Rasy psów dla alergików

rasy psów

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia blisko 12 milionów osób w Polsce ma alergię. Jedną z najczęstszych form alergii jest uczulenie na sierść. Czy to oznacza, że takie osoby muszą zrezygnować z marzenia o posiadaniu psiaka? Otóż niekoniecznie. Chociaż żaden pies nie jest w 100% hipoalergiczny, możliwe jest znalezienie mniej alergicznych ras psów, które lepiej nadają się dla alergików. Te psy nie gubią sierść, która wytwarza mniej łupieżu. Łupież, który przylega do sierści zwierząt domowych, jest przyczyną większości alergii na zwierzęta u ludzi. Chociaż psy hipoalergiczne tak naprawdę nie istnieją, wiele ras pozwala cieszyć się towarzystwem psa, nawet jeśli ktoś cierpi na alergie. Faktem jest, że wszystkie rasy produkują białka, które mogą być alergenami. Znajdują się one w ich łupieżu, ślinie i moczu. Futro może przenosić te białka, ale nie jest ich głównym źródłem. Ponieważ wszystkie psy wytwarzają potencjalne alergeny, żadna rasa psów nie jest naprawdę hipoalergiczna — nawet jeśli linieją mniej niż inne. Kontakt z którąkolwiek z tych substancji może powodować reakcje u osób wrażliwych. Niektóre badania wykazały, że wydaje się, że najważniejsze jest to, czy dana osoba reaguje na konkretnego psa, a nie na rasę tego psa.

 

Istnieją również sposoby na przygotowanie domu do powstrzymania rozwoju alergenów, gdy ma się psa. Pamiętaj, aby często myć łóżko swojego zwierzaka, nadążać za jego pielęgnacją i nie pozwalać mu spać na twoim łóżku. Pomocne jest również usunięcie ciężkich dywanów i zasłon, na których może gromadzić się łupież. Odkurzacze do sierści zwierząt domowych i oczyszczacze powietrza dla zwierząt domowych również pomagają usuwać alergeny, a niektóre mogą nawet pielęgnować sierść czy włos psa.
Decydując się na którą z ras psów, uważanych powszechnie za hipoalergiczne, w pierwszej kolejności należy skonsultować ten wybór z alergologiem. Jeśli nie będzie w tym zakresie żadnych przeciwskazań można dokonać wyboru spośród następujących ras psów:

 

 1. Chart afgański

 2. Amerykański terrier bezwłosy

 3. Bedlington terrier

 4. Bichon frise

 5. Grzywacz chiński

 6. Coton de Tulear

 7. Schnauzer olbrzymi

 8. Irish Water Spaniel

 9. Kerry Blue Terrier

 10. Lagotto Romagnolo

 11. Maltańczyk

 12. Schnauzer miniaturowy

 13. Peruvian Inca Orchid

 14. Pudel

 15. Portugalski pies dowodny

 16. Soft Coated Wheaten Terrier

 17. Hiszpański pies dowodny

 18. Schnauzer standardowy

 19. Xoloitzcuintli (Nagi pies meksykański)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *