Jak wybrać najlepszą karmę dla pupila? 5 podstawowych zasad właściwego żywienia psów.

LinkedIn

Dieta psa powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze oraz dostosowana do rasy, aktywności i wieku pupila. Odpowiednio dobrana karma, która jest podstawą żywienia, zapewnia zdrowie, witalność i sprawność na długie lata. Wybór wśród wielu dostępnych opcji nie jest prosty, lecz dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad właściwego żywienia, gwarantuje dostarczenie Twojemu pupilowi tego, co dla niego najlepsze. W trosce o dobre samopoczucie i zdrowie Twojego czworonoga stworzyliśmy zestawienie najważniejszych zasad jego prawidłowego żywienia.

Zawartość mięsa w karmie powinna być jak najwyższa.

1. Pełnowartościowa karma – podstawa żywienia

Zdrowie i prawidłowy rozwój psów zależą głównie od odpowiednio skomponowanej diety. Karma stanowi podstawę żywienia, dlatego powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki, dostosowane do wieku oraz etapu rozwoju pupili. Produkty, z których jest wytwarzana, muszą zaś być jak najbardziej naturalne. 

Szczeniaki powinny być odżywiane inaczej niż psy dorosłe, gdyż mają zupełnie inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dla szczeniąt przeznaczone są takie karmy jak: bezzbożowe N&D Grain Free Puppy, Wiejska Zagroda – Jagnięcina ze szpinakiem, Cibau Puppy czy Orijen Puppy. Zawierają one doskonale zbilansowane składniki, które pozwolą szczenięciu wyrosnąć na zdrowego i silnego psa. Dodatkowo marka Acana wprowadziła karmy dostosowane do wagi, jaką w przyszłości powinien osiągnąć pupil, co pozwala na jeszcze lepsze uzupełnienie potrzebnych witamin i minerałów. Dla szczeniąt, które w wieku dorosłym osiągną do 9kg przeznaczona jest Acana Puppy Small Bread, dla tych od 9 do 25 kg dedykowana jest Acana Puppy Junior, a dla największych Acana Puppy Large Bread. Innego pożywienia wymagają również psy dojrzałe, które mają mniejszy wydatek energetyczny, a jednocześnie potrzebują produktów wysokiej jakości. Doskonale sprawdzi się tutaj program żywieniowy Empire Senior Balanced Diet.

2. Uważnie czytaj skład karm dla psów

Lista składników zawartych w karmie dla zwierząt rozpoczyna się od tego, którego jest najwięcej, a kończy tym, którego ilość jest najmniejsza. Największą uwagę powinno zatem przywiązywać się do pierwszych wymienionych składników. Dlatego ważne jest nie hasło reklamowe mówiące o „soczystych kawałkach mięsa”, ale to na którym miejscu w składzie się one znajdują. Kolejność składników ustalana jest przed ich przetworzeniem.

3. Bogactwo mięsa w karmie dla psa

W diecie psa najważniejsze jest mięso, które dostarcza mu niezbędnego białka. Dlatego dobra karma, to ta, która zawiera jak największe jego ilości. Mięso powinno być na pierwszym miejscu składu karmy. Im go więcej, tym lepiej. Szczególnie wskazane są karmy bezzbożowe z wysoką zawartością mięsa, najlepiej klasy Ultra Premium, która jest gwarancją wysokiej jakości składników oraz zbilansowanego składu, odpowiedniego dla wszystkich ras. Należy do nich Empire Adult Daily Diet – karma przeznaczona dla psów powyżej pierwszego roku życia, zawierająca świeżą dziczyznę oraz suszony drób. Jakością dorównuje jej również Empire Puppy Growth Diet – kompletny program żywieniowy dla szczeniaków i młodych psów, zawierający świeżą dziczyznę oraz wątróbkę.

4. Karma do zadań specjalnych

Układy pokarmowe niektórych psów wymagają szczególnej troski ze względu na alergie pokarmowe oraz inne choroby. W przypadku, gdy pupil choruje, niezbędna okazuje się zmiana diety i dostarczanie mu specjalistycznych karm weterynaryjnych, jak Farmina Vet Life. Produkuje ona rozwiązania dla psów z alergiami (Farmina Vet Life Hypoallergenic) oraz cierpiących na atopowe zapalenie skóry (Farmina Vet Life Ultrahypo), a także kamicę struwitową w celu jej leczenia oraz zapobieganiu nawrotom (Farmina Vet Life Struvite Management, Farmina Vet Life Struvite). Farmina Vet Life Cardiac wspomaga natomiast pracę serca pupili z niewydolnością układu krążenia. W celu kontroli przyjmowania przez psa glukozy można podawać Farminę Vet Life Diabetic Caninie. Jeżeli nasz pupil choruje, należy wprowadzić specjalistyczną karmę. W zależności od jego dolegliwości żywienie specjalne może być konieczne przez kilka tygodni, miesięcy lub nawet przez całe życie.

5. Unikaj karm z wysoką zawartością pszenicy i kukurydzy

Dla psów są to niewskazane składniki, które bardzo często wywołują alergie i nie zawierają wielu składników odżywczych. Do objawów alergii na nie  zaliczyć można swędzenie, pogorszenie odporności, negatywne zmiany w zachowaniu psa. Karmy bezzbożowe są o wiele lepszym wyborem, szczególnie te z wysoką zawartością mięsa, jak seria Farmina N&D Grain Free czy znana i ceniona od wielu lat Acana oraz Orijen.

Nie daj się zwieść kolorowym opakowaniom i krzykliwym hasłom reklamowym. Sprawdź dokładnie, co znajduje się w żywności Twojego pupila. Tylko w ten sposób wspierasz sprawność i zdrowie swojego czworonoga. Wielu producentów karm wykorzystuje niewiedzę właścicieli pupili, dlatego karmę najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców, których produkty odznaczają się wysoką jakością.

Komentarz 1

  1. Super wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *