Jak widzi pies?

LinkedIn

Jak widzi pies? Tego nie możesz nie wiedzieć!

Wpatrzone w nas niczym w obraz, ufne, pełne miłości, o barwie błękitu, ciepłego brązu lub bursztynu – psie oczy rozczulają każdego opiekuna. To, jak pies postrzega świat, w znaczący sposób różni się jednak od ludzkiego sposobu widzenia. Rzucasz piłeczkę i dziwisz się, że Twój przyjaciel nie może jej znaleźć w trawie, za to kątem oka dostrzega czmychającego kota? Nic dziwnego – jego sposób widzenia jest tak samo wyjątkowy jak psia natura!

Kolorowe psy – jakie barwy widzi nasz pies?

„Chodź, pomaluj mój świat na żółto i niebiesko…” – ten tekst popularnej piosenki jest świetną odpowiedzią na to, jakie barwy postrzegają nasi pupile. Kiedyś uważano, że psy widzą świat w odcieniach szarości. Dziś wiemy, że to nieprawda. Siatkówka oka wyposażona jest w dwa rodzaje receptorów – czopków i pręcików. Te pierwsze umożliwiają widzenie przy dobrym oświetleniu, te drugie przy niewielkiej ilości światła. Człowiek ma trzy rodzaje czopków, wrażliwych na takie kolory jak czerwony, zielony i niebieski. Dzięki temu możemy dostrzegać ponad dziesięć milionów rozmaitych barw. Niedawno odkryto, że psy posiadają również czopki, ale tylko dwa rodzaje, wrażliwe na żółty i niebieski. To właśnie w tych kolorach nasz przyjaciel widzi świat. Barwę zieloną postrzega jako odcień żółtego, róż i fiolet jako wersje błękitu. Inne kolory, takie jak czerwony, giną w szarości.

Fakt, że oko psa jest dichromatyczne, to cenna wskazówka przy wybieraniu zabawek. Te do aportowania najczęściej występują w wariantach czerwieni. Choć to świetnie widoczny kolor dla człowieka, naszemu psu zleje się z otoczeniem. Piłeczki w żółtych lub niebieskich kolorach zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas aportowania na łące czy w parku.

Po zmroku, czyli czy pies widzi w ciemności?

Co się dzieje ze wzrokiem psa, gdy zapada zmrok? Wtedy z pomocą przychodzi drugi rodzaj receptorów – pręciki. Psie oko wyposażone jest w dużą ich ilość, dzięki czemu łatwo dostrzeże ruchy i kształty. Człowiek kiepsko widzi w ciemności, pies – wręcz przeciwnie. Matka Natura tak skonstruowała psie oko, żeby ułatwić mu szukanie pożywienia w ciemności. Pies ma dużą powierzchnię źrenicy – w nocy jego oczy stają się prawie całe czarne, co ułatwia widzenie.

Ogromne znaczenie ma też duża soczewka oka, która skutecznie skupia nawet niewielką ilość światła. Tuż za nią znajduje się element, którego na próżno szukać w anatomii człowieka – makata odblaskowa. To warstwa oka, pozwalająca na lepsze odbijanie światła. Dzięki niej na niektórych zdjęciach oczy psa wydają się odblaskowe. U człowieka, który pozbawiony jest tej błony, świecą na kolor czerwony. Wedle badań, psu wystarczy zaledwie 25% oświetlenia, potrzebnego człowiekowi, by dobrze widzieć w nocy.

 

 

Poruszeni do głębi – jak przykuć uwagę psa?

Psie oko jest dużo bardziej wrażliwe na ruch od naszego, ludzkiego. To również wynika z myśliwskiej natury naszego czworonożnego przyjaciela. Wrodzonym psim zachowaniem jest polowanie, dlatego jego oko jest dostosowane do zauważenia uciekającej zwierzyny. Pies może dostrzec poruszający się obiekt nawet z odległości kilometra!

Co ciekawe, jeśli rzecz nie jest w ruchu, nie budzi u naszego pupila aż takiego zainteresowania. To dlatego niektóre zwierzęta, uciekające przed psowatymi, zastygają w obliczu niebezpieczeństwa – mają wtedy większe szanse na przetrwanie. Warto o tym pamiętać również przy zabawie z naszym milusińskim – szarpak w ruchu będzie dla niego zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż leżący nieruchomo. Z powodu wrażliwości oka na ruch wiele psiaków nie toleruje rowerów, motorów czy aut – pies odbiera je jako bodźce, skłaniające do ataku lub pogoni.

Kątem oka, czyli co dokładnie widzi nasz pies?

Na uwagę zasługuje również kąt widzenia psów, który jest o wiele szerszy niż u człowieka. To dlatego nasz czworonożny kompan zdaje się widzieć wszystko, co dzieje się dookoła niego. W przypadku ludzi zakres widzenia to około 180 stopni – u psów jest on o połowę większy! Pies nie musi odwracać głowy w naszą stronę, żeby nas świetnie widzieć. Nasi najlepsi przyjaciele mają świetnie rozwinięte tzw. widzenie peryferyjne – bez problemu dostrzegą obiekt, który znajduje się z boku. Największy kąt widzenia mają te rasy, u których pysk jest dłuższy, a oczy osadzone po bokach. Przykładem są owczarki niemieckie czy charty, hodowane do gonitwy za uciekającą zwierzyną.

Oczywiście wzrok to dla psa zmysł pomocniczy. Nasz pupil poznaje świat przede wszystkim nosem. Nawet jeśli nie ma nas w zasięgu wzroku psa, on dobrze wie, że jesteśmy w pobliżu. Pamiętajmy, że patrzenie w oczy obcemu, napotkanemu na spacerze czworonogowi to błąd – może on odczytać nasz gest jako oznakę dominacji. Inaczej jest, gdy dotyczy to naszego pupila. Długie, przeciągłe spojrzenia oznaczą, że pies czegoś od nas chce – domaga się uwagi, przysmaków czy porcji pieszczot. Czasami jednak wpatrzone w nas maślane psie oczy oznaczają po prostu to, co najważniejsze – że pies chce nam powiedzieć, jak bardzo nas kocha.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *