Sfinks – opis i charakter kota bez sierści

LinkedIn
Sfinks – opis i charakter kota bez sierści

Kocie sfinksy zostały nazwane na cześć egipskiego legendarnego sfinksa ze względu na ich wyrafinowany wygląd i pełen wdzięku charakter. Pomimo swojego królewskiego wyglądu są zabawnymi i głupkowatymi kumplami, którzy czasami zachowują się bardziej jak psy niż koty. 

Sfinksy wyróżniają się spośród innych kotów brakiem sierści  — co jest rzadkim zjawiskiem wśród większości ssaków. Te nieowłosione koty uwielbiają wylegiwać się w plamach słonecznych, gdy tylko jest to możliwe. Są doskonałymi kumplami do przytulania i wolą w nocy ogrzać się pod kołdrą ze swoimi właścicielami. Te towarzyskie, wyjątkowo przyjazne i zabawne koty na ogół lubią towarzystwo innych kotów, psów i dzieci, co czyni je doskonałym wyborem dla rodzinnego zwierzaka.

Charakterystyka kota Sfinksa

To, czego sfinksowi brakuje we włosach, z nawiązką nadrabia osobowością. Te brzoskwiniowe koty są znane ze swoich wyjątkowo przyjaznych, czułych i przytulaśnych osobowości. Wiele z nich przypomina psy, pragnąc być blisko swoich ulubionych ludzi, kiedy tylko jest to możliwe. Lubią przytulanie i inne serdeczne interakcje i rzadko są nieśmiałe w stosunku do nowych ludzi, dzieci, innych kotów, a nawet psów. Są to bardzo energiczne koty, które lubią się bawić i odkrywać, ale kiedy zabawa się skończy, niezawodnie będą szukać pobliskiego kolana do przytulania lub ciepłego i słonecznego miejsca na dobrą drzemkę.

Pielęgnacja kota Sfinksa

Można by założyć, że kot z niewielką ilością futra lub bez futra nie wymagałby wiele pielęgnacji, ale w rzeczywistości kot sfinks potrzebuje więcej pielęgnacji niż wiele innych ras normalnie owłosionych. Ponieważ koty te nie mają sierści, która wchłaniałaby nadmiar łoju z ich ciała, skórę sfinksa należy regularnie myć, aby utrzymać zdrową równowagę łoju i zapobiec problemom skórnym i tłustym plamom na meblach.

Powinieneś  kąpać swojego kota sfinksa co tydzień lub co dwa tygodnie, aby usunąć nagromadzony olej. Używaj delikatnego szamponu opracowanego specjalnie dla kotów, aby uniknąć podrażnień skóry lub nadmiernego wysuszenia. Większość hodowców kotów sfinksów przyzwyczaja kocięta do regularnych kąpieli, więc większość tych kotów jest całkiem zgodna z zanurzeniem w wodzie, w przeciwieństwie do wielu innych ras kotów.

Kolejnym obszarem, na którym należy się skupić, są uszy sfinksa. Ze względu na brak sierści koty te mają tendencję do gromadzenia się w uszach sporej ilości wosku i kurzu, co jest zarówno nieestetyczne, jak i potencjalnie źródłem infekcji. Użyj wacika, a nie wacika, aby raz w tygodniu delikatnie usunąć wosk i brud z uszu swojego zwierzaka. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, rany lub strupy, nadmierne zanieczyszczenia lub nieprzyjemny zapach, czas wezwać lekarza weterynarii. Jak każdy kot, Twój sfinks również wymaga regularnego przycinania pazurów i regularnego szczotkowania zębów.

Komentarz 1

  1. Przepiękny kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *