Szpic Miniaturowy (Pomeranian) – charakter, zdrowie, pielęgnacja

LinkedIn
Szpic Miniaturowy (Pomeranian) – charakter, zdrowie, pielęgnacja (1)

Pomeranian to żwawa i odważna rasa psów z długą sierścią i charakterystyczną kryzą na szyi, która pochodzi z terenów dzisiejszych Niemiec i Polski. Rasa ta, zwana także pomponem, jest zazwyczaj przyjazna, ale czasami może być apodyktyczna. Mimo to jest niezwykle lojalny wobec swoich bliskich i może być skutecznym psem stróżującym pomimo niewielkiego wzrostu. Przy odpowiednim wyszkoleniu Pomeranian może być doskonałym towarzyszem, choć ten pies nie jest dla każdego. Rodziny z małymi dziećmi mogą nie być idealnym domem dla Pom, ale rasa często dobrze dogaduje się ze starszymi i spokojniejszymi dziećmi.

 

Szpic miniaturowy jest potomkiem psów zaprzęgowych typu szpic z Islandii i Laponii. Kilkaset lat temu ci przodkowie Pom dotarli na Pomorze, które obecnie jest częścią Polski i Niemiec. Tam hodowcy nieco zmniejszyli rozmiary psów. Współczesny pom to najmniejsza rasa psów typu szpic .

Charakter szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe na ogół mają odważny i żywy temperament. Ich osobowość jest znacznie większa niż ich niewielki rozmiar. Mogą pełnić rolę czujnych psów stróżujących i okazywać uczucia swoim właścicielom. 

Opieka nad szpicem miniaturowym

Pomeraniany potrzebują konsekwentnego treningu i regularnych ćwiczeń, aby być szczęśliwymi, zdrowymi psami. Ich gruba sierść również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto właściciele muszą uważać na psy tej rasy podczas upałów, a także na drapieżniki i wszelkie brutalne spotkania z ludźmi lub innymi zwierzętami domowymi.

 

Szpice miniaturowe mają średni poziom energii, którego nie należy lekceważyć tylko dlatego, że są małymi psami. Powinny mieć co najmniej godzinę dziennie na aktywność fizyczną, w tym spacery i zabawę zabawkami. Powinny też mieć możliwość swobodnego biegania każdego dnia (a nie potrzebują do tego dużo miejsca).

 

Podczas gdy pompony radzą sobie całkiem dobrze w chłodne dni, ich gruba sierść może spowodować ich przegrzanie w czasie upałów. Więc chociaż generalnie mają dobrą wytrzymałość, ogranicz aktywność na zewnątrz do krótkich sesji w upale. Pamiętaj też, aby chronić Pom przed drapieżnikami — w tym dużymi ptakami — na zewnątrz. 

Pielęgnacja szpica miniaturowego

Pomeranian ma długą, grubą, podwójną sierść, która wymaga częstej  pielęgnacji. Zaplanuj szczotkowanie płaszcza Pomeraniana co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć luźne futro i zapobiec splątaniu i matom. Pompony zazwyczaj przechodzą również przez cięższe sezonowe szopy, gdy zmienia się pogoda jesienią i wiosną, podczas których prawdopodobnie będziesz musiał szczotkować kilka razy w tygodniu, aby nadążyć za luźnym futrem.

 

Kąpiel z dokładnym szczotkowaniem będzie wymagana mniej więcej co cztery do sześciu tygodni. W tym czasie powinieneś również wyczyścić uszy psa i być może będziesz musiał odciągnąć jego gruczoły odbytu. Gabinet groomera lub weterynarza może to zrobić za Ciebie, jeśli nie czujesz się z tym dobrze w domu. Będziesz także musiał przycinać paznokcie swojego psa mniej więcej co cztery do sześciu tygodni, zwłaszcza jeśli usłyszysz, jak klikają na twardych powierzchniach. I powinieneś dążyć do idealnego szczotkowania zębów każdego dnia.

Typowe problemy zdrowotne

Pomeraniany to zazwyczaj zdrowe psy. Ale są podatne na kilka typowych schorzeń, w tym:

Zwichnięcie rzepki : Ten zwykle dziedziczny stan powoduje, że rzepka psa wysuwa się z pozycji, powodując zgięcie nogi pod nietypowym kątem, wraz z utykaniem i bólem.

Zapadająca się tchawica : Jest to przewlekły, postępujący stan, który powoduje zwężenie lub zapadnięcie się tchawicy psa, co prowadzi do kaszlu, trudności w oddychaniu i nietolerancji wysiłku fizycznego.

Niedoczynność tarczycy : Gdy tarczyca psa nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, ma tendencję do przybierania na wadze, staje się ospały i rozwija cienką sierść.

Zastoinowa niewydolność serca : jest złożonym schorzeniem, ale oznacza, że serce psa nie może skutecznie pompować krwi przez cały układ krążenia.

Postępujący zanik siatkówki : Jest to dziedziczna postępująca choroba, która prowadzi do ślepoty.

Komentarz 1

  1. Fajna rasa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *