Dieta psa i kota – sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

LinkedIn

Dobrze zbilansowana kocia i psia dieta to same plusy. Przede wszystkim ma realny wpływ na zdrowe i prawidłow funkcjonowanie zwierząt. Chyba nic tak nie cieszy właściciela czworonoga, jak zdrowy, dobrze wyglądający, zadowolony z życia zwierzak. Taki, który mruczy czy wesoło merda ogonem. Dowiedz się, jak dobrać odpowiednią karmę dla swojego pupila i czym różni się kocia dieta, od tej psiej.

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające

Karmy dla psów i kotów dzielą się na dwa rodzaje: pełnoporcjowe i uzupełniające. Te pierwsze powinny stanowić zdecydowaną większość (ok. 85%), gdyż są źródłem wszystkich, odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych danej grupie zwierząt. To one odpowiadają za zbilansowaną dietę i powinny być jej podstawą. Mogą to być zarówno karmy mokre, jak i suche.

Drugi rodzaj karm dla czworonogów to, uwielbiane przez wiele zwierząt, smaczki i przekąski, czyli karmy uzupełniające. Twój pies czy kot wciąż o nie proszą, robiąc maślane oczy? Nic nie stoi na przeszkodzie, by czasem ulec urokowi swojego pupila. Dopilnuj jednak, by pożywienie uzupełniające stanowiło maksymalnie 15% dziennego zapotrzebowania na pokarm.

Uwaga na resztki!

Jeśli sądzisz, że karmienie psów i kotów resztkami z obiadu to dobry pomysł – jesteś w błędzie. To, czym zajadamy się my, ludzie, dla naszych pupili może okazać się po prostu trujące. Słodycze, czosnek i cebula, rodzynki… Rarytasy? Nie dla czworonogów, gdyż może je to kosztować zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Ludzkie posiłki są ponadto zbilansowane zupełnie inaczej, niż te przeznaczone dla zwierząt. Są bardziej tłuste, kaloryczne, a do tego zawierają wiele soli i przypraw. Takie jedzenie nie powinno stanowić podstawowej diety naszych zwierząt domowych.

Ach, to podjadanie…

Co może się stać, jeśli kot będzie regularnie jadał psią karmę i odwrotnie? Karma dla kotów jest bogata w białko i tłuszcz oraz dodatkowe, niezbędne kotom składniki, np. taurynę. Ponadto zazwyczaj ich skład bywa bardziej złożony, niż ten dla psów. Regularne spożywanie kociej karmy może spowodować u nich przeciążenie wątroby i układu wydalniczego. Z kolei koty stale spożywające psią karmę, mogą być narażone na liczne problemy zdrowotne i niedobory najważniejszych składników.

Kocia dieta

Wolno żyjące koty mogą jeść nawet kilkanaście posiłków dziennie. Choć liczba ta wydaje się duża, ich posiłki są zazwyczaj małe, np. w postaci upolowanej myszy. Inaczej sprawa ma się u udomowionych kotów, gdzie to właściciel powinien zadbać o częstotliwość i jakość posiłków.

W żywieniu kotów powinna panować pewnego rodzaju rutyna odnośnie regularnych posiłków. Daje to poczucie bezpieczeństwa, które wpływa na zminimalizowanie stresu. Stałe pory posiłków to gwarancja zdrowej i zbilansowanej diety. Ich częstotliwość zależy mi.in. od wieku oraz wagi zwierzęcia, stanu zdrowia i jego stylu życia.

Ok. 7 roku życia, koci metabolizm zwalnia i notuje się wtedy spadek zapotrzebowania kalorycznego. Koty w tym okresie mogą mieć tendencję do tycia, co należy mieć na uwadze podczas ich żywienia. Również koty po zabiegu sterylizacji mogą szybciej przybierać na wadze, co w rezultacie może negatywnie odbić się na ich stanie zdrowia. Wówczas wskazany jest wybór karmy o mniejszej kaloryczności i pilnowanie, by kot jak najmniej podjadał między posiłkami.

Karma mokra czy sucha?

Ponieważ kocia dieta powinna obfitować w duże ilości białka oraz tłuszczu, powinno się je karmić karmą z dużą zawartością mięsa. Podstawą jest urozmaicanie diety, z przewagą dobrze zbilansowanej, mięsnej karmy. Jeśli Twój kot nie jest zwolennikiem częstego picia wody, zdecydowanie wybierz tę mokrą. Pozwoli mu się nie tylko posilić, ale i nawodnić. Możesz np. podawać ją kotu na obiad i kolację, podczas gdy tę suchą traktować jako przekąskę i serwować w formie mniejszych posiłków. Jeśli jednak Twój Mruczek nie ma problemów z piciem wody, z powodzeniem możesz wybierać wśród suchych karm. Najlepiej jednak łączyć i jedne, i drugie. Nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź ofertę firmy Fitmin, która ma w swojej ofercie świetnej jakości karmy – zarówno mokre, jak i suche.

Dieta psa

Wybór psich karm jest naprawdę duży. Wciąż przybywa producentów, proponujących wysokiej jakości pożywienie o zbilansowanym składzie. Jeśli wciąż poszukujesz „tej jedynej” karmy dla swojego psa, sprawdź ofertę marki Fitmin, która obfituje w różnego rodzaju karmy suche, mokre, jak i półwilgotne

Oto, na co zwrócić uwagę, szukając idealnej karmy dla swojego psa (dieta psa):

– zawartość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów,

– duża ilość mięsa (w końcu psy to mięsożercy),

– rodzaj i skład dostosowany do wieku, rasy, jak również stanu zdrowia psa,

– staraj się wybierać karmy bezzbożowe lub z ich małą zawartością. Niektóre z nich mogą uczulać, jak np. popularna pszenica,

– kwasy omega 3 i omega 6 – ich zbilansowana zawartość wpływa pozytywnie na sierść i zdrową skórę,

– specjalne wyciągi, minimalizujące nieprzyjemny zapach odchodów (np. wyciąg z juki),

– nie kieruj się reklamą w telewizji, pięknym opakowaniem czy obietnicami producenta (często bez pokrycia). Niech głównym wyznacznikiem jakości będzie dla Ciebie po prostu skład produktu.

Superfoods

Nasiona lnu, borówka, szpinak, dynia, chlorella, mniszek lekarski… Te superfoods mają świetne działanie nie tylko na ludzki organizm, ale także na… psi! Tego rodzaju zdrowe składniki znajdziesz np. w portfolio firmy Fitmin. To wysokiej jakości karmy dla psów z półki premium, wytwarzane na górskiej farmie. Zwróć szczególną uwagę na serię Fitmin Purity .

Twój pies cierpi z powodu chorób układu pokarmowego? Postaw na wyspecjalizowane karmy weterynaryjne, które również znajdują się w ofercie sklepu petbox.pl.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *