pies ma problemy trawienne

Żywienie psa z problemami trawiennymi.

Żywienie psa z problemami trawiennymi

Układ pokarmowy psów jest znacznie krótszy niż ludzki. Pokarm nie przebywa w nim tak długo, dlatego karma, którą żywimy psy, powinna być łatwo przyswajalna i wysokowartościowa. Niestety, problemy pokarmowe u pupili zdarzają się coraz częściej. Pupile z problemami trawiennymi wymagają specjalnego traktowania oraz dopasowanego do swoich potrzeb programu żywienia.

Jakie są najczęstsze objawy problemów trawiennych u psów?

Wymioty, biegunki, wzdęcia, nieprzyjemny zapach z pyska, to najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowych u czworonogów. Ich wystąpienie wymaga zmiany sposobu odżywiania czworonoga. W tym zmiany karmy na dostosowaną do potrzeb wrażliwego układu pokarmowego. Powinny one zawierać najwyższej jakości łatwo przyswajalne składniki. Gdy pies otrzymuje pokarm, charakteryzujący się niską przyswajalnością, spora część niestrawionych białek przenika do jelita grubego, co sprzyja zwiększeniu fermentacji jelitowej powodującej wzdęcia i biegunki. Z diety należy wykluczyć również żywność zawierającą skrobię, takie jak zboża, owies, soję, kukurydzę. To dlatego, że układ pokarmowy czworonogów wytwarza bardzo mało enzymów, które mogą je strawić. Dlatego niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniej karmy, stworzonej przez cenionych i zaufanych producentów. Przystosowanej do potrzeb psów z problemami trawiennymi. 

Czym żywić psy z problemami trawiennymi?

Jeżeli problemy z trawieniem dotyczą Twojego pupila, konieczne będzie dobranie odpowiedniej karmy. W zależności od rodzaju schorzenia stosowanie diety może trwać przez tydzień lub nawet być wskazane przez całe życie. Specjalne karmy weterynaryjne najwyższej jakości, takie jak Farmina Vet Life zostały opracowane właśnie z myślą o zmniejszeniu nietolerancji psów na składniki pokarmowe, a także złagodzeniu ich objawów. Karma Vet Life Ultra Hypo Canine zawierają białka z ryb o niskiej masie molekularnej, dzięki czemu umożliwia wykluczenie najczęstszych alergenów. Przeznaczona jest szczególnie dla psów z nawracającymi biegunkami oraz atopowym zapaleniem skóry. Rozpoczęcie stosowania karmy należy skonsultować z weterynarzem i dawkować ściśle według tabeli. 

Dla psów z problemami trawiennymi przeznaczone są karmy Acana Singles w trzech różnych samkach: Acana Yorkshire Pork ze świeżą wieprzowiną, Acana Pacific Pilchard ze świeżymi sardynkami oraz polecana przez weterynarzy Acana Grass Fed – Lamb z surową jagnięciną. Nowością od Acany jest również Acana Free Run Duck z mięsem kaczki. Mają one wysoką zawartość białka zapewniającą odpowiednią wartość odżywczą, a ich skład pozbawiony jest roślinnych koncentratów białkowych. Odzwierciedlają dietę, która byłaby naturalna dla dziko żyjących psów.

Dwa najbardziej zalecane składniki pokarmowe stosowane w żywieniu psów z problemami trawiennymi oraz alergiami pokarmowymi to jagnięcina i ryż. Są one np. podstawowymi składnikami bogatej w witaminy i minerały karmy Cibau Sensitive Lamb

Coraz więcej producentów karm decyduje się na wprowadzenie specjalistycznej karmy dla wrażliwych układów pokarmowych. Jednak ich skład i bogactwo składników odżywczych może znacząco odbiegać od potrzeb czworonogów, dlatego zawsze należy sprawdzać skład takich karm oraz korzystać z produktów od najlepszych producentów.

Odpowiednia dieta psa to nie wszystko 

Nie tylko dieta, ale także odpowiednia porcja aktywności fizycznej oraz ochrona pupila przed stresem, są konieczne do odzyskania prawidłowego samopoczucia i zdrowia. Zbyt mała ilość ruchu zmniejsza perystaltykę jelit, sprzyja zaparciom oraz zwiększa proces fermentacji gnilnej w jelitach. Stres natomiast przyczynia się do częstych biegunek. Problemy z układem pokarmowy wymagają kompleksowego działania, które z reguły przynosi ustąpienie objawów alergii pokarmowych lub ich znaczną redukcję.

Kategorie: Wychowanie zwierzaka Tagi: ,

Zostaw odpowiedź