Jaka karma dla kota jest najlepsza? Sucha czy mokra?

LinkedIn

Koty to wyjątkowe stworzenia, które wymagają zrównoważonej diety, aby zachować zdrowie i energię. Jaka karma dla kota najlepiej odpowiada ich potrzebom? Wielu kociarzy zadaje sobie to pytania, stając przed półkami pełnymi worków, saszetek i puszek z kocim jedzeniem. Czy kot może żywić się wyłącznie suchą karmą? Czy karma mokra będzie wystarczająca, by zwierzak czuł się najedzony? Czym żywić kocięta, a czym koty po kastracji? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Karma sucha i karma mokra – różnice nie tylko w formie

W sklepach do wyboru są dwa główne rodzaje karmy – sucha i mokra. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnicę między nimi przed podjęciem decyzji, która z nich jest najlepsza dla Twojego kota.

Sucha karma – wygodna i łatwo dostępna

Sucha karma dla kota na pewno jest rozwiązaniem wygodniejszym, a często także i tańszym niż karma mokra. Nie wymaga chłodzenia ani specjalnych warunków przechowywania. Jest trwała i można podawać ją kotu jeszcze przez długi czas po otwarciu. Jeśli jest to karma dobrej jakości, dostarczy zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Brakuje jej w zasadzie tylko jednej rzeczy – wilgoci, co sprawia, że koty żywione tylko tym jednym rodzajem karmy mogą przyjmować za mało płynów. Ewolucja przystosowała koty do pobierania wody głównie z pożywienia, co często zauważają ich właściciele, po raz kolejny wymieniając nienaruszona miseczkę z wodą. Mokra karma, a w naturze krew upolowanych zwierząt, dostarczają kotu wystarczającej ilości wody. W przypadku spożywania głównie suchej karmy, zwierzę nieprzyzwyczajone do picia wody może się odwadniać, a w konsekwencji nabawić się problemów z nerkami, np. kamieni moczowych.

Mokra karma – optymalne nawodnienie i bogactwo smaków

Mokra karma dla kota ma specyficzną strukturę, która sprawia, że kota nie trzeba specjalnie namawiać do jej jedzenia. Dostępna jest w różnych postaciach, dzięki czemu jeszcze łatwiej dopasować ją do gustu nawet najbardziej wybrednego mruczka. Jeśli nie posmakują mu mięsne kawałki z puszki, zawsze można spróbować podawać mu musy z saszetek czy paszteciki z tacek. Wszystkie te karmy mają wysoką zawartość wody (ok. 80%), intensywny zapach i dostępne są w wielu wersjach smakowych: od popularnych karm z wołowiną czy drobiem, aż po takie rarytasy jak łosoś, krewetki czy… dzik. Nie bez powodu niektórzy właściciele kotów śmieją się, że ich zwierzaki jedzą lepiej niż oni.

Kaloryczność, strawność… i wpływ na zęby

Ważną różnicą pomiędzy karmą suchą a mokrą jest jej kaloryczność. W przeliczeniu na masę produktu, mokre karmy zawierają nawet cztery razy mniej kalorii. To sprawia, że są dobrym wyborem dla zwierząt z tendencją do tycia, np. po kastracji i kocich łasuchów. Ponadto mokre karmy mogą być łatwiejsze do strawienia niż suche, nie mówiąc o tym, że ze względu na swoją formę są łatwiejsze do przeżucia, co może mieć znaczenie dla kociąt, kocich seniorów, czy kotów, które mają problemy z dziąsłami lub zębami. A skoro o zębach mowa, warto przy okazji rozprawić się z pewnym mitem, jakoby spożywanie suchej karmy czyściło zęby kotów z kamienia. Może się tak wydawać, ponieważ z ludzkiej perspektywy suche kocie chrupki są twarde. jednak nie aż tak, by usunąć z zębów kamień. Co więcej, sucha karma z dużą ilością węglowodanów może wręcz przyczyniać się do gromadzenia kamienia i zwiększać ryzyko próchnicy.

A co jeśli kot nie lubi mokrej karmy?

Czy biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy jednoznacznie powiedzieć, jaka jest najlepsza karma dla kota? To nie takie proste. Są bowiem koty, które niespecjalnie gustują w mokrej karmie, są też takie, które nie trawią powszechnie występujących w nich składników. Czasami nie mamy na to specjalnego wpływu – koty swoje upodobania smakowe dziedziczą po matkach, jeśli więc mama Twojego kota zajadała się suchą karmą z marketu, może być Ci trudno przekonać go do jedzenia nawet najbardziej odżywczych mokrych puszek. Co robić takiej sytuacji? Podawać suchą karmę jak najlepszej jakości i dbać o to, by kot zawsze miał w zasięgu miseczkę z czystą wodą.

Jak wybrać karmę dla kota. Czym charakteryzują się dobre karmy?

Na rynku jest mnóstwo firm produkujących karmy dla zwierząt, część z nich ma na tyle szerokie sieci dystrybucji, że sprzedaje swoje produkty w popularnych dyskontach i supermarketach. Ile z tych worków i puszek jest rzeczywiście wartościowym pokarmem? Niestety, analizy składów pokazują, że w wielu kocich posiłkach znajdują się składniki, które nie dość, że są kotom niepotrzebne, to jeszcze w dłuższej perspektywie mogą im nawet szkodzić. Jak wybrać karmę dla kota, by zapewnić mu optymalne odżywienie? Oto kilka czynników, które warto brać pod uwagę w doborze karmy suchej i mokrej.

Jaka mokra karma dla kota?

W przypadku karm mokrych warto zacząć od porównania ilości składników w suchej masie. Ponieważ karmy te różnią się wilgotnością, dopiero przez porównanie składu suchej masy uzyskamy klarowny materiał do analizy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy producent podaje dokładne informacje na temat mięsa, z którego zrobiono karmę. Określenia takie jak „produkty pochodzenia zwierzęcego” są mało precyzyjne i mogą oznaczać zarówno zmielone skórki z drobiu, jak i…kopyta.

Dobra karma dla kota zawiera precyzyjne dane dotyczące rodzaju i pochodzenia mięsa, ilości białka i pozostałych makro- i mikroelementów, w tym dodatków takich jak tauryna. Ten aminokwas jest bardzo ważnym składnikiem karmy, ponieważ koci organizm nie wytwarza go w wystarczających ilościach. Rolą tauryny jest m.in. utrzymanie prawidłowej pracy serca i siatkówki oka, a także wspieranie trawienia i ochrona przed działaniem toksyn. Minimalna dawka w mokrej karmie dla dorosłych kotów to ok. 0,2% tauryny na 100 g suchej masy karmy. Czyli w kilogramowej puszce o wilgotności 80% powinno być 400 mg tauryny. Wiele karm zawiera jednak większe dawki, z korzyścią dla kotów – to składnik, na który zapotrzebowanie jest bardzo duże, a ewentualny nadmiar zostanie wydalony z moczem.

Jaka sucha karma dla kota?

Najlepsza sucha karma dla kota to ta, która zawiera jak najmniej składników roślinnych. Kot nie jest weganinem – w naturze je głównie pokarm mięsny, czyli białko i tłuszcze. Jego organizm słabo radzi sobie za to z trawieniem węglowodanów, nie wytwarza enzymów potrzebnych do ich rozbicia. To dlatego kocia karma nie powinna składników takich jak:

  • zboża, kasze i ryż,
  • rośliny strączkowe,
  • ziemniaki, warzywa bulwiaste i korzeniowe,
  • mączka ziemniaczana, ryżowa, sojowa itp.

Niestety wiele suchych karm bazuje na tych składnikach, ponieważ są zwyczajnie tańsze. Należy na nie uważać, ponieważ spożycie węglowodanów w nadmiarze może przyczynić się do niestrawności, a w dalszej perspektywie – do otyłości i cukrzycy.

Na rynku istnieje jednak dobrej jakości sucha karma dla kota, która może być wartościowym dodatkiem do karmy mokrej. Dobre marki karm zawierają nawet 95% mięsa o określonym pochodzeniu, a także zdrowe dodatki w postaci kwasów Omega-3 i Omega-6, probiotyków, tauryny czy witamin A, D i E. Dobrze, jeśli proporcja karma zachowuje zdrową proporcję białka do tłuszczu, np. 50 do 20% (ale uwaga – w przypadku kotów z chorobami nerek taka ilość białka może być za duża!).

Nie bez znaczenia jest również proces przygotowania suchej karmy – dobrze jeśli ta jest suszona powietrzem, a nie pieczona. Pozwala to zachować wszystkie cenne składniki.

Warto też dodać, że dobrej jakości sucha karma wcale nie musi być dużo droższa od karm promowanych, marketowych marek. Płacąc niewiele więcej jesteśmy w stanie kupić karmę o znacznie lepszym składzie. Aby jeszcze bardziej obniżyć cenę kocich przysmaków, warto śledzić promocje. Nasz sklep zoologiczny online często ma specjalne oferty, które pozwalają zaopatrzyć się w zapas karmy w bardzo korzystnej cenie.

Zrozumienie potrzeb żywieniowych Twojego kota pomoże Ci wybrać odpowiednią karmę

Wybierając karmę dla swojego kota, należy przede wszystkim zrozumieć jego indywidualne potrzeby żywieniowe. Znaczenie w doborze karmy będzie miał jego wiek, poziom aktywności i wszelkie problemy zdrowotne. Ponadto należy uwzględnić specjalne okresy w życiu kota, które mogą wymagać nowego sposobu karmienia, m.in. ciążę czy czas po kastracji.

Jaka będzie najlepsza karma dla kociąt?

Na rynku jest wiele karm specjalnie przeznaczonych dla kociąt, które dostosowane są do potrzeb rozwijającego się organizmu. Dobrze, jeśli zawierają sporo białka, niezbędnego dla rozwoju mięśni i kości. Zdrowe tłuszcze również są ważne, ponieważ służą jako źródło energii i pomagają w rozwoju mózgu i układu nerwowego. Ważnym dodatkiem są witaminy i minerały, zwłaszcza witamina A, która odpowiada za zdrowy wzrok i witamina D, od której zależy prawidłowa budowa kości kociaka.

Najlepsza karma dla kota juniora powinna być lekkostrawna, pozbawiona konserwantów, barwników i aromatów, ponieważ jego żołądek jest jeszcze dość wrażliwy. Na pewno nie powinna też zawierać cukru, który czasem dodawany jest do karm, by w swojej skarmelizowanej postaci zapewnić im atrakcyjny, brązowy kolor. Kot nie ma receptorów słodkiego smaku, a cukier mu szkodzi, należy więc go unikać w każdym wieku.

Warto zwrócić uwagę, by młode koty spożywały pokarm o zróżnicowanej teksturze i twardości – pogryzienie czegoś twardszego, np. karmy w formie pasztecików z nadzieniem korzystnie wpłynie na rozwój ich zębów.

Jaka karma dla kotów po kastracji/sterylizacji?

Koty po sterylizacji lub kastracji mogą mieć nieco inne potrzeby żywieniowe w porównaniu z niesterylizowanymi kotami. Sterylizacja może prowadzić do zmian hormonalnych, a te z kolei mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka otyłości i innych problemów zdrowotnych. Dlatego po tym zabiegu zaleca się karmę o niższej kaloryczności, aby pomóc utrzymać zwierzętom prawidłową wagę ciała. Karma ta powinna jednocześnie zawierać wystarczającą ilość białka, aby zachować w dobrej kondycji mięśnie i wzmocnić kości.

Czasami jednak najlepsze karmy dla kota po sterylizacji to te, które kot jadł przed zabiegiem, jednak podawane w odpowiednio dostosowanych, mniejszych dawkach – 3-4 razy dziennie. Nie należy reagować na prośby kota o kolejną porcję, warto za to zachęcać go do ruchu, np. wykorzystując dostępne u nas akcesoria dla psów i kotów.

Przed wyborem karmy dla kota po sterylizacji najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przy okazji tego zabiegu zwierzętom często wykonuje się badania krwi, które mogą pomóc w określeniu dokładniej ich indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Jak pomóc kotu przejść z jednego rodzaju karmy na inny

Czasem, aby kot otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, konieczne jest przejście na inny typ karmy. Nie wszystkie koty chętnie poddają się takim zmianom. Niezależnie od tego, czy chcesz wprowadzić mokrą karmę z troski o zdrowie nerek Twojego kota, czy może chcesz zmienić ulubiony dotąd smak na inny, bogatszy w witaminy, najlepiej będzie wprowadzać nowe pokarmy stopniowo. Ostrożnie podawaj małe dawki nowej karmy, np. mieszając ją ze starą, tak aby uniknąć problemów trawiennych.

Praktyczne porady dotyczące żywienia kotów

Ponieważ koty polują na małe zwierzęta, takie jak mysze i ptaki, w naturze jedzą pokarm ciepły i raczej mokry. Dlatego warto zadbać o to, by karma podawana kotu miała temperaturę przynajmniej pokojową. Jeśli podajesz kotu jedzenie z saszetki, możesz je podgrzać w kąpieli wodnej, a jeśli Twój kot woli puszkę, wyjmij ją z lodówki na godzinę przed porą karmienia.

Koty są zwierzętami bardzo czystymi, dlatego powinny jeść z regularnie mytych naczyń. Najlepiej podawać im karmę w miseczkach metalowych lub ceramicznych, które łatwo dokładnie umyć i które zapobiegają rozwojowi bakterii.

Wielu producentów zaleca, by po otwarciu przechowywać mokrą karmę w lodówce nie dłużej niż 48 godzin. Warto trzymać się tej zasady, koty są bardzo wrażliwe na świeżość podawanych ich pokarmów. Wobec suchej karmy restrykcje są mniejsze. Wiele takich produktów ma długie daty przydatności do spożycia, niemniej jednak dobrze jest przechowywać ją w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby nie zwietrzała i nie straciła swoich walorów smakowych. Niektórzy producenci umieszczają na swoich opakowaniu zamknięcie typu zip. Jeśli go nie ma, po otwarciu worka suchą karmę można przesypać do hermetycznego pojemnika.

Ważne jest również to, by miseczki z jedzeniem i wodą stały w miejscu, gdzie mruczek będzie mógł zjeść w spokoju. Na pewno powinny stać z dala od kuwety czy ciągów komunikacyjnych w domu. Dobrze też, by miskę z jedzeniem i miskę z wodą dzieliła pewna odległość, tak by kot, który rozrzuca wokół siebie fragmenty karmy nie zanieczyszczał w ten sposób wody.

Jeśli zauważysz, że kot nie pochłania już swojej ulubionej karmy z dawnym apetytem, być może przyszedł czas na zmianę jej smaku i tekstury. Koty są z natury kapryśne, więc co jakiś czas warto zafundować im zmianę i zamiast galaretki podać mus lub większe, mięsne kawałki. Jeśli mimo wszystko kot je mniej niż zwykle, warto mu się dokładniej przyjrzeć. Każda zmiana zwyczajów żywieniowych u kota może być symptomem jakiejś dolegliwości. W takiej sytuacji najlepiej udać się na badania do weterynarza.

Podsumowanie

W żywieniu kotów łatwo o błędy. W sklepach jest wiele produktów, które nie spełniają wymogów zdrowego żywienia kotów, dlatego tak ważne jest, by w karmę zaopatrywać się u sprawdzonego sprzedawcy, który oferuje wartościowe karmy z pewnych źródeł. Wiele wskazuje na to, że dla kotów korzystniejsza jest karma mokra, ze względu na dużą zawartość wody, jednak dobrze zbilansowane karmy suche mogą stanowić cenny dodatek do kociej diety. Należy przy tym pamiętać o zapewnieniu kotu dostępu do miseczki z zawsze świeżą wodą. Najlepszej karmy dla kotów, z wysokiej jakości mięsa znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Dokonaliśmy wstępnej selekcji spośród propozycji dostępnych na rynku, tak by pozostawić Ci do wyboru wartościowe produkty, odżywcze i smakowite. Ręczą za nie również nasze koty.

Komentarz 1

  1. Ciekawy wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *