Co warto wiedzieć o Shih Tzu?

LinkedIn

Co warto wiedzieć o Shih Tzu?

Shih Tzu to rasa, która cieszy się dużą popularnością. Psy są małe, a przy tym mają przyjazne usposobienie i rzadko chorują. Ciężko przejść obok nich obojętnie, ponieważ są naprawdę urocze. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej rasy.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem Shih Tzu?

Skąd się wzięła ta rasa? Przypuszcza się, że psy Shih Tzu pochodzą z Chin (stąd nazwa wywodząca z języka chińskiego, którą tłumaczy się jako „lwi pies”). Jedna z legend opowiada o tym, że były prezentem, który buddyjscy mnisi wręczyli chińskiej cesarzowej. Po jej śmierci psy rozbiegły się po kraju i tak zaczęła się ich trwająca do dziś historia.

Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale oprócz legend pojawiły się również wyniki badań DNA tej rasy. Wskazują na to, że należą one do tzw. psów pierwotnych. Oznacza to, że prawdopodobnie wywodzą się od pierwszych psów domowych.

Oprócz legend i badań DNA dotyczących pochodzenia piesków Shih Tzu przed zakupem szczeniaka warto znać inne fakty. Na przykład dowiedzieć się, jak duży będzie w przyszłości. To pomoże Ci podjąć odpowiedzialną decyzję na podstawie tego, jakie masz możliwości w zakresie opieki nad zwierzakiem, czy warunki mieszkaniowe.

Tak jak zostało to już wspomniane, Shih Tzu to małe pieski. Dorosła suczka ma wielkość około 25 cm, a pies tylko trochę więcej (około 27 cm). A co z ich wagą? Waha się między 4 a 8 kg. Oprócz niewielkich rozmiarów charakterystyczne dla tej rasy są krótkie, muskularne i mocne kończyny. Poza tym psy Shih Tzu rozpoznasz po okrągłej głowie, którą pokrywają włosy opadające na oczy.

Jakie usposobienie i temperament ma Shih Tzu?

Decydując się na zakup szczeniaków Shih Tzu, warto wiedzieć, nie tylko jak duże urosną, ale jakie będą miały usposobienie i temperament. To psy inteligentne, radosne i lubiące spędzać czas ze swoim opiekunem.

Jednak potrafią pokazać też swoją niezależność i zdarza się, że chodzą własnymi ścieżkami. Bywają uparte, ale jeśli okażesz im odrobinę cierpliwości, staną się najlepszymi przyjaciółmi.

Shih Tzu – najczęściej występujące choroby

Decyzja o zakupie psa powinna być dobrze przemyślana. Dlatego weź pod uwagę nie tylko wygląd, czy usposobienie danej rasy. Równie ważne jest to, jakie ma zdrowie.

Choroby, na które najczęściej zapadają psy tej rasy to m.in.:

  • dwurzędowość rzęs (która wiąże się ze stanem zapalnym spojówki oraz rogówki),
  • wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale wiadomo, że pojawia się przede wszystkim u młodych psów – do 2. roku życia),
  • wypadnięcie gałki ocznej (predysponuje do niego charakterystyczne skrócenie twarzoczaszki),
  • przerost odźwiernika żołądka (w wyniku tej choroby może rozwinąć się niedożywienie),
  • dyskopatia (to jedna z najpoważniejszych chorób, która prowadzi do problemów z poruszaniem się).

Patrząc na listę chorób, możesz obawiać się, że psy Shih Tzu żyją bardzo krótko. Jest wręcz przeciwnie. Mogą żyć nawet do 16 lat.

Jaka karma będzie odpowiednia dla Shih Tzu?

Jeśli zdecydowałeś się już na zakup szczeniaka, pozostaje pytanie o to, jaka karma dla psa będzie najlepsza w przypadku tej rasy? Ta dobrej jakości nie powinna mieć zbędnych składników. Najlepiej, jeśli zawiera mięso, ryby, warzywa, owoce, czy oleje, a jednocześnie nie ma w składzie zbóż.

Oprócz składu zwróć uwagę na to, że Shih Tzu to psy, które mają małą szczękę. Dlatego kawałki karmy nie mogą być zbyt duże, aby Twój pupil mógł je z łatwością pogryźć.

Wybierając odpowiedni produkt, zwróć uwagę na suchą karmę dla psa Baltica. Ta o nazwie Baltic Fish Sensitive została stworzona z myślą o małych psach. Nie zawiera zbóż, jest monoproteinowa i powstała na bazie ryb bałtyckich (śledzia, szprota, flądry) oraz polskich owoców (dzikiej róży, jabłoni, porzeczki), które są źródłem wielu cennych składników.

Oprócz niej do wyboru masz karmę Baltica Duck With Pear o wysokiej zawartości mięsa (36%), bez zbóż i konserwantów, wzbogaconą prebiotykami i składnikami wspierającymi aparat ruchu, zawierającą biopierwiastki w formie liposomalnej (co zapewnia lepszą biodostępność). Ponadto jest to karma, która stanowi dobre źródło kwasów omega-3 oraz witaminy C (pochodzącej z czarnej porzeczki). Dzięki temu wspiera układ nerwowy i immunologiczny Twojego pupila.

Wybierając karmę dla psa, powinieneś mieć na uwadze nie tylko to, że jest łatwa w gryzieniu, czy bogata w mięso. Ważne jest również to, aby była dostosowana do wieku Twojego psa. Dlatego, jeśli masz w domu szczeniaka, nie karm go karmą przeznaczoną dla psów dorosłych. Wybierz BALTICA Puppy&Junior Hypoallergenic dedykowaną psom od 4. tygodnia do 12. miesiąca życia. Jest to karma, która:

  • została stworzona na bazie hipoalergicznego mięsa oraz oleju z łososia;
  • nie zawiera alergenów (mogą być nimi składniki, takie jak kukurydza, soja, gluten, pszenica);
  • ma w składzie witaminy w formie liposomalnej, a także warzywa, owoce i zioła.

Przy wyborze karmy weź pod uwagę również stan zdrowia Twojego pupila. Jeśli cierpi na nietolerancję pokarmową, wybierz dla niego karmę z hipoalergiczną formułą. Przykładem jest BALTICA Salmon Hypoallergenic. Nie zawiera potencjalnych alergenów (glutenu, grochu, kurczaka, konserwantów), a dziko żyjące ryby znajdujące się w jej składzie są pod stałą kontrolą, jeśli chodzi o zawartość metali ciężkich.

Podsumowując, wybierając karmę dla Shih Tzu, weź pod uwagę skład, wiek i stan zdrowia psa, a także wielkość kawałków (w związku z tym, że te małe pieski mogą mieć problem z gryzieniem większych granulek).

Jak pielęgnować Shih Tzu?

Pieski Shih Tzu ze względu na swój uroczy wygląd skradły serca wielu osób. Jednak warto mieć na uwadze, że trzeba poświęcić im trochę czasu, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pielęgnacji pieska tej rasy.

  • Kąpiel – zaleca się, aby odbywała się raz na 2 tygodnie. Pamiętaj, że do mycia nie należy używać szamponu dla ludzi. Skóra psa ma inne pH niż ludzka. Dlatego jeszcze przed kąpielą zaopatrz się w specjalny szampon.
  • Szczotkowanie – psy tej rasy wymagają regularnego szczotkowania. Najlepiej szczotkować pieska codziennie, a jeśli to niemożliwe chociaż raz w tygodniu. Podczas czesania, zwróć szczególną uwagę na miejsca, gdzie najczęściej tworzą się kołtuny: pachy, łapy, uszy i ogon. Czego używać do czesania? Najlepiej sprawdzi się szczotka ze średnio twardymi igłami lub metalowy grzebień.
  • Pielęgnacja oczu – jest bardzo ważna ze względów zdrowotnych. Dlatego powinieneś pamiętać, aby przemywać oczy psa raz dziennie. Użyj do tego wacika oraz płynu do higieny oczu (możesz zastąpić go przegotowaną wodą lub naparem z rumianku).
  • Strzyżenie – jest to rasa, która wymaga również regularnego strzyżenia. Jak często odwiedzać profesjonalny salon groomerski? Najlepiej co 2 miesiące.

Shih Tzu to rasa, która cieszy się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego skoro pieski są wyjątkowo urocze i przyjacielskie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup lub adopcję szczeniaczka, zapoznaj się ze specyfiką tej rasy. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniej karmy (bez zbóż, o małych kawałkach), a także regularnych kąpielach, szczotkowaniu i strzyżeniu.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *