Pies w podróży samochodem – co powinieneś wiedzieć?

LinkedIn

Pies w podróży samochodem – co powinieneś wiedzieć?

Czy pies w aucie powinien mieć zapięte pasy? W którym miejscu najlepiej go ulokować? Jak zorganizować podróż, by była dla czworonoga jak najmniej uciążliwa? – To najczęstsze pytania, jakie nasuwają się przed wspólnym wyjazdem. I choć wielu może wydawać się, że rodzi on mnóstwo problemów, odpowiedzialna postawa opiekuna, który dba o bezpieczeństwo i komfort psiaka, zdaje się temu przeczyć.

Pies w podróży nie musi być wcale ciężarem. Wystarczy na czas jazdy autem zapewnić mu odpowiednie warunki. Wtedy nawet dłuższy wyjazd nie będzie uciążliwy, a podróżowanie z psem stanie się prawdziwą przyjemnością.

Ogólne zasady, czyli o czym pamiętać przed wspólnym wyjazdem

Niektóre psiaki wprost uwielbiają podróże autem, a dla innych kojarzą się one wyłącznie ze stresem. Aby Twój pupil należał do tej pierwszej grupy, koniecznie przyzwyczajaj go do jazdy samochodem od szczeniaka. Najlepiej rozpocząć od krótkich wyjazdów, a po skończonej przejażdżce nagradzać za dobre zachowanie w aucie ulubionym smaczkiem. Warto pamiętać też o tym, że pies w podróży może cierpieć na chorobę lokomocyjną. Z tego powodu lepiej unikać karmienia pupila na ok. godzinę przed wyjazdem. Karma dla psa może być podana po powrocie do domu. Wyjątek stanowi długotrwała, kilkugodzinna podróż. W takim przypadku konieczne jest robienie postojów, podczas których pupil będzie mógł odpocząć, napić się i zjeść. Po karmieniu należy jednak odczekać nieco dłużej, niż przy krótkiej przerwie w podróży, która służy rozprostowaniu nóg i załatwieniu psich potrzeb fizjologicznych. Pamiętajmy też, by podczas postojów nigdy nie zostawiać czworonoga samego w samochodzie. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas upałów. Psy nie mają możliwości regulowania temperatury ciała poprzez pocenie się, dlatego taki incydent mógłby doprowadzić do tragedii.

Pies w samochodzie – jakie są przepisy?

Choć może to zaskakiwać, w Polsce nie ma regulacji prawnych, które określałyby jednoznacznie zasady przewożenia zwierząt domowych w samochodzie. Polski ustawodawca zaznaczył jednak, że transport taki powinien odbywać się w sposób bezpieczny dla osób przebywających w aucie. Wynika to z art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego (Dz.U. 2021 poz. 450). Co oznacza taki zapis? – Pies w aucie, który nie zostanie właściwie zabezpieczony, może stanowić poważne zagrożenie dla siebie i innych uczestników podróży. Nawet jeśli podczas jazdy zachowuje się grzecznie, to należy pamiętać, że w trakcie gwałtownego hamowania waga pupila siedzącego luzem na tylnej kanapie lub przednim fotelu zwiększa nawet kilkudziesięciokrotnie. Dlatego, jeżeli nie przypniemy go lub nie zabezpieczymy w inny sposób, podróżowanie z psem może skończyć się tragicznie dla niego oraz innych osób. Podobnie interpretują to policjanci, którzy, uznając, że pies w aucie nie jest właściwie zabezpieczony, mogą zdecydować się na wypisanie mandatu. Zastosowanie może tu znaleźć również art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724). W myśl przepisów tej ustawy osoba, która znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności. Za znęcanie natomiast może zostać uznane przewożenie niezabezpieczonego na czas podróży zwierzęcia, skutkujące zdarzeniem drogowym, w którym to zwierzę ucierpi.

Pasy dla psa – czy to obowiązek?

Pies w samochodzie może być zabezpieczony w różny sposób. Najprościej jest wykorzystać do tego celu wpięcia do pasów samochodowych dla czworonogów. Mocuje się je do szelek pupila. Dzięki temu można zapobiec przemieszczaniu się psa w aucie w trakcie jazdy, co jest niezwykle istotne przy bardzo ruchliwych pieskach. Ze względu na bezpieczeństwo psów należy pamiętać, by wpięcie do pasów stosować wyłącznie z szelkami, a nie w połączeniu z obrożą. Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru szelek.

Jakie akcesoria do podróży z psem samochodem?

Wiemy już, że pies w podróży to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Dotyczy to zarówno konieczności zapewnienia pupilowi bezpieczeństwa, jak i wyposażenie się w odpowiednie akcesoria, które poprawią komfort podczas jazdy i zabezpieczą auto przed zabrudzeniami.

W kwestii bezpieczeństwa z pewnością należy wspomnieć kilka słów o klatkach i transporterach dla czworonogów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Umieszczony w bagażniku transporter zabezpieczy psa na czas jazdy i zapewni mu wygodę. Większość czworonogów doskonale znosi wtedy podróż, a nawet bardzo ją lubi. Transportery dostępne są w szerokim wyborze modeli, co pozwala dobrać odpowiedni do konkretnego auta oraz psiaka.

Jeśli opiekunowi czworonoga zależy na zabezpieczeniu auta przed zabrudzeniem, to dobrze mogą się tutaj sprawdzić maty do samochodu. Wykonane z odpowiednich tkanin chronią tapicerkę, ale – warto o tym pamiętać – nie stanowią ochrony dla samego pieska. Na szczęście w matach znajdują się otwory przeznaczone na pasy bezpieczeństwa. Podobne maty można stosować też w bagażniku. A co do akcesoriów dla samych piesków, to bardzo ważne jest zabranie w podróż miski na wodę. Podczas wyjazdów z pupilem bardzo dobrze sprawdzają się turystyczne miski wykonane z silikonu.

Pies w podróży może być bezpieczny i szczęśliwy, jeśli zapewnimy mu na czas jazdy odpowiednie warunki. Istotne jest nie tylko robienie postojów, podczas których pupil załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, rozprostuje nogi i napije się wody, ale również zadbanie o bezpieczeństwo jego i innych uczestników podróży. Odpowiedzialny psi opiekun zaplanuje jazdę z wykorzystaniem dostępnych na rynku akcesoriów, które zapewniają psu ochronę i komfort jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *