Zadbaj o zdrową dietę swojego kota – czy można mieszać karmy dla kota?

LinkedIn

Odpowiednie żywienie to klucz do zdrowia i dobrej kondycji kota. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można mieszać karmy dla kota, zwłaszcza karmę suchą i mokrą. Czy ich łączenie to dobry wybór? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i omówić, jak dbać o zdrową dietę kota.

Czy można mieszać karmy dla kota?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: tak, mieszanie karmy suchej i mokrej jest dozwolone, co więcej – może być bardzo korzystne dla kota. Wielu właścicieli kotów decyduje się na mieszanie suchej i mokrej karmy, ponieważ daje to kotu więcej smaków i tekstur. Poza tym każda z tych karm ma swoje specyficzne zalety – więcej na temat pisaliśmy w artykule: Jaka karma dla kota jest najlepsza.

Sucha karma dla kota jest zazwyczaj tańsza i łatwiejsza do przechowywania, ponieważ nie psuje się tak szybko jak karma mokra. Ponadto, karmy suche dla kotów zazwyczaj zawierają więcej błonnika, co korzystnie wpływa na trawienie. Z kolei mokra karma dla kota jest bogatsza w wodę, co jest ważne dla prawidłowego nawodnienia kota i zdrowia jego nerek. Ponadto, karmy mokre często zawierają więcej białka i mniej węglowodanów niż karmy suche.

Mieszanie karmy suchej i mokrej – jak to robić z głową?

Mieszanie mokrej i suchej karmy dla kota na pewno wymaga planowania i dbałości o odpowiednie proporcje. Zaleca się mieszanie karmy suchej i mokrej tak by 2/3 energii i kalorii pochodziło z karmy mokrej. Aby prawidłowo zbilansować posiłki, należy zachować stosunek masy karmy mokrej do suchej w okolicach 9 do 1, czyli jeśli kot zjada dziennie 150 g karmy, to ok. 135 g powinna stanowić mokra, a 15 g karma sucha. W ten sposób kot otrzyma równowagę pomiędzy składnikami odżywczymi i wilgocią. Wielu właścicieli rano podaje kotom suchą karmę, którą mogą podjadać przez cały dzień, a wieczorem karmę mokrą.

Ważne jest, aby karmy były równoważone pod względem składników odżywczych i kaloryczności, aby uniknąć nadwagi lub niedoboru niektórych składników. Zaleca się też, aby karmy były podawane oddzielnie, a nie mieszane w jednej misce, aby uniknąć zanieczyszczenia i szybszego psucia się karmy mokrej.

Łączenie karmy suchej i mokrej – pies

Również właściciele psów pytają o łączenie karmy suchej i mokrej. Pies skorzystać na mixed feeding (tak nazywane jest stosowanie karm mokrych i suchych w ramach jednej diety), pod warunkiem przestrzegania podobnych zasad komponowania diety:

  • należy sprawdzać kaloryczność obu typów karm i dopasowywać ją do dziennego zapotrzebowania zwierzaka na kalorie,
  • nie powinno się mieszać typów karm w ramach jednego posiłku,
  • należy uważać na sposób przechowywania każdego rodzaju karmy i nie zostawiać jej w miskach na dłuższy czas.

Podsumowanie

Sucha czy mokra karma dla kota? Obie! Mieszanie karm dla kota jest często stosowane w celu urozmaicenia diety, zapewnia kotu różne smaki i tekstury, pozwala uniknąć znudzenia posiłkami. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu ilości przyjmowanych kalorii i upewnić się, że dana karma dla kota zapewnia wszystkie niezbędne składniki. Poza tym każdy kot jest inny i może mieć indywidualne potrzeby żywieniowe, co też należy brać pod uwagę przy dobieraniu typów karm. Jeśli szukasz wysokiej jakości karm, o sprawdzonych, bezpiecznych składach, odwiedź nasz sklep zoologiczny online. Znajdziesz tu szeroki wybór karmy suchych, mokrych, a także półwilgotnych.

Komentarz 1

  1. Ciekawy wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *