Z psem w lesie

LinkedIn

Piesze lub rowerowe wycieczki do lasu to świetny pomysł na spędzanie czasu z naszym pupilem. Zwłaszcza latem, las to świetnie miejsce, żeby schronić się przed upałami a jednocześnie zapewnić psu aktywność fizyczną. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują na terenach leśnych w Polsce i być odpowiednio przygotowanym do takich wycieczek.

Pakujemy plecak na wycieczkę

Co zabrać na wycieczkę do lasu z psem? Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się woda i miska na wodę lub bidon. Możemy zabrać ze sobą ulubione przysmaki, zabawki, piłki i różnego rodzaju szarpaki.

Jeśli wycieczka będzie trwała więcej niż kilka godzin pamiętajmy o karmie, którą podajemy na co dzień i kocu na którym pies będzie mógł odpocząć.

Przed wyjazdem warto dodatkowo zabezpieczyć psa na kleszcze, np. sprayem marki Holista. Las to ulubione miejsce tych pasożytów, dlatego dmuchajmy na zimne i zabezpieczajmy psa cały sezon kleszczowy, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

Plan podróży gotowy? No to jedziemy!

Należy pamiętać o tym, że w rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Takie same zakazy możemy znaleźć również na obszarach lęgowych różnych gatunków zwierząt oraz ptactwa. Najczęściej informują o tym tablice, ale dla własnego komfortu warto sprawdzić, czy miejsce do którego chcemy się udać zezwala na wprowadzanie psów.

Kolejną zasadą, której bezwzględnie należy przestrzegać jest zakaz puszczania psów luzem na terenach leśnych. Za brak przestrzegania tego zakazu grożą wysokie mandaty.
Jeśli pomimo tego zdecydujecie się zaryzykować i spuścić psa ze smyczy, to pamiętajcie o zapięciu mu adresatki. Nawet najbardziej spokojny pies po znalezieniu tropu może puścić się w pogoń za zwierzyną i nie reagować na nasze odwołania. To, jak daleko oddali się od nas to już kwestia indywidualna, ale w takich sytuacjach zawsze lepsza jest profilaktyka i przygotowanie się na każdą okazję.

Z psem na rower

Nie można również zapomnieć o rasach, które uwielbiają sport i długie biegi. Dla nich warto zastanowić się nad zaplanowaniem wycieczki rowerowej po leśnych ścieżkach. Dzięki temu spełnimy ich indywidualne potrzeby związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

Do tego celu służą specjalne osprzęty, elastyczne smycze i wygodne szelki przeznaczone do uprawiania psich sportów. Należy pamiętać, że tak jak i my, ludzie, nasze psy również muszą nabrać kondycji na długodystansowe biegi, a także nauczyć się podstawowych komend: „lewo, prawo”  dzięki czemu będzie to przyjemnością dla obydwóch stron.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *