Maltańczyk – co warto wiedzieć o tej rasie psów?

LinkedIn

Maltańczyk – co warto wiedzieć o tej rasie psów?

Psy maltańczyki cieszą się w Polsce dużą popularnością. I trudno się temu dziwić – te sympatyczne psiaki o śnieżnobiałym umaszczeniu mają niezwykle pogodny charakter i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Warto jednak wiedzieć, że czworonogi tej rasy wymagają szczególnej troski. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak prawidłowo opiekować się maltańczykiem.

Pies maltańczyk – opis rasy i wygląd

Trudno pomylić maltańczyka z psem innej rasy. Jego najważniejszym wyróżnikiem są długie, śnieżnobiałe i jedwabiste w dotyku włosy oraz zwarta budowa ciała. Dorosłe osobniki są dość niskie – ich wysokość w kłębie nie przekracza z reguły 25 cm. Tułów zwierzęcia jest nieco wydłużony, przez co sylwetka pieska wydaje się bardzo smukła. Kolejną cechą charakterystyczną tej rasy są wiszące, przylegające do głowy uszy, które wydają się całkowicie niewidoczne. Psy maltańczyki, ze względu na swoje nieduże wymiary, są także dość lekkie. Ich prawidłowa waga nie przekracza z reguły 4 kg.

Sama rasa nie jest nowa. Jej powstanie datuje się nawet na 6 tys. lat p.n.e.! Psy maltańczyki przybyły do Europy najprawdopodobniej ze starożytnego Egiptu. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, przez długi czas uchodziły za symbol luksusu i bogactwa. Z tego względu największą popularnością cieszyły się wśród zamożnych kupców i dworzan.

Usposobienie i charakter maltańczyka

Maltańczyk to zwierzak o bardzo pogodnym i łagodnym usposobieniu. Uwielbia przytulanie, pieszczoty oraz aktywność fizyczną. Wykazuje się przy tym niezwykłą cierpliwością do dzieci. Z tego względu maltańczyk świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny. Ważne miejsce w życiu maltańczyka zajmuje ruch. Z tego względu decydując się na zakup psa tej rasy, należy pamiętać o tym, aby zapewnić mu codzienne spacery. Co ciekawe, psy maltańczyki bardzo szybko się uczą. Uwielbiają również zabawy wymagające aktywności umysłowej. Warto zatem zapewnić im rozrywkę polegającą np. na odnajdywaniu schowanych przedmiotów.

Jaka karma dla maltańczyka będzie odpowiednia?

Maltańczyki to pieski o dość specyficznych potrzebach żywieniowych. Błędy w codziennej diecie szybko dadzą o sobie znać w postaci gorszego samopoczucia pupila oraz zmiany struktury włosa, który stanie się żółtawy i szorstki w dotyku. Młodym szczeniętom warto podawać mokrą karmę dla maltańczyków 3 razy dziennie. Starsze psy wystarczy karmić nie częściej niż 2 razy w ciągu dnia.

Warto pamiętać, że maltańczyki mają wrażliwy układ pokarmowy. Dieta bogata w gluten i ciężkostrawne tłuszcze może prowadzić do występowania u nich nietolerancji pokarmowej. Właśnie dlatego podczas żywienia maltańczyków najlepiej sprawdzi się hipoalergiczna karma dla psa Baltica, bogata w wysokiej jakości białko oraz witaminy w formie liposomalnej.

Aby nie dopuścić do powstawania nadwagi, dużą uwagę należy zwracać na odmierzanie dawek pokarmu. Maltańczyki to z reguły bardzo łakome pieski, które z pewnością nie dopuszczą do tego, by jedzenie długo zalegało w misce. Warto uczulić również domowników (zwłaszcza tych najmłodszych), by nie dokarmiali maltańczyków domowym jedzeniem. Szczególnie niewskazane są dania smażone na tłuszczu, produkty bogate w gluten oraz wszelkiego rodzaju słodycze.

Jak pielęgnować maltańczyka?

Włosy psa maltańczyka wymagają szczególnej pielęgnacji. Zarezerwuj sobie zatem czas na codzienne wyszczotkowanie pupila. Aby utrzymać odpowiednią higienę, pieska trzeba również kąpać – nie częściej jednak niż raz w tygodniu. Do czyszczenia włosów należy stosować delikatne szampony oraz odżywki przeznaczone dla maltańczyków.

Niezwykle ważna jest również higiena uszu i oczu. Te pierwsze należy przepłukiwać za pomocą specjalnych preparatów. Dobrze również regularnie przycinać wyrastające w uszkach włosy. Oczy warto z kolei przemywać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Jeśli jednak zauważysz, że maltańczyk łzawi, lub w kącikach oczu pojawiła się ropa, koniecznie zabierz pieska do weterynarza.

Zwierzakowi, który nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu, trzeba regularnie przycinać pazurki. Tę czynność warto wykonywać za pomocą specjalnych nożyczek. Samo cięcie powinno być zdecydowane i równe – w przeciwnym razie płytka rogowa będzie się rozwarstwiać.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak prawidłowo dbać o maltańczyka. Jeśli natomiast chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat żywienia pieska, koniecznie przeczytaj inne artykuły, opublikowane na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg praktycznych porad, dzięki którym Twój pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długi czas!

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *