Nie popełniaj błędów w żywieniu swojego pupila – ile powinien jeść pies?

LinkedIn

Ile powinien jeść pies? To pytanie nurtuje wielu właścicieli psów, którzy chcą zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią dietę. Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji psa, jednak wiele osób popełnia błędy w doborze ilości karmy. W tym artykule omówimy, dawkowanie karmy dla psa i błędy, jakich warto unikać, aby zapewnić zwierzakowi zdrowe i zrównoważone żywienie.

Ile powinien jeść pies?

To ile pies powinien jeść Ilość, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, waga, poziom aktywności i stan zdrowia psa. Na każdym etapie życia psy mają różne zapotrzebowanie na poszczególne wartości odżywcze. Szczeniaki powinny otrzymywać pokarmy bogate przede wszystkim w białko, zawierające odpowiednią ilość wapnia i fosforu. Z kolei starsze psy, które mają wolniejszy metabolizm i są mniej aktywne potrzebują mniej pożywienia, zwłaszcza mniej tłuszczów.

Ogólnie rzecz biorąc, dorosły pies powinien otrzymywać jeden lub dwa posiłki dziennie, zależnie od indywidualnych potrzeb. W przypadku szczeniąt i młodych psów, ilość posiłków powinna być większa.

Pozostaje tylko pytanie: jaka karma dla psa będzie odpowiednia? Wskazówki na ten temat znajdziesz na naszym blogu. Najlepiej, żeby była to karma dla psa pełnoporcjowa, czyli taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne dla psa w odpowiednich proporcjach. Oznacza to, że nie trzeba jej uzupełniać innymi pokarmami ani suplementami. Karmy pełnoporcjowe mogą być suche, mokre, dostępna jest też półwilgotna karma dla psa, która łączy cechy ich obu. Wszystkie typy dostępne są w różnych wariantach, dostosowanych do potrzeb różnych ras, wieku, wielkości i stanu zdrowia psa.

Co do dawkowania karmy, zalecana ilość różni się w zależności od producenta karmy, ponieważ każda ma inny skład i zawartość kluczowych substancji odżywczych. Aby ustalić ile karmy dla psa dorosłego, a ile gram karmy dla szczeniaka, warto poznać dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa i jego zapotrzebowanie spoczynkowe.

Wzór na zapotrzebowanie spoczynkowe to: RER = 70 x (masa ciała psa do potęgi 0,75). Żeby uzyskać dzienne zapotrzebowanie, otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik k, przypisany do poszczególnych etapów rozwoju psa i jego aktywności:

  • dorosły pies niekastrowany – 1,8,
  • dorosły pies kastrowany – 1,6,
  • dorosły pies mało aktywny z nadwagą – 1,4,
  • dorosły pies z nadwagą na diecie odchudzającej – 1,0,
  • pies lekko pracujący – 2,0,
  • pies średnio pracujący – 3,0,
  • pies ciężko pracujący – 4 – 8,
  • szczeniak do 5. miesiąca – 3,
  • szczeniak między 8 a 12 miesiącem – 2,5,
  • młody pies po 12 miesiącu – 1,8.

Obliczmy ile suchej karmy dla psa dorosłego, niekastrowanego, o wadze do 5 kg należy podawać dziennie. Jego RER wyniesie 70 × 3,34 = 233,8. Dzienne zapotrzebowanie w tym przypadku to 233,8 x 1,8 = 420,84. To ilość kalorii z karmy, jaką pies może przyjąć w ciągu doby. Jej masę należy wyliczyć zgodnie z tabelą producenta na opakowaniu.

Jak uniknąć błędów w żywieniu psa?

Nawet mimo najlepszych intencji czasami nie jesteśmy w stanie uniknąć pewnych błędów w żywieniu psów. Do tych najczęściej popełnianych należą:

  • przekarmianie psa: przyrost wagi jest powolny i nie zawsze jest łatwo zauważalny, co może prowadzić do otyłości. To z kolei może skutkować dalszymi problemami zdrowotnymi: cukrzycą, chorobami serca i problemami ze stawami. Sygnałem świadczącym o tym, że pies jest przekarmiany może być jego niska aktywność, problemy z trawieniem i zmiany w zachowaniu – pies może stać się bardziej drażliwy lub wręcz przeciwnie, apatyczny;
  • podawanie psu za małej ilości karmy: sygnałem, który o tym świadczy, może być utrata wagi, osłabienie i zmęczenie, ciągłe szukanie jedzenia, m.in. szperanie w koszach na śmieci;
  • brak zrównoważonej diety: karmienie psa tylko jednym rodzajem karmy lub podawanie jednego typu mięsa może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych. Dlatego ważne jest, aby podawać psu zróżnicowaną dietę, zawierającą różne rodzaje mięsa, warzyw i owoców. Dobrą praktyką jest łączenie różnych typów karm. Mokra karma dla psa pozwala zadbać o właściwe nawodnienie, podczas gdy sucha karma dla psa może pomóc uzupełnić jego dietę o białko;
  • karmienie ludzkimi produktami: Niektóre produkty spożywcze, takie jak czekolada, cebula czy awokado, są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby nie dokarmiać psa ludzkimi produktami.

Podsumowanie

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji psa. Ważne jest, aby dostosować ilość karmy do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, kontrolować jego wagę i podawać zróżnicowaną dietę. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem lub producentem karmy dla psa. Odwiedź nasz sklep zoologiczny, jeśli szukasz karmy dla szczeniaków, starszych psów czy psów z różnego rodzaju dolegliwościami – mamy je wszystkie, w różnych postaciach i smakach, które Twój pupil pokocha.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *