Żywienie psa z problemami trawiennymi.

LinkedIn

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem każdego człowieka. Decyzja, żeby przyjąć pod swój dach nowego członka rodziny, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Musimy zatroszczyć się o naszego podopiecznego, dbając zarówno o jego kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Żywienie psa odgrywa kluczową rolę w życiu naszego pupila, jednak nie każdy wie, jak robić to dobrze. Nie wynika to z nasze złej woli, raczej mylnego postrzegania zwierzaka, jako kolejnej osoby do nakarmienia. Stąd w diecie psa pojawiają się dania zarezerwowane tylko dla ludzi – resztki ze stołu, słodkości. Obdarowujemy naszego pupila niezdrowymi produktami, nie umiejąc mu odmówić. Zła dieta niestety nie przysłuży mu się na dłuższą metę. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Układ pokarmowy psów jest znacznie krótszy niż ludzki. Pokarm nie przebywa w nim tak długo, dlatego karma, którą żywimy psy, powinna być łatwo przyswajalna i wysokowartościowa. Niestety, problemy pokarmowe u pupili zdarzają się coraz częściej. Pupile z problemami trawiennymi wymagają specjalnego traktowania oraz dopasowanego do swoich potrzeb programu żywienia.

Dieta właściwa dla psa

Jednym z głównych czynników opieki nad psem jest jego prawidłowe żywienie. Na każdym etapie swojego życia potrzebuje on wartościowego pokarmu, który dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Inaczej będzie wyglądać żywienie szczeniaka, a inaczej żywienie starego psa. Ważny jest temperament, stan zdrowia oraz waga naszego towarzysza, a także to czy był on sterylizowany, ponieważ jeszcze inaczej będzie wyglądało żywienie psa po sterylizacji. Pomocna przy doborze odpowiedniej ilości jedzenia będzie tabela żywienia psa, która uwzględnia wszystkie wymienione wcześniej czynniki. Do wyboru mamy kilka możliwości karmienia naszego pupila.

Pierwszą opcją jest szeroko dostępna gotowa karma sucha i mokra. To wygodny sposób dla właścicieli psów, bo takie jedzenie jest dobrze zbilansowane pod względem witamin, mikroelementów i innych substancji pokarmowych. Przy wyborze karmy powinniśmy kierować się przede wszystkim składem, a nie ceną.  Dobrej jakości karma nie powinna zawierać barwników, konserwantów, zbóż czy innych polepszaczy smakowych. Stosowanie niewłaściwej karmy może być przyczyną problemów trawiennych u psów. 

Alternatywą dla gotowych karm jest naturalne karmienie psa, czyli BARF. Podstawą tej diety jest surowe mięso i kości (60-80%). Są one najlepszym źródłem wapnia oraz wysokiej jakości białka, tłuszczów i witamin. Niewątpliwą zaletą BARF jest brak w jedzeniu konserwantów i zbóż oraz korzystny wpływ na stan zębów i skóry psa. Warto jednak zapamiętać, że nie wolno pod żadnym pozorem podawać do jedzenia kości drobiowych i wieprzowych.

Jakie są najczęstsze objawy problemów trawiennych u psów?

Wymioty, biegunki, wzdęcia, nieprzyjemny zapach z pyska, to najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowych u czworonogów. Ich wystąpienie wymaga zmiany sposobu odżywiania czworonoga. W tym zmiany karmy na dostosowaną do potrzeb wrażliwego układu pokarmowego. Powinny one zawierać najwyższej jakości łatwo przyswajalne składniki. Gdy pies otrzymuje pokarm, charakteryzujący się niską przyswajalnością, spora część niestrawionych białek przenika do jelita grubego, co sprzyja zwiększeniu fermentacji jelitowej powodującej wzdęcia i biegunki. Z diety należy wykluczyć również żywność zawierającą skrobię, takie jak zboża, owies, soję, kukurydzę. To dlatego, że układ pokarmowy czworonogów wytwarza bardzo mało enzymów, które mogą je strawić. Dlatego niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniej karmy, stworzonej przez cenionych i zaufanych producentów. Przystosowanej do potrzeb psów z problemami trawiennymi. 

Czym żywić psy z problemami trawiennymi?

Jeżeli problemy z trawieniem dotyczą Twojego pupila, konieczne będzie dobranie odpowiedniej karmy. W zależności od rodzaju schorzenia stosowanie diety może trwać przez tydzień lub nawet być wskazane przez całe życie. Specjalne karmy weterynaryjne najwyższej jakości, takie jak FARMINA VET LIFE zostały opracowane właśnie z myślą o zmniejszeniu nietolerancji psów na składniki pokarmowe, a także złagodzeniu ich objawów. Karma VET LIFE ULTRA HYPO CANINE zawierają białka z ryb o niskiej masie molekularnej, dzięki czemu umożliwia wykluczenie najczęstszych alergenów. Przeznaczona jest szczególnie dla psów z nawracającymi biegunkami oraz atopowym zapaleniem skóry. Rozpoczęcie stosowania karmy należy skonsultować z weterynarzem i dawkować ściśle według tabeli. 

Dla psów z problemami trawiennymi przeznaczone są karmy Acana Singles w trzech różnych samkach: ACANA YORKSHIRE PORK ze świeżą wieprzowiną, ACANA PACIFIC PILCHARD ze świeżymi sardynkami oraz polecana przez weterynarzy ACANA GRASS FED – LAMB z surową jagnięciną. Nowością od Acany jest również ACANA FREE RUN DUCK z mięsem kaczki. Mają one wysoką zawartość białka zapewniającą odpowiednią wartość odżywczą, a ich skład pozbawiony jest roślinnych koncentratów białkowych. Odzwierciedlają dietę, która byłaby naturalna dla dziko żyjących psów.

Dwa najbardziej zalecane składniki pokarmowe stosowane w żywieniu psów z problemami trawiennymi oraz alergiami pokarmowymi to jagnięcina i ryż. Są one np. podstawowymi składnikami bogatej w witaminy i minerały karmy CIBAU SENSITIVE LAMB. 

Coraz więcej producentów karm decyduje się na wprowadzenie specjalistycznej karmy dla wrażliwych układów pokarmowych. Jednak ich skład i bogactwo składników odżywczych może znacząco odbiegać od potrzeb czworonogów, dlatego zawsze należy sprawdzać skład takich karm oraz korzystać z produktów od najlepszych producentów.

Dieta juniora, czyli jak karmić małego psa

Wiek szczenięcy, ze względu na intensywny wzrost oraz rozwój, wymaga szczególnie prawidłowiej diety. Żywienie szczeniąt ma ogromne znaczenie nie tylko na ich kondycję w wieku dorosłym, ale przede wszystkim na stan zdrowia w okresie starzenia się psa. Jak każdy ssak, pies przez pierwszy okres swojego życia żywi się mlekiem matki. Stopniowo w 4-5 tygodniu, oprócz jej mleka, szczeniaka powinno się dokarmiać 4-5 razy dziennie. W 6 tygodniu życia stały pokarm może być już podstawą diety. Kolejne miesiące to powiększanie porcji i zmniejszanie częstotliwości posiłków naszego psiaka. W zależności od tego, jakiej rasy jest pies, przejście do dorosłego karmienia osiągniemy w innym momencie jego życia. 

Być dorosłym 

Dorosły pies, by w pełni cieszyć się życiem, powinien mieć dobraną dietę do swoich indywidualnych potrzeb. Komponując posiłki, powinniśmy pamiętać o tym, że w zależności o rasy psa, tempa przemiany materii oraz temperamentu, będą się one różnić od siebie. Dla większości psów wystarczające są dwa posiłki dziennie. Inaczej wygląda karmienie psa po sterylizacji. Po zabiegu zapotrzebowanie energetyczne spada u zwierzaka o około 20%, dlatego łatwo doprowadzić do wystąpienia otyłości u naszego pupila. Planując jego dietę, warto pamiętać o rozłożeniu w czasie posiłków oraz podawaniu ich w mniejszych porcjach. Powinny być też one mniej kaloryczne, ale wciąż bogate we wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Starość i radość

Kiedy nasz pies wkracza w jesień życia, zmniejsza się jego zapotrzebowanie na energię. Wynika to z faktu, że nie jest już aktywny jak kiedyś i więcej śpi. Dochodzą do tego nierzadko kłopoty z uzębieniem oraz osłabienie węchu i smaku. Właśnie teraz powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe żywienie naszego seniora. Zła dieta może powodować różne schorzenia na czele z otyłością. Starszy pies powinien otrzymywać 3-4 posiłki dzienne, najlepiej o stałych porach. Powinniśmy unikać podawania ciężkostrawnych pokarmów takich jak kości. Warto skorzystać z gotowych produktów, które zostały opracowane z myślą o psich seniorach. Dostarczą mu one niezbędnych składników, a on będzie mógł jak najdłużej cieszyć się psim życiem.

Odpowiednia dieta psa to nie wszystko 

Nie tylko dieta, ale także odpowiednia porcja aktywności fizycznej oraz ochrona pupila przed stresem, są konieczne do odzyskania prawidłowego samopoczucia i zdrowia. Zbyt mała ilość ruchu zmniejsza perystaltykę jelit, sprzyja zaparciom oraz zwiększa proces fermentacji gnilnej w jelitach. Stres natomiast przyczynia się do częstych biegunek. Problemy z układem pokarmowy wymagają kompleksowego działania, które z reguły przynosi ustąpienie objawów alergii pokarmowych lub ich znaczną redukcję.

Bez względu na to, jaki sposób żywienia wybierzemy dla naszego psa, warto kierować się nie tylko sercem, ale przede wszystkim rozumem. Dobrze dobrana dieta, to długie lata wspólnie spędzone w zdrowiu z naszym przyjacielem. Nie ma bowiem nic cenniejszego niż wierny towarzysz u naszego boku. Zawsze gotowy na zabawę, psoty, lojalny i zdrowy.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *