Jaka karma dla psa z alergią skórną

LinkedIn

Świąd, wysypka i obniżenie nastoju… Te objawy są uciążliwe nie tylko dla czworonoga, ale także dla jego właściciela. Karma dla psa z alergią skórną może znacznie poprawić samopoczucie zwierzęcia, a w wielu przypadkach jest wręcz koniecznością. Jak jednak poznać, że masz w domu psa alergika? A jeśli już wiesz, że masz do czynienia z alergią pokarmową, skąd wiadomo, na jakie składniki odżywcze Twój pupil ma uczulenie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Objawy alergii skórnej u psów

Kiedy Twój podopieczny zaczyna intensywnie się drapać, warto zastanowić się, czy nie dolega mu alergia. Jest to niestety częsta dolegliwość, którą można łatwo pomylić z atopowym zapaleniem skóry czy inwazją pcheł. Objawia się przede wszystkim świądem i wykwitami skórnymi. Nierzadko pojawia się także łupież oraz intensywne wypadanie sierści. Wszystkie te objawy powodują dyskomfort oraz niepokój u czworonoga. Już pierwsze nietypowe objawy warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

Przyczyny alergii skórnej u psów

Pies, podobnie jak człowiek, może mieć alergię na pyłki. Objawia się ona sezonowo i jest związana z pyleniem określonych gatunków roślin lub dużym zanieczyszczeniem powietrza. Zdarza się też, że zwierzę uczulają szampony lub płyny, w których pierzesz legowisko dla psa. Najczęściej jednak mamy do czynienia z alergią pokarmową u psa. Objawia się nawet po kilku godzinach od spożycia alergenu. Choć jest uciążliwa, łatwo jej zaradzić, dobierając najlepszą karmę dla psa z alergią skórną. Nie należy jednak mylić uczulenia z nietolerancjami pokarmowymi, które często objawiają się wymiotami.

Alergie mogą pojawić się u każdego zwierzęcia, jednak pewne rasy psów są na nie szczególnie podatne (na przykład labrador retriever czy cocker-spaniel).

Jak pomóc swojemu psu w walce z alergią skórną?

Jeśli masz podejrzenia, że zły stan skóry Twojego psa jest spowodowany alergią, pierwszym krokiem jest zwrócenie się do weterynarza. Pomoże to wykluczyć inne możliwe przyczyny świądu czy nerwowości czworonoga. Kiedy już wiesz, że przyczyną problemu jest uczulenie, należy wdrożyć dietę eliminacyjną. Najlepiej stopniowo usuwaj z psiej diety pokarmy, które mogą powodować reakcję alergiczną. Jakie to produkty? Między innymi zboża (zwierzęta też mogą mieć uczulenie na gluten!) czy produkty mleczne. Częstym alergenem jest także kurczak czy jagnięcina. Rzadziej się zdarza, że pies ma uczulenie na inne rodzaje mięs, ryby, owoce, warzywa czy niektóre przyprawy (na przykład pieprz czy szafran).

Jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza? Oczywiście taka, w której nie będzie podstawowych alergenów. Uniknięcie ich nie będzie wcale problematyczne, jeśli zwierzę jest uczulone na ziemniaki czy dorsza. Gorzej, jeśli ma alergię na kurczaka, który jest składnikiem większości karm dla dorosłych psów. W takim przypadku należy bardzo uważnie czytać składy lub włączyć do diety Twojego podopiecznego hipoalergiczną karmę dla psa alergika. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to mokra czy sucha karma dla psa. Najważniejsze, by miała sprawdzony skład i była dobrym źródłem białka.

Jeśli nie masz pewności, na jaki składnik ma alergię Twój podopieczny, warto zgłosić się do zoodietetyka. Doradzi on, jaka karma dla psa będzie najodpowiedniejsza dla konkretnego czworonoga.

Podsumowanie

Problemy skórne u psów są często wywołane alergią. Przyczyny mogą być różne, lecz zazwyczaj winne są alergeny w diecie. Te zwierzęta najczęściej mają alergię na:

  • zboże,
  • nabiał,
  • kurczaka,
  • jagnięcinę.

Reakcja alergiczna może także wystąpić na inne składniki, na przykład marchew, seler czy indyka. W takim przypadku należy wykluczyć z diety produkty, które wywołują alergię u psa. Ważne, by dostarczać zwierzęciu bezpieczny i pożywny pokarm. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to sucha czy mokra karma dla psa. Najważniejszy jest dobry skład. Dlatego nasz sklep zoologiczny przygotował wysokiej jakości karmy hipoalergiczne, które świetnie się sprawdzają w przypadku alergii pokarmowej.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *