Tanio vs Drogo – porównanie karm (Orijen, Acana, Dog&Dog)

LinkedIn

Czy w świecie zoologii również dopłacamy za brand i markę? 

Wybierając karmę dla swojego Pupila kierujemy się jego dobrem – chcemy, żeby posiłki, które zjada były jak najlepiej zbilansowane, dostarczały wartościowych składników i były dopasowane do jego potrzeb. 

W Internecie dostępny jest ogrom informacji związany z prawidłowym żywieniem zwierząt, niestety czasami ulegamy reklamom i tracimy głowę. Czasami do zakupu przekona nas obsługa w sklepie stacjonarnym i bez dalszej analizy decydujemy się na zakup karmy. 

W takich przypadkach zdarza się, że płacimy nie tylko za karmę, ale również jej marketing, siatkę przedstawicieli handlowych oraz koszty promocji w telewizji.

Przychodzimy z pomocą i tym samym otwieramy cykl postów „TANIO VS DROGO” w którym będziemy porównywać karmy, akcesoria i zabawki, tak, żebyście Wy nie musieli przepłacać! 

Karmy wysokobiałkowe

 

Orijen to karmy produkowane w Kanadzie. Mają renomowaną markę i sa uznawane za karmy premium. W składzie nie znajdziemy zapychaczy w postacji ryżu czy ziemniaków, samo mięso oraz warzywa i owoce. Jest to najwyższa linia produktowa z tej fabryki karm. 

 

Acana przez wielu uznawana jest za doskonale zbilansowane posiłki dla psa. Produkowana jest w tej samej fabryce co karmy Orijen, w Kanadzie od 1985 roku. Zdążyła zyskać zaufanie wielu klientów i ich pupili. 

Producent (Champion PetFood) deklaruje, że obie karmy cechują się wysoką zawartością mięsa, są odpowiednie biologicznie, czyli są zbliżone do psiej diety w naturze. Półprodukty w postaci mięsa, warzyw oraz owoców są pozyskiwane od lokalnych dostawców. 

Dog&Dog Wild to karmy produkowane we Włoszech przez Gheda Petfood z tradycją od 1975 roku. Jest to najwyższa linia produktowa w tej fabryce, która również cechuje się dużą zawartością mięsa, brakiem dodatków w postaci ziemniaków lub ryżu. Psia dieta komponowana jest zgodnie z założeniem diety paleo, która ma przypominać dietę wilków. 

SKŁADY

Trochę liczb, czyli porównanie

Powyżej znajdziemy porównanie zbliżonych do siebie karm – Orijen Six Fish, Acana Pacifica oraz Dog&Dog Wild Regional Ocean. 

Co widać na pierwszy rzut oka, skład karm Dog&Dog jest znacznie krótszy niż jego konkurentów. 

Analiza składu karm nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Producenci stosują różne sztuczki, w których możemy się pogubić. Tak jak widać powyżej, mięso w składzie występuje w różnych postaciach – suszonej, świeżej, dehydratyzowanej, odwodnionej itd. Żeby nasze porównanie miało sens, zsumowaliśmy wszystkie wartości do mięsa suszonego (100% świeżego mięsa po wysuszeniu to raptem 25%, więc jeśli producent deklaruje 40% świeżej jagnięciny, to tak naprawdę w opakowaniu znajdziemy jej 10%).

Jak wynika z tabeli, najwięcej suszonego mięsa znajdziemy w karmach Dog&Dog i jest to o 13% więcej niż w karmie Orijen i o 19,5% więcej w karmie Acana. 

Możemy to również potwierdzić poprzez wczytanie się w skład analityczny – najwięcej surowego białka mają karmy Dog&Dog (40,4%), następnie Orijen (38%) oraz Acana (35%). 

Następnie wartość metaboliczna, a dlaczego ta zmienna jest istotna? Od niej też zależy, ile karmy musimy psu podać, żeby był najedzony. Tutaj wartości są do siebie bardzo zbliżone.

Wszystkie karmy mają w składzie groch, który nie jest w składach pożądany ze względu na potencjalne wzdęcia, które może u psów wywoływać, ale podyktowane jest to zwykłą ekonomią – karma zawierająca w składzie tylko mięso byłaby po prostu bardzo droga. 

W żadnej z karm nie znajdziemy zbóż, co jest akurat bardzo dobrą informacją. Często nietolerancje pokarmowe są wywoływane właśnie przez gluten, który nie jest w psiej naturze składnikiem pierwszego wyboru (gdyby nasze psy same sobie układały diety 🙂 )

I na sam koniec pozostaje najbardziej kluczowa informacja – cena. Dla uśrednienia policzyliśmy cenę za kilogram bazując na największych dostępnych opakowaniach (Acana i Orijen są dostępne w workach 2kg, 6kg oraz 11,4 kg, a Dog&Dog występuje w workach 2kg oraz 12 kg)

Posłużyliśmy się najniższymi cenami na Allegro.pl w dniu 20.03.2024. 

W tym zestawieniu okazuje się, że nie zawsze droższa karma jest lepsza. Dog&Dog Wild w tym zestawieniu wypadł znacznie korzystniej niż karmy Acana lub Orijen. Nie tylko cena jest niższa, ale też skład jest bardziej czytelny i krótszy, a także ma wyższą zawartość mięsa.

Zachęcamy do bacznego analizowania składów. Wiemy, że szukacie dla swoich Pupili najlepszych rozwiązań, dlatego z chęcią w tym pomagamy. 

Inni kupili też…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *