Dieta eliminacyjna u psa. 6 rzeczy, o których musisz pamiętać, aby zwalczyć nietolerancję pokarmową pupila

LinkedIn
Dieta-eliminacyjna-u-psa

 

Zauważyłeś zmiany w zachowaniu swojego psa, które zaczynają Cię niepokoić? Być może ich przyczyna tkwi w zawartości jego miski. Zły stan zdrowia to często wynik negatywnej reakcji — alergii lub nietolerancji — na któryś ze składników pożywienia. Wtedy z pomocą przychodzi dieta eliminacyjna. Jak sama nazwa wskazuje, polega na eliminacji składnika, którego pies nie toleruje i który jest przyczyną uciążliwych objawów. Zamiast niego wprowadzany jest nowy, z którym pupil dotychczas nie miał kontaktu.

Przeczytaj, o czym należy pamiętać, aby prawidłowo wprowadzić dietę eliminacyjną, a tym samym polepszyć zdrowie i samopoczucie Twojego przyjaciela.

1.  Nie czekaj z działaniem

Między alergią a nietolerancją pokarmową istnieje spora różnica, mimo że te pojęcia często używane są zamiennie. Z tą pierwszą mamy do czynienia w przypadku działania układu odpornościowego. Reaguje na alergen w niewłaściwy sposób, uznając, że ten jest niebezpieczny dla organizmu. Alergia najczęściej pojawia się u bardzo młodych zwierząt, może też być bardzo groźna. Jej skrajnym przypadkiem jest wstrząs anafilaktyczny. Wszystkie pozostałe reakcje, kiedy nie biorą w nich udziału mechanizmy immunologiczne, to nietolerancja pokarmowa. Mogą się pojawić u psa w każdym wieku. Kiedy zauważysz u swojego przyjaciela niepokojące objawy, nie czekaj z działaniem. Zwlekanie spowoduje tylko pogorszenie jego stanu zdrowia.

2.  Rozpoznaj problem

 

Jak rozpoznać, że Twój pies nie toleruje któregoś ze składników pożywienia? Najpopularniejszym objawem jest świąd, który nasila się bezpośrednio po jedzeniu. Pies uporczywie się drapie, często tak intensywnie, że na jego ciele powstają rany. Szukając ukojenia, może ocierać się o przedmioty w mieszkaniu. Na skórze pojawiają się krosty, grudki i pęcherze. Często występują też objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty. Twój niepokój powinno wzbudzić też uporczywe łzawienie oczu, lizanie łap, kichanie. O problemach z jedzeniem mogą świadczyć też nieoczywiste symptomy — pogorszenie się stanu sierści, problemy z uszami czy ciągle zatkane gruczoły okołoodbytowe.

 

3.  Przeanalizuj, co je Twój pies

 

Dobrze zastanów się, co je Twój pies. Nie chodzi tylko o markę karmy. Przeanalizuj dokładnie jej skład. Zastanów się, czy Twój pupil je cały czas to samo? Czy niepokojące objawy zaczęły się wraz ze zmianą pożywienia, czy też utrzymują się od dłuższego czasu? Jeśli często zmieniasz markę karmy, spróbuj ustalić, przy której z nich stan Twojego pupila się pogorszył. Przyjrzyj się też przysmakom i przekąskom, które uzupełniają dietę psa. Taka analiza może być czasochłonna, ale jest konieczna do dalszego działania. Dzięki niej będziesz wiedzieć, jakie czynniki wyeliminować.

 

4.  Wprowadź odpowiednią karmę

 

W czasie diety eliminacyjnej pies powinien być żywiony składnikami, których wcześniej nie jadł. Białka powinny pochodzić tylko z jednego źródła. To oznacza, że posiłki składają się z tylko jednego rodzaju mięsa. W ten sposób dowiemy się, jak reaguje na nie nasz przyjaciel. Można próbować gotować jedzenie samemu, to jednak wymaga dużej wiedzy — psa trzeba odpowiednio suplementować, żeby uniknąć niedoborów. Świetnym i wygodnym rozwiązaniem będzie zmiana karmy na monobiałkową. Jest ona stworzona z myślą o psach, cierpiących na nietolerancję pokarmową.

 

W odróżnieniu od zwykłych karm będących kompozycją różnego rodzaju mięs, w karmie monobiałkowej jest tylko jedno. To często dziczyzna, wieprzowina, królik, ale też rzadsze rodzaje, jak np. białko pochodzące z owadów. Skład jest krótki — takie karmy pozbawione są sztucznych barwników i polepszaczy smaku. To też dobry wybór dla niejadków — jedno mięso powoduje, że smak jest bardzo wyrazisty.

5.  Uzbrój się w cierpliwość

 

Pamiętaj, że karmy nie zmienia się z dnia na dzień. Przez jakiś czas stosuj żywienie przejściowe. Układ pokarmowy Twojego psa musi przystosować się do wchłaniania i przyswajania nowego pokarmu. Dosypuj nową karmę do starej, stopniowo zwiększając jej ilość. Obserwuj, jak reaguje pupil i czy nie ma biegunki. Bezwzględnie odstaw przysmaki i przekąski, nie dawaj psu resztek, nie pozwól mu zjadać nic na spacerze. Uczul też na to pozostałych domowników. Nie panikuj, jeśli minęło kilkanaście dni, a Twój przyjaciel nadal się drapie. Na diecie eliminacyjnej pies powinien być przez minimum 6-8 tygodni, żeby objawy zniknęły. Dopiero po tym czasie możesz dodać do jadłospisu czworonoga kolejny składnik.

 

6.  Znaj czynniki ryzyka

 

Wskazówką może być dla Ciebie to, jakie elementy pożywienia należą do najbardziej uczulających. Według weterynarzy są to produkty mleczne, kukurydza, soja i pszenica. Z tego powodu karmy hipoalergiczne są też bezzbożowe. Na czarnej liście są również niektóre gatunki mięsa — w brew powszechnemu przekonaniu najbardziej alergennym rodzajem mięs jest wołowina oraz jagnięcina, a nie kurczak. Są rasy, wśród których nietolerancja pokarmowa zdarza się dość często. Należą do nich m.in. mopsy, buldogi, cavaliery, golden retrievery, setery, labradory. Problem może jednak dotyczyć każdego czworonoga. Dobra wiadomość to taka, że każdemu można też pomóc — wystarczy przestrzegać zasad diety eliminacyjnej.

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *