Nie popełniaj błędów w żywieniu swojego pupila – oto, ile karmy dla kota należy przygotować na cały dzień

LinkedIn

Prawidłowe żywienie kota to nie tylko dobór właściwej karmy, ale też jej odpowiednia ilość, dopasowana do masy ciała zwierzaka. Ile karmy dla kota przygotować na cały dzień, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy układaniu kociej diety i jakich błędów żywieniowych nie popełniać – tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Ile karmy dla kota podawać dziennie?

Ilość karmy dla kota, którą należy podać dziennie, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga, aktywność fizyczna, stan zdrowia. Zazwyczaj zaleca się podawanie około 25–30 gramów karmy suchej i ok. 5060 gramów karmy mokrej na każdy kilogram wagi ciała kota dziennie. Jednakże, w przypadku kotów kastrowanych lub sterylizowanych, które mogą mieć tendencję do przybierania na wadze, zaleca się zmniejszenie ilości karmy o około 20%, zwłaszcza na pierwszym etapie po zabiegu. Kotom, które zaczynają tyć, zmniejszamy dawkę karmy o 10%, a tym, które chudną, można dawkować porcje o 10% większe.

Większość właścicieli podaje kotom każdego dnia zarówno karmy mokre, jak i suche. Oba typy mają pewne zalety, o czym pisaliśmy więcej w artykule: Jaka karma dla kota jest najlepsza. Można łączyć je w kociej diecie, ale pod warunkiem przestrzegania odpowiednich proporcji i ilości każdej z nich. Poniżej przedstawiamy ile karmy dla kota dziennie podawać w zależności od jej typu.

Ile mokrej karmy dla kota?

Mokra karma dla kota jest ważnym elementem jego diety ze względu na wysoką zawartość wody, co pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu i zadbać o zdrowie nerek. Ile mokrej karmy dla kota podawać na dzień?

Oto przykładowe dawkowanie mokrej karmy dla dorosłych kotów:

 • koty o wadze do 3 kg – 170 g dziennie,
 • koty o wadze od 3 do 4 kg – 215 g dziennie,
 • koty o wadze od 4 do 5 kg – 255 g dziennie,
 • koty o wadze od 5 do 6 kg – 300 g dziennie.

Jednakże ilość ta może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb żywieniowych oraz tego, jaka karma dla kota jest używana, dlatego najlepiej posiłkować się informacjami od producenta na saszetce lub puszce.

Ile suchej karmy dla kota?

Sucha karma dla kota jest zazwyczaj tańsza i łatwiejsza w przechowywaniu, a często także zawiera więcej błonnika, co wpływa korzystnie na trawienie. Jest jednak bardziej gęsta kalorycznie niż mokra, w mniejszej porcji zawiera więcej kalorii.

Ile suchej karmy dla kota podawać na dzień? Zazwyczaj zaleca się podawanie nie więcej niż 3040 gramów karmy suchej dla kota dziennie, w zależności od wagi kota i rodzaju karmy. Ta ilość również może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb żywieniowych kota.

Oto przykłady dziennego zapotrzebowania na suchą karmę w zależności od wagi dla kotów dorosłych:

 • kot o wadze do 3 kg – 20–40 g dziennie,
 • kot o wadze od 3 do 5 kg – 40–60 g dziennie,
 • kot o wadze od 5 do 8 kg – 60–100 g dziennie.

Ile karmy dla małego kota? Dawkowanie karmy dla kociąt

Nieco inne zasady żywienia stosuje się w przypadku małych kociąt. Do czwartego tygodnia kociak żywi się tylko mlekiem matki, później można wprowadzać go w świat pokarmów stałych. Nie należy przesadzać jednak z ich ilością. Ile karmy dla małego kota będzie optymalną dawką?

Kocięta potrzebują specjalnej, wysokokalorycznej diety, aby rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Mają małe żołądki, dlatego należy karmić je często. Do 5–6 miesiąca najlepiej podawać im 5 posiłków dziennie.

Przykładowe dawkowanie karmy suchej dla kociąt:

 • od 4 do 6 miesiąca – około 55–70 gramów karmy na kilogram wagi kocięcia dziennie,
 • od 6 do 8 miesiąca – około 70–75 gramów karmy na kilogram,
 • od 8 do 14 miesiąca – około 75–85 gramów karmy na kilogram masy ciała.

W przypadku karmy mokrej kociętom należy podawać:

 • do 4 miesiąca – 215–225 g dziennie,
 • od 4 do 9 miesiąca – 255–300 g dziennie,
 • od 9 do 12 miesiąca – min. 300 g dziennie.

Podsumowanie

Aby obliczyć, ile gram karmy dla kota przygotować na cały dzień, należy wziąć pod uwagę jego zapotrzebowanie kaloryczne i specjalne potrzeby wynikające z wieku czy chorób. Niektóre koty mogą preferować kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, podczas gdy inne wolą jedzenie w większych porcjach. Ważne jest również, aby zapewnić świeżą i czystą wodę pitną dla kota przez cały dzień. Niezależnie od tego, ile karmy podajesz swojemu mruczkowi, dbaj o to, by był to produkt wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowany. Nasz sklep zoologiczny oferuje karmy od najlepszych producentów, bez zbędnych dodatków i w dużej gamie smaków.

Komentarze 2

 1. Ciekawy artykuł 😉

 2. Moja kotka ok 3 lata je 3 posiłki na dobę po 20 g na posiłek a mimo to jest otyła waży 4 7 kg. Jest kotką wychodząca ale za bardzo się nie rusza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *