Szczeniak w domu? Przeczytaj jak wybrać właściwe.

LinkedIn

Wybierając psa kieruj się rozsądkiem oraz wiedzą na temat jego zachowania. Bez względu na to czy wybierzesz szczeniaka Shih tzu, Jack Rassel czy psa ze schroniska, zawsze przyjrzyj się kilku psiakom i ich reakcjom. Szczeniak powinien również mieć odpowiednią dietę. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Szczeniak i jego reakcje

Istnieje kilka metod na sprawdzenie czy szczenię będzie grzecznym i posłusznym kompanem. Testy możecie przeprowadzić na miejscu. To co warto podkreślić to fakt, że każde zwierzę, niezależnie od odruchów czy traum można ułożyć. Najważniejsza jest cierpliwość, troska oraz pozytywna energia, którą przekazujemy! 🙂

Jedną z najistotniejszych cech każdego psa jest umiejętność szybkiego odzyskiwania równowagi psychicznej. Jeśli szczeniak nie będzie potrafił się sam uspokoić może przysparzać wielu kłopotów w przyszłości. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego aspektu jest metoda kołyski – weź szczenię na ręce, podobnie jak małe dziecko i obserwuj jego reakcje. Wyrywa się, jest pobudzony, a może szybko się uspokaja? Jeśli psiak nie piszczy i dostosowuje się do nowej sytuacji ma zadatki na dobrego przyjaciela.

Inną metodą na sprawdzenie odruchów szczeniąt jest test wrażliwości na dźwięk, np. poprzez upuszczenie przy maluchu kluczy. Jeśli nie przejawia zainteresowania lub po ochłonięciu z pierwszej rekacji poczuje zainteresowanie i bada przedmiot – reaguje właściwie. Jeśli ucieka lub jest mocno wystraszone może to oznaczać dla Ciebie dodatkową pracę w trakcie układania zwierzaka. Szczenięta, które reagują gwałtownie i nie potrafią przemóc strachu, mogą wyrosnąć na nerwowe. Tutaj może pojawić się kolejny problem oduczenia psa sikania w domu.

Pies w otoczeniu małych dzieci.

Kolejna metoda okaże się przydatna gdy w domu są małe dzieci. Test wrażliwości na dotyk sprawi, że wybierzesz szczenię, które nie będzie agresywnie reagowało na uszczypnięcia czy pociągnięcia za ogon. W celu delikatnie, nie używając paznokci uszczypnij psiaka między palcami łap. Puść skórę gdy pies zareaguje. Jeśli szczenię poczuje bodziec przy mocniejszym uścisku, a do tego szybko puści wydarzenie w niepamięć, będzie idealnym zwierzakiem do domu z małymi dziećmi. Tego typu test warto przeprowadzić również jeśli rozważacie psa małej rasy, który wymaga dużo zabiegów pielęgnacyjnych!

Jeśli chodzi o karmę dla młodych psów to cenioną i często wybieraną przez naszych klientów pozycją jest Acana dla szczeniaków dużych ras oraz dla małych psiaków takich jak Shih tzu czy York. Niezwykle wartościową i od lat będącą jedną z najlepszych karm dla szczeniaków dostępnych na rynku jest Orijen Puppy. Zawiera, aż 85% najlepszego mięsa!

——
W powyższej notatce wspieraliśmy się wyjątkową publikacją B. Kilcommons’a oraz S. Wilson – „Mój pies świadczy o mnie”. Serdecznie polecamy!

Komentarz 1

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *