Otyłość u psa – przyczyny, skutki, profilaktyka

LinkedIn

Otyłość u psa – przyczyny, skutki, profilaktyka

Utrzymanie prawidłowej wagi jest niezwykle ważne, aby pies przez wiele lat cieszył się dobrym zdrowiem. Dokarmianie pupila domowymi posiłkami czy nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących żywienia to prosta droga do tego, by u czworonoga pojawiły się dodatkowe kilogramy. Dlaczego otyłość u psów jest tak niebezpieczna oraz co zrobić, gdy zwierzak ma nadwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Jakie są przyczyny otyłości u psów?

Przyczyny nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej u zwierząt mogą być różne. Najczęściej jednak otyłość u psa jest konsekwencją:

  • nieprawidłowej diety, a w tym dokarmiania domowymi posiłkami, czy też podawania zwierzakowi nieodpowiedniej karmy,
  • zbyt małej aktywności fizycznej,
  • problemów zdrowotnych, skutkujących spowolnieniem metabolizmu,
  • przebytych zabiegów medycznych, a w tym kastracji lub sterylizacji.

Istnieją badania, które wskazują, że otyłość u psa może mieć podłoże genetyczne. Na problemy z wagą najbardziej narażone są labradory, jamniki czy owczarki szkockie.

Jak otyłość wpływa na organizm psa?

Otyłość u psów jest przyczyną wielu poważnych chorób, których skutki zwierzę będzie odczuwało przez całe życie. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi w szczególności do przeciążenia układu kostnego oraz powstawania zmian patologicznych w obrębie stawów. Nadmierne kilogramy przyczyniają się m.in. do rozwoju dysplazji, która w zaawansowanym stadium może utrudnić zwierzakowi samodzielne poruszanie się. Przerost tkanki tłuszczowej skutkuje nierzadko chorobami układu krążenia oraz prowadzi do niewydolności nerek i wątroby. U psów otyłych często rozwija się także cukrzyca.

Według najnowszych badań nieprawidłowa dieta i przekarmianie psa zwiększają ryzyko wystąpienia chorób endokrynologicznych oraz dermatologicznych. Ich leczenie, nie dość, że zajmuje wiele czasu, to jeszcze nie gwarantuje, że zwierzę po zakończeniu kuracji powróci do pierwotnego stanu zdrowia. Wszystko dlatego, że otyłość u psa utrudnia wchłanianie leków i spowalnia procesy gojenia. Warto pamiętać także o tym, że każdy nadprogramowy kilogram wpływa na spadek odporności u czworonoga. Z tego względu zwierzaki z nadwagą szybciej łapią infekcje wirusowe.

Po czym poznać, że pies na nadwagę?

Otyłość u psa można rozpoznać nawet bez potrzeby ważenia czworonoga. U zwierząt z prawidłową wagą żebra łatwo wyczuć pod skórą, zaś obwód brzucha jest mniejszy niż obwód klatki piersiowej. O nadwadze można mówić wtedy, gdy żebra są słabo wyczuwalne, a brzuch ma podobny obwód, co klatka piersiowa. Otyłość u psów rozpoznaje się z kolei po tym, że brzuch zwierzęcia jest obwisły, zaś żebra, ze względu na grubą warstwę tkanki tłuszczowej, są praktycznie niewyczuwalne pod skórą. U czworonogów z nadmierną wagą pojawiają się także fałdy tłuszczowe, w szczególności w części krzyżowej oraz u nasady ogona.

Jak i czym karmić otyłego psa?

Aby zapobiec otyłości u psów, należy stosować odpowiednią karmę. Podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na to, dla jakich ras jest ona przeznaczona. O jakości produktu świadczy również jego skład – im prostszy, tym lepiej. Dobra karma nie powinna zawierać sztucznych barwników czy aromatów. W jej składzie nie może natomiast zabraknąć świeżego mięsa, olejów wielonienasyconych oraz warzyw i owoców. Jeśli pies ma problemy z trawieniem lub łatwo łapie infekcje, warto wybrać karmę zawierającą prebiotyki.

Jak z kolei karmić psa, który ma już problemy z otyłością? W takim przypadku warto zadbać o to, aby codzienna dieta pupila była lekkostrawna i odznaczała się zredukowaną zawartością tłuszczów. Dobrze zaopatrzony sklep z karmą dla psów powinien mieć w swoim asortymencie produkty przeznaczone dla zwierzaków z nadwagą. Preparaty żywieniowe tego rodzaju, jak np. sucha karma dla psa Fitmin, charakteryzują się wysoką zawartością białka i błonnika, które zapewniają uczucie sytości i zapobiegają gwałtownym wahaniom cukru we krwi. Dobierając dietetyczną karmę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wiek, rasę oraz tryb życia czworonoga. Pamiętaj, że inny produkt okaże się lepszy dla ruchliwego, ale pulchnego szczeniaka, a inny dla psa seniora, który nie przepada za aktywnością fizyczną.

Podczas żywienia czworonogów z nadwagą warto stosować także karmy mokre. Ponieważ zawierają one dużą ilość wody, pies nawet po zjedzeniu mniejszej porcji poczuje się syty. Niekiedy dietę psów z otyłością warto uzupełnić o suplementy bogate w beta-glukany oraz mannooligosacharydy. Tego rodzaju substancje nie tylko dobrze regulują pracę układu pokarmowego, lecz również zapobiegają nagłym napadom głodu.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *