Szkolenie psa – o czym powinieneś pamiętać, tresując psa w domu?

LinkedIn

Szkolenie psa to jeden z najważniejszych elementów jego wychowania. Ważne, aby rozpocząć je tak szybko, jak to tylko możliwe, najlepiej od razu po jego dołączeniu do grona naszej rodziny. Tresura szczeniaka od podstaw nie jest jednak łatwym zadaniem, ale wielu opiekunów decyduje się na wychowanie czworonoga samemu w warunkach domowych. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie podejście, ponieważ warto pamiętać, że każde zwierzę jest inne, dlatego ważne jest odpowiednie nastawienie, konsekwencja w działaniu oraz cierpliwość. Szkolenie psa w domu ma wiele plusów, nie tylko pozwala na pozbycie się problemów z czworonogiem w przyszłości, ale także pozwala na pogłębienie więzi i relacji pomiędzy zwierzęciem, a jego właścicielem. W artykule przedstawimy kilka rad i wskazówek, tak, aby samodzielne trenowanie psów było łatwe i przyjemne.

Dlaczego szkolenie psa jest ważne?

Wielu opiekunów czworonogów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest szkolenie psa. Często wśród wielu osób panuje przekonanie, że tresura szczeniaka polega na karceniu za negatywne zachowania. Warto pamiętać, że przemoc fizyczna i agresja to najgorsze i nieprzynoszące żadnych pozytywnych skutków metody. Szkolenie psa w domu wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, empatii, tolerancji i odpowiedniego podejścia. Tylko w taki sposób właściciel jest w stanie sprawić, że zwierzę będzie chętnie współpracować i tym samym mu ufać. Tresowanie psów można wykonywać w przypadku zwierząt w każdym wieku, nawet dorosłych osobników, ale zazwyczaj trwa to dłużej niż u szczeniaków. Samodzielna tresura psa może być idealnym sposobem na zaprzyjaźnienie się ze swoim pupilem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy osobnik, nawet w obrębie jednej rasy posiada odmienny charakter. W przypadku psów tak jak i u ludzi różnią się one między sobą predyspozycjami do nauki, zachowaniem oraz przysposobieniem.

Szkolenie psów – dobre rady

Jeśli zdecydujesz, że szkolenie dla psa, to coś, z czym potrafisz poradzić sobie sam, warto stosować się do kilku zasad. Tresura szczeniaka powinna odbywać się już od pierwszych dni nowego pupila w domu. Powinno dać się mu czas na oswojenie się z nowymi osobami i miejscem. Ważne, aby pies sam obwąchał wszelkie kąty i mógł zaadoptować się w nowym miejscu. Warto pamiętać, aby nie karcić psa już na samym początku naszej znajomości, nawet jeśli zdarzy mu się załatwić swoje potrzeby w domu. Relację z psem buduje się od pierwszych wspólnych chwil. Podstawą jest nauczenie zwierzaka chodzenia na smyczy i radzenia sobie ze wszystkimi niezbędnymi czynnościami na zewnątrz, a nie w mieszkaniu. Jeśli wybierzemy imię dla naszego pupila, warto być stanowczym i stosować je jak najczęściej i go nie zmieniać, aby przyzwyczaić zwierzę. Podczas nauki warto nagradzać psa smakołykiem. Szkolenie psow powinno polegać na ustnych pochwałach połączonych z łakociami, to pozwoli zwierzęciu na zapamiętanie komendy. Zatem jakie polecenia głosowe są najważniejsze? Warto zacząć od tych najprostszych, dlatego pierwszą powinno nauczenie psa reagowania np. na „siad” lub „zostań”, później można wprowadzić bardziej zaawansowane komendy typu „daj głos” lub „daj łapkę” czy „waruj”. Tak właśnie powinna wyglądać tresura szczeniaków od podstaw. Na inne sztuczki i umiejętności przyjdzie czas w późniejszych etapach jego rozwoju, początkowo warto skupić się na tym, co jest dla nas najbardziej przydatne. Szkolenie psa myśliwskiego powinno być nieco prostsze, gdyż na przykład aportowanie leży w jego naturze i instynkcie, przez co łatwiej go tego nauczyć.

Co może pomóc w szkoleniu psów?

Istnieje wiele gadżetów, dzięki którym tresura psa będzie łatwiejsza. Przykładowym elementem do pomocy może być kliker. Jest to urządzenie, które może być bardzo pomocne przy szkoleniu, ponieważ wydaje ono dźwięk przy naciśnięciu. Ułatwia to zrozumienie opiekuna i zwrócenie uwagi psa, który wie, że musi zareagować w danym momencie. Pozwala to uniknąć karcenia głosowego, czy np. szarpania za smycz. Nie wolno także zapominać o roli, jaką odgrywa w tresurze nasz głos. Intonacja to klucz do sukcesu. Nie powinniśmy krzyczeć na psa w przypadku negatywnych zachowań. Warto nauczyć go odpowiedniej komendy, a przykładem może być krótkie i stanowcze „nie”. Nie powinno być problemu z nauczeniem tego szczeniaka. Takie polecenie głosowe sprawi, że nasz pupil przestanie robić to, czego nie powinien, a my nie będziemy musieli wykazywać wobec niego agresji. Wszelkie komendy powinniśmy wydawać w przyjaznej intonacji, aby nie przestraszyć psa.

Jakie nagrody stosować?

Warto pamiętać, że nagrody, które stosujemy podczas tresury psa, powinny być dla niego zdrowe. Najlepszymi przykładami są smakołyki takie jak naturalne gryzaki. Posiadają one wiele zalet, nie tylko mają dobry wpływ na organizm naszego psiaka. Takie przekąski pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej i poprawiają trawienie. Tresura szczeniaka powinna przebiegać w taki sposób, żeby nagradzać psa nawet za mniejszego postępy, które wykonał, czyli tak samo, jak bywa to w przypadku małych dzieci. Nagrodą dla psiaka może być pogłaskanie go, chwalenie, a nie tylko i wyłącznie smakołyki. Stosowanie smaczków podczas tresowania wpłynie na to, iż zwierzak będzie chętnie w niej uczestniczyć. 

Szkolić psa w domu, czy zasięgnąć porady specjalisty?

Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy na temat szkolenia psów dużych ras, które cechują się dużą trudnością w tresurze, ze względu na swoją niezależność i upartość, warto zasięgnąć porady specjalisty. Jest to osoba, która doskonale się na tym zna i doskonale wie, jak z sukcesem poradzić sobie z pupilem o nieco cięższej naturze niż inne rasy. Szkolenie psów obronnych również wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W takich sytuacjach dobrze jest skorzystać z rady specjalisty. Warto pamiętać, że gdy posiadamy rasę uznawaną powszechnie za agresywną, należy kierować się zasadą, że w takim przypadku konieczne jest szkolenie psa. Cena takiej tresury u osoby doświadczonej zależy od miasta. W obecnych czasach praktycznie w każdym z nich możemy znaleźć kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo. Jeśli chodzi o profesjonalne szkolenie psów – Zielona Góra, to miasto, w którym możemy sięgnąć po poradę wielu specjalistów. Taka pomoc może być konieczna także w przypadkach czworonogów po przejściach, z którymi trudniej jest pracować. Warto kierować się w tym przypadku opiniami innych osób, które korzystały już z usług takiej osoby. Każdemu właścicielowi pupila zależy na tym, aby powierzyć swojego czworonożnego przyjaciela w dobre ręce. Jeśli interesuje nas profesjonalna tresura psa, cena takiej usługi może kształtować się na różnym poziomie, wszystko może zależeć od wielkości, czy rasy pupila.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *