Jak wyciągnąć kleszcza psu: opis krok po kroku

LinkedIn

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Kleszcze są natrętnymi pasożytami, które można spotkać bardzo często w zaroślach i w wysokiej trawie. Kleszcze atakują nie tylko nas samych, ale także nasze psy i inne zwierzaki. Pasożyty te przechodzą na naszego psa, kiedy ten otrze się o krzew albo trawę w czasie pobytu na spacerze, a po przyczepieniu się do jego skóry, są bardzo trudne do samodzielnego usunięcia. Podpowiadamy, jak wyciągnąć kleszcza psu!

Chociaż kleszcze odczepiają się i odpadają od naszych pupili po tym, jak zakończą swoje żerowanie, taki proces może trwać nawet do kilku dni. W tym czasie kleszcz może zarazić psa jednym spośród wielu odkleszczowych schorzeń, takich, jak chociażby ehrilichioza, anaplazmoza czy też borelioza, a w najgorszym wypadku potencjalnie śmiertelną w skutkach babeszjozą. Im dłuższy czas kleszcz będzie żerować na zwierzęciu, tym większe zachodzi ryzyko zarażenia się wyżej wymienionymi chorobami. Dlatego tak istotne jest codzienne sprawdzanie sierści pupila, poprzez przeczesywanie jej palcami oraz usuwanie znalezionych w ten sposób kleszczy, kiedy tylko się na nie natkniemy. Ale jak wyjąć kleszcza psu, aby go nie uszkodzić i nie zaszkodzić w żaden sposób zwierzakowi? 

Jakie schorzenia mogą powodować kleszcze?

Zanim będziemy się mogli dowiedzieć, jak wyciągnąć psu kleszcza, warto, abyśmy sobie uświadomili, dlaczego ta czynność jest taka istotna. Nasz pupil, nie może pod żadnym pozorem chodzić z tym pasożytem wszczepionym w skórę. Każdy kleszcz może być potencjalnym nosicielem chorób. W takim przypadku niezwykle istotny jest czas naszej reakcji – im dłużej zakażony pasożyt będzie przebywał w skórze, tym trudniejszy jest proces leczenia. Czasami taka sytuacja może się zakończyć nawet śmiercią naszego pupila. Wśród najczęściej spotykanych schorzeń odkleszczowych, należy wymienić: 

  • ehrilichiozę,
  • anaplazmozę,
  • babeszjozę,
  • boreliozę (warto przemyśleć kwestię szczepienia psa przeciwko boreliozie). 

Nawet jeżeli używamy środków zmniejszających ryzyko złapania pasożytów, którymi niewątpliwie są kleszcze, to warto będzie po każdorazowym spacerze sprawdzić skórę zwierzaka. Jeżeli znajdziemy nieproszonego gościa, to powinniśmy jak najszybciej się go pozbyć. Poniżej opisujemy informację odnośnie do tego, jak wyjąć psu kleszcza. 

Usunięcie kleszcza czworonogowi krok po kroku – podpowiadamy jak wyciągnąć kleszcza psu

Spora część właścicieli czworonogów, nie ma pojęcia, jak psu wyciągnąć kleszcza. Obawiamy się, iż popełnimy jakiś błąd. Warto jednak, abyśmy mieli na uwadze, iż nie jest to aż taka trudna czynność, jak mogłoby się to nam wydawać. Jak wyciągnąć kleszcza psu? Przede wszystkim musimy uzbroić się w ostrożność. Pośpiech w tym przypadku, nie jest w ogóle wskazany, ponieważ ważna jest tutaj dokładność ruchów. Poniżej zostało umieszczonych parę zasad, których trzeba przestrzegać. 

  • kleszcza nie wolno pod żadnym pozorem smarować żadnymi substancjami, jak na przykład spirytusem czy też tłuszczem. W taki sposób możemy tylko zmusić go do wymiotów, z uwagi na co sporo szkodliwych dla zwierzaka substancji, trafi do jego organizmu, 
  • lepiej abyśmy nie wyrywali kleszcza z użyciem tylko swoich palców. Jak wyciągnąć psu kleszcza bez pęsety? Przede wszystkim musimy założyć rękawiczki, które ochronią nas skutecznie przed ewentualnym zarażeniem chorobą przenoszoną przez kleszcza,
  • wyciągnięcie kleszcza pupilowi będzie bezproblemowe i znacznie szybsze, jeżeli będziemy mieć specjalistyczny przyrząd. Mowa tutaj chociażby o kleszczykach, haczykach albo lassie, 
  • jak wyciągnąć kleszcza psu pęsetą? Trzeba go złapać, a później wykręcić w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara. Chwytamy pasożyta u jego nasady, tak żeby nie naciskać na jego odwłok, 
  • należy zawsze sprawdzić, czy kleszcz wyszedł w całości. Ponadto możemy także zdezynfekować skórę psu. 

Zanim zabierzemy się za usuwanie tego pasożyta, warto jest obejrzeć filmik, jak wyciągnąć kleszcza psu. YouTube ma do zaoferowania wiele tego typu treści. 

Co zrobić, jeśli pies nam ucieka?

Pies powinien być przyzwyczajany do pielęgnacyjnych zabiegów, już od najmłodszych lat. Dzięki czemu wyciągnięcie kleszcza nie będzie dla niego stresujące. Poza tym dobrze, jeżeli zwierzak został oswojony z przyrządem. Możemy udawać, iż wykorzystujemy go przykładowo w czasie czesania. Nie będzie to dla niego żadną nowością. W nagrodę nasz pupil może otrzymać psią karmę albo przysmak. Tak samo będzie w wypadku szczeniaków. Jeżeli psiak będzie cierpliwy i spokojny, to otrzyma coś pysznego. 

Działania o charakterze profilaktycznym 

Zanim rozpocznie się sezon wakacyjny, warto zainwestować w produkty, które prowadzą do zmniejszenia ryzyka złapania kleszczy przez czworonoga. Niewątpliwie, nie będą one w stanie zagwarantować stuprocentowej ochrony, niemniej jednak mogą być bardzo pomocne. Na rynku znaleźć można między innymi: 

  • obroże przeciw kleszczom – uznawane są one za bardzo skuteczne. Ich najwyższa skuteczność obserwowana jest przez maksymalnie osiem miesięcy (wszystko zależeć będzie od specyfikacji wybranego produktu),
  • krople na kleszcze i pchły – preparaty tego typu, powinny być aplikowane najczęściej co 3-4 tygodnie. Są bardzo skuteczne, o ile będziemy przestrzegać wszelkich zasad co do ich aplikowania. Pies nie może mieć wówczas kontaktu z wodą. Nie powinien także drapać się i lizać. Najczęściej zupełne wchłonięcie środka nastąpi przed upływem 24 godzin, 
  • środki pod postacią aerozolu – te preparaty działają identycznie, jak środki przeciw pasożytom dla ludzi. Aplikowane są one w sposób bezpośredni przed zaplanowanym spacerem. Średni czas ich działania to zwykle do trzech godzin. 

Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Tego typu produkty warto będzie kupić, nawet jeżeli nie zabierzemy pupila do lasu, czy też nad jezioro. Kleszcze spotykane są również na terenach dużych miast, choć z pozoru można by pomyśleć, że tam nie występują. 

[woo_product_slider id=”30572″]

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *