O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się do kąpieli swojego pupila?

LinkedIn

O czym powinieneś pamiętać, przygotowując się do kąpieli swojego pupila?

Prawidłowa opieka nad psem czy kotem wiąże się z wykonywaniem pewnych czynności higienicznych. Ten aspekt wśród debiutujących opiekunów często budzi wiele wątpliwości. Jak bowiem umyć kota, który truchleje ze strachu na widok prysznica? Jaka temperatura wody podczas kąpieli psa będzie odpowiednia? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te i inne pytania, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Kąpiel psa i kota – fakty i mity

Wokół tematu higieny i pielęgnacji czworonogów narosło wiele mitów. Nic więc dziwnego, że mniej doświadczeni opiekunowie zastanawiają się, kiedy można kąpać szczeniaka lub czym umyć kota, aby nie podrażnić jego skóry. Zanim jednak odpowiemy na powyższe pytania, chcielibyśmy wyjaśnić jedną z podstawowych kwestii, a mianowicie, jak często powinna odbywać się kąpiel czworonoga.

Jak często powinno się kąpać psy, a jak często koty?

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależy od rodzaju sierści oraz trybu życia pupila. Co do zasady, kąpiel psa o długiej sierści, powinna odbywać się raz w tygodniu. Podczas mycia należy użyć odpowiednich preparatów, które usuną zabrudzenia, lecz nie podrażniają skóry zwierzęcia. Raz na jakiś czas warto wykorzystać także odżywki do kąpieli dla psów, które zapobiegają plątaniu się sierści i sprawiają, że staje się ona lśniąca i miła w dotyku. Psy z krótszą okrywą wystarczy myć raz w miesiącu. W jakich odstępach czasu planować kąpiel kota? Krótkowłose pupile wymagają mycia nie częściej niż raz na 6 tygodni. Z kolei koty o długiej sierści należy kąpać nieco częściej – raz na 3 lub 4 tygodnie.

Kiedy powinna być pierwsza kąpiel szczeniaka?

Wiele wątpliwości budzi również kwestia tego, kiedy zaplanować kąpiel małego kota lub szczeniaka. Weterynarze zalecają, aby nie myć młodych psów i kociąt, zanim te nie skończą 3. miesiąca życia. Niektórzy lekarze radzą nawet, by pierwsza kąpiel psa odbyła się, gdy zwierzak będzie miał komplet szczepień. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujesz się umyć swojego pupila, pamiętaj, aby oswajać go z zabiegami pielęgnacyjnymi. Kolejne kąpiele należy zatem planować w regularnych odstępach czasu – dzięki temu z czasem staną się one mniej stresujące dla zwierzaka.

Kąpiel psa — podstawowe zasady

Przygotowując kąpiel psa, zadbaj o to, aby zwierzak czuł się komfortowo. Zanim umyjesz zwierzaka, skompletuj wszystkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji psów, takie jak np. płyn do kąpieli dla psa, czy szczotka do wyczesania sierści. Pamiętaj też, aby woda, której używasz do mycia, nie była zbyt zimna lub gorąca. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie mieścić się w przedziale od 36 do 39°C.

Większość opiekunów decyduje się kąpać psa pod prysznicem. Jest to dość dobry sposób, który warto wykorzystać w przypadku zwierząt oswojonych z tego typu zabiegami higienicznymi. Jak natomiast umyć szczeniaka, który boi się wody? W takim przypadku najlepiej sprawdzi się wanna do kąpieli psów. Wystarczy napełnić ją wodą do 1/3 wysokości, a następnie polewać sierść czworonoga za pomocą niedużego naczynia.

Kąpiel kota — krok po kroku

Kąpiel kota także wymaga wcześniejszych przygotowań. Zadbaj o to, aby mieć pod ręką odpowiedni szampon, szczotki i grzebienie dla zwierząt, a także ręcznik do wytarcia pupila. Dzięki temu podczas mycia unikniesz niepotrzebnego zamieszania. Wielu opiekunów zastanawia się, czy kota można kąpać pod prysznicem. Choć spora część zwierzaków dobrze znosi takie zabiegi pielęgnacyjne, to jednak często o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem okazuje się umycie pupila w wanience lub umywalce. W ten sposób warto też wykąpać kota, który boi się wody.

Jaki płyn do kąpieli dla psa wybrać?

Jeśli chcesz umyć szczeniaka, wybierz łagodny płyn do kąpieli dla psa, składający się w większości z naturalnych składników. Taki preparat nie podrażni wrażliwej skóry zwierzaka. Podczas mycia psów o długiej sierści dobrze sprawdzą się z kolei szampony do kąpieli psów i kotów z odżywką, które nie tylko czyszczą, lecz również pielęgnują. Jeśli pupil ma skłonność do podrażnień, podczas mycia warto wykorzystać hipoalergiczny płyn do kąpieli dla psa. Taki preparat znajdziesz w dobrym sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Kąpiel psa to również dobra okazja do tego, aby zadbać o uzębienie czworonoga. Dlatego w jej trakcie warto wykorzystać także preparaty i akcesoria do czyszczenia zębów dla zwierząt.

Jakich preparatów używać do kąpieli kota?

Podczas kąpieli małego kota warto wybrać preparat hipoalergiczny, który nie podrażni skóry pupila. Po jego nałożeniu pamiętaj, aby dokładnie spłukać pianę. Unikniesz w ten sposób ryzyka, że zwierzak po kąpieli wyliże pozostałości produktu. Jeśli chcesz umyć kota o długiej sierści, użyj szamponu z odżywką. W ten sposób ułatwisz sobie rozczesywanie. Aby zadbać o odpowiednią higienę swojego pupila, pamiętaj, by kupić odpowiednie produkty do pielęgnacji zwierząt takie, jak np. pianki do czyszczenia oczu i uszu, czy chusteczki nawilżane, które świetnie sprawdzą się podczas wycierania łap.

Komentarz 1

  1. Bardzo przydatny wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *