Czym jest Canicrossing i co warto wiedzieć o bieganiu z psem?

LinkedIn

Czym jest Canicrossing i co warto wiedzieć o bieganiu z psem?

Canicrossing, czyli bieganie z psem, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Zanim do niego przystąpimy, powinniśmy jednak dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Nie wszystkie rasy są bowiem predysponowane do takiej aktywności, a nawet jeśli zdarzy się, że nasz czworonóg świetnie radzi sobie jako pies do biegania, warto go wcześniej do tego odpowiednio przygotować.

Psy do joggingu mogą być dla biegaczy idealnymi partnerami podczas treningu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy psiak sprawdzi się dobrze w takiej roli. Typowy kanapowiec zamiast szybkiego biegu zdecydowanie bardziej będzie preferował spokojny spacer. Pamiętajmy o tym i nie zmuszajmy do wspólnej aktywności czworonogów, którym nie sprawia to przyjemności.

Canicrossing – co to właściwie jest?

Canicrossing jest bardzo intensywną aktywnością, podczas której zarówno biegacz, jak i jego pupil osiągają spore prędkości. Jej uprawianie wymaga zastosowania odpowiedniego, gwarantującego bezpieczeństwo i wygodę sprzętu. Nie jest to jednak klasyczny zaprzęg, ponieważ nie ma sań ani śniegu, a opiekun połączony jest ze swoim pupilem za pomocą przeznaczonych do uprawiania tej dyscypliny akcesoriów. Niezbędny jest pas do biegania z psem, szelki dla czworonoga (dobrze sprawdzają się modele guard albo sled) oraz smycz z amortyzatorem.

Bieganie z psem może odbywać się na różnych dystansach. Wiele zależy tu od predyspozycji samego biegacza oraz pozostającego pod jego opieką czworonoga. Znaczenie ma wiek pupila, jego zdrowie i kondycja. Bardzo istotna jest również rasa. Niektóre psy do joggingu wydają się wręcz stworzone do takich treningów i z łatwością pokonują ze swoimi opiekunami nawet 10 km. Jednak większość zdecydowanie lepiej czuje się na mniejszych dystansach i przebiega około 5, a niekiedy około 2 km.

Jakie są najlepsze rasy psów dla biegaczy?

Canicrossing daje psiakowi możliwość wybiegania się, a opiekunowi spędzenia czasu na ulubionej aktywności razem z pupilem. Jednak zanim wybierzemy się na trening z czworonogiem, zastanówmy się, czy na pewno będzie on do tego odpowiednim kompanem. Doskonały pies do biegania to ten, który potrzebuje sporej dawki ruchu. Niektóre rasy mają odpowiednie ku takim treningom predyspozycje. Należą do nich głównie średnie i duże psy między innymi owczarki niemieckie, dogo argentino, charty oraz husky. Nie oznacza to jednak, że bieganie z psem innej rasy nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń, pod warunkiem, że opiekun uwzględni i uszanuje indywidualne cechy swojego podopiecznego. Ważna jest aktywność psa, jego wielkość oraz wiek. Przyjmuje się, że psy do joggingu powinny ważyć co najmniej 12 kg i mieć ukończonych 12 – 16 miesięcy. Warto też zdać sobie sprawę, że starsze psiaki, które w przeszłości chętnie biegały, wraz z upływem lat mogą mieć mniejszą ochotę na taką aktywność. Podczas treningu bardzo ważne jest to, by psy rozumiały komendy i potrafiły je posłusznie wykonywać. Zaletą mogą być cechy przywódcze czworonoga, które przydają się podczas takiego treningu.

Jogging z psem – od czego zacząć?

Bieganie z psem powinno być przyjemnością zarówno dla opiekuna, jak i towarzyszącego mu czworonoga. Nie może mocno obciążać organizmu i wymagać zbyt dużego wysiłku. Przed rozpoczęciem dłuższych, systematycznych biegów, warto zbudować kondycję psa. Aktywność można rozpocząć od marszobiegów albo krótkiej przebieżki, a potem stopniowo wydłużać dystans i intensywność treningu. Ważna jest karma dla psa dostosowana do jego potrzeb. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości kalorii oraz porcję witamin, ale nie może prowadzić do otyłości pupila. Dlatego konieczne jest przestrzeganie wielkości podawanych porcji, które muszą być dostosowane do konkretnego psiaka (znaczenie ma jego wiek, waga i wielkość). Pamiętajmy przy tym, że psu nie wolno podawać jedzenia bezpośrednio przed treningiem, ani zaraz po jego zakończeniu. Mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznego skrętu jelit.

Trening za każdym razem należy rozpocząć od rozgrzewki, która przygotuje psiaka do intensywnego biegu. Mięśnie można porozciągać poprzez takie zabawy jak dynamiczne bieganie za piłką. Tym, o czym bezwzględnie należy pamiętać, jest nawodnienie organizmu pupila. Dlatego na trening zabieramy ze sobą poidełko dla czworonoga, no i oczywiście wodę. Jogging z psem powinien uwzględniać krótkie przerwy, podczas których pupil będzie mógł się napić i odpocząć. Jest to szczególnie istotne, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z canicrossingiem. Aby zachęcić go do wspólnego trenowania, można wykorzystać jako formę nagrody przysmaki dla psa. Pamiętajmy przy tym, by nie podawać ich w trakcie treningu, ani bezpośrednio po nim, ale dopiero po pewnym czasie od jego zakończenia, na przykład po powrocie do domu.

Pies do biegania to niekoniecznie rasowy, wystawowy czworonóg. Tę dyscyplinę można uprawiać z każdym psiakiem, który ma ku temu predyspozycje, i któremu taka aktywność sprawia przyjemność. Jak wyglądają takie biegi? – Można to zobaczyć podczas zawodów dogtrekkingowych, które w Polsce odbywają się coraz częściej.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *