.

Warto wiedzieć, że niektóre kraje mogą wprowadzać dodatkowe zasady dotyczące wywozu i wwozu na ich terytorium zwierząt. Ograniczania mogą dotyczyć między innymi transportu ras psów powszechnie uważanych za niebezpieczne.

Pies w samolocie nie jest częstym pasażerem, ale nie jest też już czymś niezwykłym. Jego przewóz liniami lotniczymi jest możliwy, pod warunkiem spełniania określonych wymogów. W każdym przypadku należy też mieć na uwadze dobro zwierzęcia i zapewnić mu podczas takiej podróży jak najlepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *