Jak dbać o zęby pupila?

LinkedIn
Jak dbać o zęby pupila

Zdrowie jamy ustnej Twojego psa jest istotnym elementem jego ogólnego samopoczucia. Psy często zaczynają wykazywać objawy choroby przyzębia (choroby dziąseł) w wieku około 3 lat. To wczesne rozpoczęcie choroby zębów może mieć poważne negatywne konsekwencje dla ich długoterminowego zdrowia.

Badania na ludziach wykazały związek między chorobami przyzębia a chorobami serca i wydaje się, że dotyczy to również naszych zwierząt domowych.

Związek między chorobami serca a chorobami przyzębia u psów wynika z tego, że bakterie dostają się do krwioobiegu z jamy ustnej, uszkadzając czynność serca i powodując problemy z innymi narządami. Te problemy zdrowotne są dodatkiem do bardziej oczywistego problemu bólu spowodowanego erozją dziąseł oraz brakującymi lub uszkodzonymi zębami.

Procedury higieny jamy ustnej w domu w połączeniu z przysmakami dentystycznymi mogą znacznie pomóc Twojemu psu w utrzymaniu czystości zębów i kontrolowaniu gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Niemniej jednak najlepszym sposobem na zapewnienie, że jama ustna szczenięcia pozostaje czysta i zdrowa, jest zabranie psa do weterynarza na coroczny przegląd dentystyczny i czyszczenie higieniczne.

Zaniedbanie corocznego czyszczenia zębów może narazić psa na ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł, chorób przyzębia, nieświeżego oddechu, a w ciężkich przypadkach bólu, próchnicy i utraty zębów.

Jako właściciel zwierzęcia odgrywasz kluczową rolę w pomaganiu psu w walce z chorobami zębów. Oto kilka prostych sposobów, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej psa i jak czyścić zęby psa:

 

  1. Użyj specjalnej szczoteczki do zęby dla psa (jak np. szczoteczkę Trixie [ https://petbox.pl/produkt/trixie-zestaw-szczotek-do-zebow-2szt/ ] aby myć zęby swojego zwierzaka, w celu usunięcia płytki nazębnej lub zanieczyszczeń. To tak proste, jak mycie własnych zębów. Jeśli pies opiera się czyszczeniu zębów, warto wypróbować pastę do zębów dla psów Trixie z miętą [https://petbox.pl/produkt/trixie-pasta-do-zebow-z-mieta/].
  2. Użyj produktu zapobiegającego powstawaniu płytki nazębnej (może ci go polecić weterynarz), który możesz nakładać na zęby i dziąsła swojego zwierzaka. Produkty te działają jak bariera zapobiegająca gromadzeniu się płytki nazębnej.
  3. Zaoferuj swojemu psu smakołyki, takie jak gryzaki dentystyczne lub pokarm zaprojektowany, aby zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Opieka dentystyczna jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia Twojego zwierzaka. Pamiętaj, aby zarezerwować coroczną wizytę u dentysty swojego zwierzaka już dziś, Twój pies będzie Ci wdzięczny.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *