Beagle — co musisz wiedzieć o tej rasie przed tym, jak szczeniak zawita w Twoim domu?

LinkedIn

Beagle — co musisz wiedzieć o tej rasie przed tym, jak szczeniak zawita w Twoim domu?

Coraz więcej osób, które chcą, by w ich domu zamieszkał pies rodzinny, decyduje się na beagle. Szczeniak tej rasy, choć z reguły szybko przyzwyczaja się do nowych właścicieli, bywa jednak bardzo uparty i przekorny. Niewłaściwe postępowanie ze zwierzęciem może skutkować tym, że szybko zdominuje ono swojego właściciela. Jak uniknąć tego problemu? Co zrobić, aby pies beagle przez wiele lat cieszył się dobrym zdrowiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Jakie jest usposobienie beagli?

Beagle odznaczają się zwartą, wysportowaną budową ciała. Dorosłe psy osiągają maksymalnie 40 cm wzrostu i ważą ok. 14 kg. Choć przedstawiciele tej rasy cieszą się raczej dobrym zdrowiem, to jednak warto pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Psy beagle mają bowiem skłonność do dysplazji stawów biodrowych oraz otyłości. Z tych względów podczas żywienia, warto postawić na produkty zawierające wysokiej jakości białko oraz składniki mineralne, jak np. karma dla psa Fitmin czy karma dla psa Wiejska Zagroda. Długość życia psa rasy beagle zależy od stanu jego zdrowia, diety oraz poziomu aktywności fizycznej. Odpowiednia opieka może jednak sprawić, że zwierzę z powodzeniem dożyje 16 lat.

Pies beagle – charakter i usposobienie

Beagle to psy o wesołym usposobieniu, które szybko przywiązują się do właściciela. Są również łagodne i nieskore do agresji, dlatego można trzymać je w domach, w których mieszkają małe dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że rasa zalicza się do kategorii psów gończych. Z tego względu beagle mają rozwinięty instynkt łowiecki. Choć wyglądają niepozornie, nie brakuje im energii, siły i przekory. Są również bardzo silne — nienauczone chodzenia na smyczy, mogą być trudne do ujarzmienia. Jeśli zatem w Twoim domu ma pojawić się szczeniak beagle, lepiej uzbrój się w cierpliwość. Tresura zwierzęcia wymaga bowiem żelaznej konsekwencji. W przeciwnym razie dorosły pies beagle może przejawiać zachowania, których trudno będzie go oduczyć.

Jakie są umaszczenia beagli i co powinieneś wiedzieć o sierści?

Wyróżnikiem rasy jest krótka, gęsta sierść przylegająca do ciała. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku psów beagle charakter umaszczenia może być zróżnicowany. Podtyp beagle tricolor charakteryzuje się sierścią w kolorach białym, czarnym oraz rudym. Równie popularny jest także podtyp beagle bicolor (dwukolorowy). Niekiedy można spotkać psy o umaszczeniu cętkowanym (ang. mottle). Ich wyróżnikiem są niewielkie czarne lub brązowe plamki występujące na białej części okrywy. Najrzadziej można z kolei znaleźć osobniki o płowo-białym umaszczeniu lub takie, których sierść jest jednolicie biała. Wśród innych charakterystycznych cech tej rasy warto wspomnieć jeszcze o orzechowych oczach, dużych, zwisających uszach oraz wysoko osadzonym ogonie.

Jak dobrze wychować pieski rasy beagle?

Mimo że psy beagle są bardzo inteligentne i szybko przyswajają podstawowe komendy, to jednak podczas ich tresury trzeba wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Szczenięta bywają bowiem przekorne i skłonne do psot. Podczas szkolenia najlepszy efekt przynosi stosowanie pozytywnych bodźców. Wykorzystując je podczas codziennych treningów, szybko nauczysz psa, jakie zachowanie spotka się z nagrodą.

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na przygarnięcie psa rasy beagle? Szczeniaki wymagają ciągłej stymulacji umysłowej, która będzie korzystnie wpływała na pobudzenie intelektu zwierzaka. Beagle to przecież psy „pracujące nosem”. Szczególnie interesujące mogą okazać się dla nich zabawy węchowe, podczas których możesz wykorzystać specjalne maty lub zabawki edukacyjne. W czasie spacerów należy zapewnić psiakowi czas na węszenie, zaś jeśli wyczuje trop, pozwolić na podążanie jego śladem.

Jaka będzie najbardziej odpowiednia dieta dla psa rasy beagle?

Dieta psa rasy beagle powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do poziomu aktywności zwierzaka. Jej podstawę mogą stanowić suche mieszanki, zawierające nie tylko wysokiej jakości białko zwierzęce, lecz również składniki pochodzenia roślinnego, których codzienne spożycie zapewni psu zdrowie oraz dobrą kondycję. Dobrym przykładem będzie tu sucha karma dla psa Pan Mięsko. Jeśli pies beagle po spożyciu posiłku jest osowiały i nie ma ochoty do zabawy, przyczyną problemu może być alergia pokarmowa. W takim przypadku do diety pupila należy włączyć produkty hipoalergiczne, pozbawione glutenu, barwników, konserwantów oraz sztucznych wypełniaczy. Wśród tego typu produktów na uwagę zasługuje mokra karma dla psa Alpha Spirit, zawierająca nadtrawione białko, które nie obciąża delikatnego przewodu pokarmowego.

O czym pamiętać biorąc pod swój dach szczeniaka rasy beagle?

Młodsze osobniki podczas spacerów bywają nieposłuszne. Pies, który złapie trop, może szybko oddalić się od właściciela i nie reagować na jego komendy. Musisz również pamiętać, że pies beagle źle znosi samotność. Adopcję zwierzaka warto zatem zaplanować tak, by przez pierwszych kilkanaście tygodni mógł on liczyć na stałą opiekę jednego z domowników. W przeciwnym razie szczeniak szybko zacznie demolować mieszkanie lub też uprzykrzać życie sąsiadom swoim wielogodzinnym wyciem.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *