Ile mokrej karmy dla psa? Sprawdź nasz poradnik żywieniowy

LinkedIn

Ile mokrej karmy dla psa? To pytanie, które wielu właścicieli psów zadaje sobie na co dzień. Zdrowe i zrównoważone żywienie to klucz do długiego i szczęśliwego życia dla naszych pupili, dlatego warto poznać odpowiednie proporcje i ilości karmy, jakie powinniśmy podawać czworonogom.

Mokra karma dla psa – co to takiego?

Mokra karma dla psa to produkt, który składa się głównie z mięsa i wody. Minimalna zawartość wody w takiej karmie wynosi 60%. Przez swoją formę – kęski mięsa w galarecie lub sosie, przypomina naturalny pokarm mięsożernych psów. Mokra karma dla psa jest dostępna w puszkach lub torebkach, w wielu atrakcyjnych smakach. Stanowi bardzo dobre uzupełnienie suchej karmy w postaci chrupek. Oto kilka powodów, dla których warto po nią sięgać:

  • wysoka wilgotność: ze względu na dużą wilgotność mokra karma pomaga utrzymać psa nawodnionego i zapobiega odwodnieniu. Jest to szczególnie ważne dla psów, które nie piją wystarczającej ilości wody lub mają problemy z nerkami;
  • smak: dla wielu psów mokra karma jest bardziej smakowita niż sucha karma, co może zachęcać je do jedzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku psów starszych lub chorych, które mają problemy z apetytem;
  • łatwiejsze trawienie: mokra karma jest łatwiejsza do strawienia niż sucha, co jest korzystne dla psów z problemami trawiennymi lub wrażliwym układem pokarmowym;
  • wysoka jakość składników: mokra karma często zawiera większą ilość wartościowego białka i innych składników odżywczych;

Warto jednak zauważyć, że mokra karma, ze względu na dużą ilość wody, jest mniej kaloryczna niż klasyczna sucha karma dla psa, co oznacza, że nasz pies będzie musiał zjeść jej większą ilość, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość składników odżywczych. No właśnie – ile gram mokrej karmy dla psa dorosłego, a ile mokrej karmy dla szczeniaka należy podawać na dzień? Wyjaśniamy poniżej.

Ile mokrej karmy dla psa powinniśmy podawać?

To, ile mokrej karmy powinien jeść pies zależy przede wszystkim od jego wieku, wagi, rasy i poziomu aktywności. Należy brać pod uwagę również specjalne potrzeby psa, np. jeśli choruje, ma problemy z trawieniem, nie może jeść innych rodzajów karm itd.

Jest jedno miejsce, w którym znajdziemy najlepszą odpowiedź na pytanie ile karmy mokrej dla psa: tabela z tyłu opakowania karmy, gdzie producent zamieszcza sugerowane dawki i porcje w zależności od wieku psa. Każda karma dla psa ma nieco inną kaloryczność, dlatego trudno podać tu uśrednione dane. Zwykle jednak przeczytamy tam, by podawać od 200 do 400 gramów na każde 10 kg masy ciała psa dziennie.

Ile mokrej karmy dla szczeniaka?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku najmłodszych psów. To, ile gram mokrej karmy dla szczeniaka powinniśmy podawać, również zależy od jego rasy i wagi, ale należy przy tym wziąć pod uwagę również skład karmy, by zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Ten okres rozwoju psa jest kluczowy dla jego późniejszego zdrowia. Wskazówki, jaka karma dla psa będzie najlepsza, również znajdziesz na naszym blogu.

Tutaj również warto posiłkować się wskazaniami producentów karmy dla szczeniąt. Ogólnie przyjmuje się, że szczeniaki powinny otrzymywać około 4-6 posiłków dziennie w wieku od 6 do 12 tygodni, a następnie 3-4 posiłki dziennie w wieku od 3 do 6 miesięcy. Po ukończeniu 6 miesięcy można stopniowo zmniejszać ilość posiłków do 2-3 dziennie.

Zalecana ilość może wahać się od 100 do 200 gramów na każde 5 kg masy ciała dziennie, jednakże zawsze należy kierować się zaleceniami producenta i weterynarza. Podawanie szczeniakowi zbyt dużej ilości karmy lub zbyt małej ilości może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować wagę i stan zdrowia szczeniaka oraz dostosowywać ilość karmy w razie potrzeby.

Podsumowanie

Ilość mokrej karmy dla psa zależy od jego wieku, wagi, rasy i aktywności, a także od jakości i składu samej karmy. Gdzie znaleźć wartościową mokrą karmę dla psa? Odwiedź nasz sklep zoologiczny online, w którym zamówisz najlepsze, pełnoporcjowe karmy, bogate w białko i niezbędne substancje odżywcze. W naszej ofercie jest zarówno mokra karma w puszkach i torebkach, jak i półwilgotna karma dla psa, która łączy zalety psich chrupek i karmy z dużą zawartością wody. Pamiętaj, że kwestie dotyczące żywienia psa zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *