Jak odchudzić psa? Poznaj proste sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów!

LinkedIn

Zastanawiasz się, jak odchudzać psa zdrowo i skutecznie? Kiedy możemy już mówić o nadwadze i jakie ma ona skutki? Opieka nad zdrowiem pupila to jedno z ważniejszych zadań, które musimy podjąć jako odpowiedzialni właściciele. Jeśli pies ma nadwagę, odchudzenie jest nie tylko kwestią wyglądu, ale także zdrowia i dobrej kondycji.

Kiedy mówimy o nadwadze u psa?

Diagnoza czy pies ma nadwagę, opiera się na kilku czynnikach, takich jak ocena wagi, wyglądu i stanu ciała. Zwierzę o prawidłowej wadze powinno mieć wyczuwalne pod palcami żebra, które ani nie powinny być wyraźnie zarysowane, ani ukryte pod warstwą tłuszczu. Brak łuku talii, tłuszcz w okolicy ogona, zwiększony obwód brzucha, oraz to, że nie można wyczuć kości biodrowych, jest oznaką, że pies przybrał za dużo na wadze. Podobnie jak ograniczona sprawność fizyczna, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak bieganie czy wchodzenie po schodach, a nawet na kanapę.

O nadwadze można mówić, jeśli pies waży 10% więcej niż jego optymalna waga określona na podstawie rasy, wielkości i wieku. Pies otyły to taki, który przybrał 20% i więcej niż przewiduje taka norma.

Co sprzyja nadwadze u psów?

Nadwaga u psa może wynikać z różnych czynników, zarówno związanych z żywieniem, jak i innymi aspektami. Główne przyczyny nadwagi to:

  • nadmiar kalorii — zbyt dużo spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Nadmiar jedzenia, częste przekarmianie lub podawanie psu przekąsek o wysokiej zawartości kalorii może prowadzić do przyrostu wagi.
  • niewłaściwa dieta — czyli źle zbilansowana, bogata w tłuszcze i węglowodany, a uboga w białko i składniki odżywcze, może przyczynić się do nadwagi u psa. Nieodpowiedni skład i jakość karmy, podawanie resztek z naszego jedzenia mogą mieć negatywny wpływ na wagę zwierzęcia.
  • brak aktywności fizycznej — brak ruchu to kolejna przyczyna nadwagi. Niewystarczające ilości spacerów, czy zabawy prowadzi do niedoboru spalanych kalorii i słabej kondycji fizycznej, co może przyczyniać się do przyrostu wagi.
  • genetyka — niektóre rasy psów mogą być bardziej predysponowane do nadwagi z powodu ich genetycznej skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Na przykład Labradory Retrievery czy Beagle, są bardziej podatne na nadwagę.
  • problemy zdrowotne — istnieją pewne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, które mogą prowadzić do nadwagi u psów. Jeśli masz podejrzenia, że nadwaga Twojego psa może być spowodowana problemem zdrowotnym, ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jakie mogą być skutki nadwagi u psa?

Zbędne kilogramy mogą wywołać choroby serca, układu oddechowego, nerek, choroby endokrynologiczne, ortopedyczne oraz obniżyć odporność zwierzęcia. Utrudniają też przeprowadzenie zabiegów, podawanie narkozy i leczenie, powodują problemy z ciążą u suk. Nadwaga może przyczynić się do chorób nowotworowych, dermatologicznych, a nawet zaburzeń behawioralnych. Warto z nią walczyć.

Jak odchudzić psa?

Jeśli zauważyłeś, że pies się nieco zaokrąglił, zacznij od wizyty u weterynarza. Przeprowadzi on badania, sprawdzi, czy nie rozwija się u zwierzęcia żadna choroba wywołująca nadwagę. Jeśli nie, z pewnością konieczna będzie zmiana diety zwierzęcia. Lekarz zadecyduje, jaka karma dla psa będzie najlepsza. Być może trzeba będzie sięgnąć po karmy odchudzające dla psów, które pomogą zwalczyć nadprogramowe kilogramy.

Karma odchudzająca dla psa powinna zawierać zioła przyspieszające pracę metabolizmu, składniki, które hamują napady głodu. Dobrze, aby miała obniżoną wartość kaloryczną oraz poziom tłuszczu, za to większą ilość białka. Dobrze dobrana karma dla psa powinna być źródłem cenny składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Jednak najlepsza karma odchudzająca dla psa to będzie za mało, jeśli nie będziesz kontrolować wielkości porcji i nie wyeliminujesz wysokokalorycznych przekąsek. Ważna jest też zmiana przyzwyczajeń właściciela. Ogranicz smaczki za każdą sztuczkę i te podczas zabawy. Koniecznie należy zwiększyć ilość ruchu. Chodźcie na dłuższe spacery, baw się piłką z psem i pozwól mu popływać w pobliskim stawie.

Podsumowanie

Odchudzanie psa wymaga połączenia odpowiedniej diety, ruchu i świadomego podejścia do żywienia. Karma na odchudzanie psa, taka jak ta dostępna w sklepie zoologicznym Pet Box, może być pierwszym krokiem w zapewnieniu prawidłowej kontroli wagi i zdrowia Twojego psa. Wybierz produkt odpowiadający potrzebom pupila i ciesz się jego lepszym zdrowiem. Dostępna jest:

Pamiętaj, że regularne konsultacje z weterynarzem oraz konsekwentne stosowanie się do ustalonych zasad diety i aktywności fizycznej będą kluczowe dla sukcesu w odchudzaniu psa. Pracuj z determinacją i cierpliwością, a Twój wierny kompan będzie cieszyć się zdrowszym i szczęśliwym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *