Darmowa wysyłka od 119 zł
W subskrypcji dostawa zawsze 0 zł!

Niewydolność nerek u psa - PetBox

niewydolność nerek

Chociaż problemy z nerkami zazwyczaj występują u starszych psów, tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku. Odpowiednia diety nie tylko łagodzi uciążliwe objawy, lecz również chroni przed ich nawrotem. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać jadłospis dla czworonoga z niewydolnością nerek.

Jak rozpoznać u psa niewydolność nerek?

Nerki są jednym z kluczowych narządów w psim organizmie. Ich rola nie ogranicza się do wytwarzania moczu, czyli produktu filtracji krwi. Nerki pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową ustroju, usuwają wraz z moczem toksyczne produkty przemiany materii, a także regulują ciśnienie tętnicze krwi i ilość płynów ustrojowych. 

Niestety, nerki nie zawsze pracują prawidłowo, mogą wtedy wywoływać następujące objawy:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • nieświeży oddech,
  • wielomocz (poliuria),
  • nadmierne pragnienie,
  • utrata masy ciała,
  • krwiomocz (krew w moczu),
  • osowiałość,
  • brak apetytu,
  • brak koordynacji ruchowej.

Jeśli zauważysz u czworonoga wspomniane dolegliwości, koniecznie wybierz się z nim do weterynarza. Specjalista zleci morfologię krwi i badania biochemiczne. W ten sposób można wykryć podwyższony poziom fosforu, kreatyniny i mocznika oraz kwasicę metaboliczną. 

W diagnostyce chorób nerek ważną rolę odgrywa również analiza ogólna moczu i posiew moczu. Wspomniane badanie pozwala stwierdzić białkomocz, a także upośledzone zagęszczenie moczu.
 
Weterynarz może również wykonać RTG, pomiar ciśnienia krwi, USG i biopsję nerek. W ten sposób można wykryć niedokrwistość, nadciśnienie, a także ewentualnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. 

Weterynarz może również wykonać RTG, pomiar ciśnienia krwi, USG i biopsję nerek. W ten sposób można wykryć niedokrwistość, nadciśnienie, a także ewentualnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. witaminy z D3. Unikaj też olejów roślinnych, które nie są dobrze wchłaniane przez psi organizm.

Część białka należy zastąpić błonnikiem, a także zdrowymi tłuszczami zwierzęcymi i roślinnymi. Błonnik pobudza perystaltykę jelit i odbudowuje mikroflorę przewodu pokarmowego.  W diecie nerkowej powinno znaleźć się tłustsze mięso, takie jak wieprzowina, gęś, czy kaczki.

Zanim włączysz suplementację, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista zaproponuje odpowiednie preparaty, biorąc pod uwagę wiek, samopoczucie i stan zdrowia czworonoga. Przypominamy, że źle dobrane suplementy nie tylko nie przyniosą spodziewanych efektów, ale mogą poważnie zaszkodzić.

Jak wygląda dieta dla psa z niewydolnością nerek?

Oczywiście, dieta dla psa powinna być bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Taki model odżywiania nie tylko pozwala zachować równowagę hormonalną, lecz także spowalnia degenerację nefronów, czyli podstawowych jednostek strukturalno-funkcjonalnych nerek.

Jeśli Twój pupil cierpi na choroby nerek, podawaj mu jak najwięcej płynów, które przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu. Nie musisz ograniczać się do czystej wody.  Możesz również ją dolewać do dań z mięsa mielonego, czy przygotowywać wywary mięsne. Pamiętaj tylko, żeby nie zawierały ostrych przypraw, ani soli. Możesz natomiast dodawać odrobinę żelatyny do bulionu, tym samym otrzymasz smaczne galaretki.

niewydolność nerek u psa (1)

Jaką karmę podawać czworonogowi z chorymi nerkami?

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się karma light, która nie obciąża układu moczowego i wątroby. Dzięki temu nie nasila nieprzyjemnych objawów. Proponowany produkt zawiera obniżoną jakość białka, które za to wyróżnia się doskonałą jakością. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych, a tym samym wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Produkt przywraca równowagę bakteryjną jelit i wzmacnia odporność, jednocześnie zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Popularne karmy nie zawierają pszenicy, dlatego można podawać je psom z nietolerancją glutenu. Pamiętaj też, żeby wybrać mokrą wersję, a nie suchą.

Co wyeliminować z diety przy niewydolności nerek?

Dieta nerkowa dla psa ogranicza spożycie składników pokarmowych obciążających pracę narządu, a w konsekwencji przyczyniających się do powstania szkodliwych produktów przemiany materii. Chodzi tutaj przede wszystkim o białko, co prawda nie można go całkowicie wyeliminować z jadłospisu, ale na pewno trzeba zmniejszyć jego podaż. W tym przypadku najlepsze będą lekkostrawne karmy light, dostępne zarówno w wersji mokrej, jak i suchej.

Ogranicz też ilość fosforu, który występuje w kościach, niektórych warzywach i owocach.  Aby obniżyć ilość pierwiastka w diecie, możesz gotować owoce i warzywa, a następnie odlać wywar.

Dodatkowo powinieneś ograniczyć spożycie sodu i węglowodanów, aby nie narażać czworonoga na nieprzyjemne objawy. Kłębuszki nerkowe nie pracują prawidłowo, w związku z tym wspomniane wcześniej składniki kumulują się w organizmie. W konsekwencji choroba szybciej postępuje, wzrasta też ryzyko epizodów mocznicowych. Układając dietę dla psa z niewydolnością nerek, zadbaj więc o równowagę kwasowo-zasadową.

Jeśli Twój czworonóg ma problemy z nerkami, najprawdopodobniej nie chce jeść. Zamiast podawać mu codziennie to samo, spróbuj urozmaicić dietę. Dzięki temu większa szansa, że pies schrupie posiłek ze smakiem. 

Zobacz także:

Jak skutecznie dbać o higienę psich uszu?

Recenzja karmy: Farma Tłoczona na zimno

Przysmaki dla psa – kiedy i po co je podawać?

1 odpowiedź do “Niewydolność nerek u psa”

Dodaj komentarz

Więcej informacji

Ta strona używa ciasteczek, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepsze możliwe doświadczenia. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w Twojej przeglądarce, pozwalają zapamiętać Cię, gdy wracasz na naszą stronę, oraz pomagają naszemu zespołowi w zrozumieniu, które funkcje sklepu są dla Ciebie najciekawsze i najbardziej użyteczne.