Związek Kynologiczny w Polsce, jest głównym stowarzyszeniem kynologicznym w Polsce. Powstał 29 lipca 1938, jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).
Początki Związku Kynologicznego w Polsce sięgają wczesnych lat trzydziestych XX wieku, kiedy to Maurycy Cyryl Trybulski, naukowiec zajmujący się hodowlą zwierząt, podjął próby połączenia różnych polskich stowarzyszeń kynologicznych w ogólnokrajową federację w celu ubiegania się o członkostwo w część Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W 1938 starania Trybulskiego doprowadziły do powstania Polskiego Kennel Klubu (PKK), który został uznany przez FCI w następnym roku – 2 czerwca 1939.
Po II wojnie światowej stowarzyszenie zostało oficjalnie wznowione 5 maja 1948 roku pod nową nazwą Związek Kynologiczny w Polsce i ponownie uznane przez Fédération Cynologique Internationale w 1957 roku.
Stowarzyszenie koordynuje działania 48 związków regionalnych i organizuje liczne imprezy związane z miłośnikami psów. Główne działania i cele ZKwP to:
- a) prowadzenie rejestru psów rasowych w Polsce;
- b) organizacja i zapewnienie udziału w psich imprezach (wystawy, zawody, kursy, szkolenia);
- c) zarządzanie i szkolenie sędziów i ekspertów w dziedzinie psów;
- d) prowadzenie badań naukowych w dziedzinie kynologii.
Jednocześnie należy wskazać, że cele statutowe Związku realizowane są poprzez opartą na podstawach naukowych hodowlę, organizowanie szkoleń i zawodów psów obrończych, towarzyszących, chartów oraz – we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim – wielokierunkowo szkolonych i użytkowanych psów ras myśliwskich. Bardzo ważną częścią działalności statutowej związku są wszelkiego rodzaju konkursy agility, obedience, dummy, wyścigi chartów, mistrzostwa psów towarzyszących i obrończych oraz specjalistyczne próby i konkursy pracy psów myśliwskich.
Wskazać przy tym należy, że Związek Kynologiczny w Polsce jest organizatorem w skali roku ponad 200 wystaw psów rasowych różnej rangi, w tym kilkunastu wystaw międzynarodowych pod patronatem FCI.