7 nawyków, dzięki którym zadbasz o kości, stawy i mięśnie swojego psa

LinkedIn

Urazy, kontuzje, choroby… Problemy zdrowotne ukochanego zwierzaka spędzają nam sen z powiek. Wiele z nich należy do schorzeń ortopedycznych, czyli dotyczących kości, stawów i mięśni. Pełnią one bardzo ważną funkcję — to dzięki nim nasz pies chodzi, biega i cieszy się każdym dniem. Jak dbać o układ kostny zwierzaka, by zapewnić mu sprawne i szczęśliwe życie? Oto 7 nawyków, dzięki którym stanie się to proste.

Dowiedz się więcej o rasie swojego psa

Niektóre rasy psów są narażone na choroby układu kostnego bardziej niż inne. Wynika to z ich predyspozycji — charakterystycznej budowy, wielkości czy układu ciała. Przykładem takich ras są np. jamniki albo corgi. Kłopoty ze stawami to częsty problem u dużych ras — labradorów, rottweilerów, owczarków niemieckich, golden retrieverów. Takie psy szybko rosną i sporo ważą, co bardzo obciąża ich kończyny. Przez to są bardziej podatne na urazy. Wiedza na temat problemów zdrowotnych, które mogą spotkać Twojego psa, pozwoli Ci przygotować się na taką ewentualność. Będzie też kluczem do odpowiedniej profilaktyki.

Pilnuj prawidłowej wagi

Nadwaga to wróg Twojego psa. Zbędne kilogramy obciążają kręgosłup. Otyły pies mniej się rusza, co może prowadzić też do sztywnienia stawów. Kontroluj wagę swojego pupila i nie daj się przekonać spojrzeniu, żebrzącemu o kolejną porcję przysmaków. Podstawą dobrze zbilansowanej diety powinna być karma wysokiej jakości, odpowiednio dawkowana i uwzględniająca potrzeby psa. Musi być też dobrana do rasy, wieku i wielkości. Przykładowo, osobniki dużych ras w swojej diecie wymagają dużo więcej wapnia niż pupile niewielkich rozmiarów.

Zadbaj o wysiłek fizyczny

Ruch to zdrowie — to powiedzenie dotyczy też Twojego czworonożnego przyjaciela. Spacer jest dla psa ulubioną częścią dnia, w trakcie której węszy i poznaje nowe miejsca. To też idealna okazja do aktywności fizycznej. Ruch musi być dostosowany do potrzeb psa, jego wielkości i rasy. Powinien być regularny — kilka krótszych spacerów będzie lepszych niż jeden dłuższy. Świetną przygodą, która nie tylko ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale też umacnia więź z opiekunem, są psie sporty — frisbee, agility, psi fitness. Planując takie aktywności, warto zasięgnąć rady zoofizjoterapeuty, aby dobrać formę ruchu jak najlepszą dla psa.

Troszcz się o układ kostny już u szczeniaka

Dbaj o psa już od jego pierwszego dnia w Twoim domu. Choć szczeniaki dopiero uczą się poruszać w świecie i nie wychodzą jeszcze na spacery, ich układ kostny potrzebuje specjalnego traktowania. Jest bardzo udatny na mikrourazy, które mogą dać poważne konsekwencje w przyszłości. Szczeniak powinien unikać wskakiwania na kanapę i biegania po schodach. Zabezpiecz śliskie powierzchnie, aby nie rozjeżdżały mu się łapki. Szczeniak porusza się jeszcze w nieskoordynowany sposób, dlatego pilnuj, by podczas zabawy nie wpadał na meble. Prawidłowy rozwój układu kostnego wspomoże też odpowiednia karma.

Pamiętaj o potrzebach seniora

Psy starsze wymagają szczególnej opieki. Ich kości i stawy tracą sprężystość, zanikają mięśnie, pojawiają się przeciążenia i zwyrodnienia. Opiekunowie starszych zwierząt często skracają im spacery do minimum. To błąd — jeśli pies jest w dobrej kondycji, ograniczenie ruchu tylko mu zaszkodzi. Na spacery warto wybierać tereny płaskie, chodzenie po pagórkach czy nierównych powierzchniach może być zbyt obciążające dla seniora. Dobrze zmienić też karmę i wybrać taką, która jest przystosowana do potrzeb starszych zwierząt. Warto pomyśleć też o suplementach — preparatach zawierających np. glukozaminę albo kolagen.

Zadbaj o komfort wypoczynku

Dbaj o komfort zwierzaka w jego codziennym życiu. Dzięki temu jego układ kostny będzie funkcjonował prawidłowo. Pies nie powinien spać na podłodze. Zimno źle wpływa na stawy, szczególnie w przypadku starszych zwierząt. Może pogłębiać dolegliwości bólowe i zwyrodnienia. Pupil powinien mieć swoje miejsce, w którym będzie mieć komfortowe warunki do spokojnego odpoczynku. Warto zapewnić mu miękkie i wygodne legowisko, wykonane z materiału wysokiej jakości, który dopasuje się do ułożenia ciała psa. Komfort ważny jest również w trakcie codziennych spacerów. Szelki czy obroża nie powinny krępować ruchów zwierzaka, a umożliwić mu swobodne poruszanie.

Reaguj w przypadku niepokojących objawów

Nikt nie zna Twojego psa lepiej od Ciebie. Uważna obserwacja pupila pozwoli szybko wyłapać pierwsze objawy chorób czy urazów. Jeśli Twój pies kuleje, nie chce wchodzić po schodach, przestał wskakiwać na kanapę, piszczy przy dotyku, ma kłopoty z poruszaniem, sztywnieją mu stawy lub zachowuje się w inny, niepokojący sposób, natychmiast zgłoś się do weterynarza. Błyskawiczna interwencja może uchronić zwierzaka przed cierpieniem i utratą sprawności. Regularne wizyty u weterynarza i badanie stanu zdrowia pozwolą szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *