Wzdęcie, znane również jako skręt żołądka, a także zespół skrętu żołądka (GDV), jest zagrażającym życiu zaburzeniem, które występuje, gdy żołądek psa wypełnia się gazem i zostaje skręcony. Występuje głównie u ras z głęboką klatką piersiową.
Przyczyny skrętu żołądka
Tak naprawdę nie wiemy, co jest główną przyczyną skrętu żołądka u psa. Uważa się, że jeśli w jamie brzusznej jest wystarczająco dużo miejsca, aby narządy wypełnione gazem mogły się poruszać, to od czasu do czasu tak się stanie. Dlatego stan ten występuje najczęściej u psów z głęboką klatką piersiową. Weterynarze uważają, że istnieją dwa prawdopodobne wyzwalacze, które mogą przyczynić się do groźnego wzdęcia:
- Lęk – zwierzęta zwykle połykają więcej powietrza, gdy są niespokojne. Nazywa się to aerofagią (dosłownie „jedzenie powietrza”) i zwykle obserwuje się ją u zestresowanych psów trzymanych w budzie. Ciągłe wdychanie powietrza powoduje powiększanie się żołądka, co zmienia normalny układ narządów jamy brzusznej.
- Dieta – jeśli psy są przenoszone na produkty spożywcze, które ulegają fermentacji i wytwarzają gaz w nienormalnym tempie, żołądek może walczyć i nie radzić sobie skutecznie z gazem, odbijając się lub przepuszczając go do jelit.
Tak czy inaczej u psa następuje wzdęcie, co samo w sobie jest nagłym przypadkiem. Jeśli jednak ten napompowany żołądek się skręci, sytuacja szybko zmieni się z poważnej w katastrofalną.
Objawy skrętu żołądka u psa
Podobnie jak w przypadku każdego nagłego wypadku z psem, jeśli podejrzewamy, że coś jest nie tak, natychmiast należy skonsultować się z weterynarzem, ponieważ czas ma kluczowe znaczenie. Objawy, na które należy zwrócić uwagę:
– wzdęcia żołądka i jelit: jeśli zauważymy rozdęty brzuch u psa, należy skonsultować się z lekarze weterynarii;
- stres;
- problemy z oddychaniem: rozciągnięty żołądek uniemożliwia psu prawidłowe oddychanie;
- ślinienie się;
- ból w okolicy żołądka.
Leczenie skrętu żołądka
Czas jest bardzo ważny w przypadkach wzdęć, ponieważ skręcony żołądek może zmniejszyć przepływ krwi, powodując śmierć ściany żołądka psa (martwicę). Może to prowadzić do perforacji i śmiertelnego zapalenia otrzewnej. Po częściowym odbarczeniu żołądka i przepływie płynów dożylnych oraz poprawie oddychania, kolejnym krokiem jest leczenie operacyjne.
Komentarze 2
dobry temat
Bardzo ciekawy artykuł 😉