Matatabi – czym jest i jak działa na kota

LinkedIn
Matatabi – czym jest i jak działa na kota

Matatabi to japońska nazwa srebrnej winorośli i jest dzikim krewnym rośliny kiwi. Srebrna winorośl pochodzi pierwotnie z Azji i rośnie tam w górskich lasach Chin, Japonii i Korei.

W Azji od wieków jest jedną z najpopularniejszych zabawek dla kotów i w przeciwieństwie do kocimiętki i waleriany zawiera mieszankę różnych zapachów, z których wszystkie mają atrakcyjny i pozytywny wpływ na nasze koty domowe.

Można użyć wszystkich części rośliny srebrnej winorośli. Od owoców, przez gałązki, liście, aż po korzenie – cała roślina jest nasycona olejkami eterycznymi.

Warto wiedzieć, że w tradycyjnej medycynie chińskiej roślina i wszystkie jej składniki są również stosowane w leczeniu ludzi.

Wpływ matatabi na koty

Matatabi, przez niektórych nazywany także japońską kocimiętką, wywołuje u kotów zachowania komfortu (takie jak kocimiętka i waleriana). Patyczki, gałązki, wypełnione saszetki itp. są wcierane, zwijane, lizane i skubane. Ogólnie rzecz biorąc, kot wykazuje zwiększoną chęć do zabawy.

Gryzienie patyków lub podobnych przedmiotów uwalnia olejki eteryczne, które rozprowadzają się na sierści kota poprzez jego ruchy. Zmniejsza to stres, zapewnia relaks i sprzyja dobremu samopoczuciu kota domowego.

Istnieją również inne bardzo pozytywne skutki zdrowotne, które są przypisywane roślinie matatabi. Na przykład mówi się, że gryzienie patyków stymuluje wydzielanie śliny i działa jak naturalny środek czyszczący zęby, rozluźniając płytkę nazębną i zapobiegając chorobom zębów.

Srebrzysta winorośl pobudza apetyt, reguluje ciśnienie krwi, a nawet zapobiega cukrzycy.

Czy matatabi działa na wszystkie koty?

Nawet koty, które ignorują kocimiętkę lub walerianę, zwykle reagują na matatabi. Jest to zatem najpotężniejsze zioło dla kotów!

Tylko u bardzo młodych, jeszcze niedojrzałych płciowo i bardzo starych kotów zdarza się czasem, że matatabi nie działa.

Patyczki matatabi to bardzo wytrzymała zabawka. Podawaj go swoim pupilom 1-2 razy w tygodniu, a jeśli koty najpóźniej po pół godzinie stracą zainteresowanie, odbierz im pałeczki, wysusz je i przechowuj suche i najlepiej zamknięte do następnej kociej wizyty- używać.

Czy Matatabi ma skutki uboczne?

Matatabi nie uzależnia i nie zaszkodzi kotu, nawet jeśli podczas zabawy połknie niewielką jego ilość. Przez większość czasu koty i tak po prostu żują lub liżą patyki.

Nie nadaje się jednak jako środek uspokajający ani jako dodatek do żywności, ponieważ w dużych ilościach, jak wszystkie rośliny lecznicze, może powodować niepożądane skutki uboczne.

W bardzo rzadkich przypadkach i tylko w przypadku połknięcia dużych ilości, spożycie może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wymioty, nudności i biegunka.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *