Najciekawsze psie sporty! Który z nich będzie idealny dla Ciebie i Twojego psa?
Sport to zdrowie – nie tylko zapewnia nam dobrą formę, ma też świetny wpływ na kondycję psychiczną. Poprawia nastrój, pomaga uporać się ze stresem, podnosi odporność i wydłuża życie. Do wspólnej aktywności zaproś więc swojego psa! Twój czworonożny przyjaciel pokocha tę formę spędzania czasu. Psie sporty zaspokoją jego potrzebę ruchu, dostarczą mu nowych bodźców, polepszą koncentrację i uczynią go szczęśliwszym.
Czy mój pies nadaje się do sportu?
Twój pupil jest kochającym przysmaki kanapowcem? Patrzysz, jak drzemie na kanapie i masz wątpliwości, czy poradzi sobie na torze przeszkód? Nie martw się – istnieją różne psie sporty. Nie wszystkie wymagają, by pies miał rewelacyjną kondycję lub pokonywał duże odległości. Spośród wielu dyscyplin na pewno znajdziesz taką, która będzie idealna dla Ciebie i Twojego przyjaciela. Ważne, by była dostosowana do wieku psa, jego stanu zdrowia, warunków fizycznych i oczywiście tego, co lubi. Psiaki o krótkich, masywnych łapach, takie jak jamniki, nie odnajdą się w aktywnościach, w których dużo się skacze. Seniorzy i psy, mające problemy z sercem, nie mogą z kolei zbyt dużo biegać – odpowiednie będą dla nich spokojniejsze zajęcia.
Agility – tor przeszkód w duecie
Agility to jedna z najbardziej znanych psich dyscyplin sportowych. Pochodzi od angielskiego słowa, oznaczającego zwinność. Ten sport uprawia się w duecie, który tworzą pies z opiekunem. Polega na pokonaniu specjalnie przygotowanego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Wymaga doskonałej komunikacji – opiekun prowadzi psa za pomocą ruchów, słów i gestów. Do przeszkód, jakie trzeba pokonać, należą m.in. tunele, stacjonaty i palisady. W tym sporcie pies musi cię słuchać – ważna jest znajomość podstawowych komend – i być sprawny fizycznie. To dobry wybór dla młodych, zdrowych psiaków powyżej 8. miesiąca życia. Przeszkody są dostosowane do wielkości psa – w agility wyśmienicie radzą sobie też rasy niewielkich rozmiarów, takie jak papillony, pudle miniaturowe czy cavaliery.
Dog frisbee – w locie za dyskiem
Frisbee to ukochany przedmiot wielu psów. Wiedzą o tym dobrze opiekunowie border collie, chartów czy owczarków australijskich, ale też wielu kundelków. Frisbee to wykonana z tworzywa sztucznego zabawka, przypominająca talerz. Jej konstrukcja i opływowe kształty sprawiają, że może przelecieć nawet kilkaset metrów. Zasady tego sportu są bardzo proste – człowiek rzuca frisbee, a pies musi je złapać. Możemy wyodrębnić kilka subdyscyplin – niektóre z nich polegają na najdłuższym rzucie, w innych zabawa odbywa się w przestrzeni specjalnie wyznaczonego pola. Niekiedy pies wykonuje specjalny układ, któremu towarzyszy muzyka. Dla kogo jest to sport? Przede wszystkim dla sprawnych fizycznie psiaków, które są wielkimi fanami biegania i aportowania.
Psie zaprzęgi – wyścigi północnej ekipy
Gałęzie oszronionych drzew, jasne niebo i podmuch mroźnego wiatru. Skrzypienie śniegu pod saniami, ciągniętymi przez zastęp psów o srebrnobiałej sierści. To nie obraz z dalekiej Laponii, ale coraz częściej spotykany widok w naszym kraju. Choć psie zaprzęgi są wciąż dyscypliną niszową, znajdują coraz większe rzesze miłośników. Są nimi przede wszystkim opiekunowie psów pociągowych, którzy w tym sporcie wykorzystują zapał do pracy i naturalne predyspozycje swoich pupili. Należą do nich są m.in. husky, malamuty, akity czy samojedy. Takie psy muszą mieć zapewnioną codzienną dawkę energii, inaczej stają się nieszczęśliwe. Wyścigi psich zaprzęgów są doskonałym sposobem na zaspokojenie ich instynktów, a dla człowieka na złapanie bakcyla sportowej rywalizacji i kontakt z naturą.
Canicross – bieganie z psem
Jednym z najpopularniejszych sportów w naszym kraju jest bieganie. Nie wymaga ono specjalistycznego sprzętu – wystarczy para butów i sporo chęci. Polskie ulice pełne są biegających osób, nic więc dziwnego, że część z nich chce dzielić pasję ze swoimi psami. Canicross wywodzi się z tradycji psich zaprzęgów – to my, zamiast sań, jesteśmy w nich ciężarem, który pies ciągnie. Do treningu potrzebne są niekrepujące ruchów szelki, linka oraz amortyzator. Człowiek steruje kierunkiem biegu, a pies oddaje mu swoją energię i pomaga w ruchu. Jaki pupil nadaje się do tego sportu? Każdy, który podziela pasję do biegania, jest posłuszny, silny i szybki. Najlepsze predyspozycje, oprócz psów zaprzęgowych, mają psy myśliwskie – wyżły, charty, labradory, owczarki niemieckie.
Nosework – sport dla każdego nosa
W przeciwieństwie do pozostałych, nosework to sport dla każdego psa – nawet starszego, otyłego, schorowanego, z ograniczeniami sprawności ruchowej, a nawet szczeniaka. Bazuje na tym, w czym nasz przyjaciel, niezależnie od wieku, rasy i rozmiarów, jest mistrzem – węszeniu. To sport, który wywodzi się z pracy psów policyjnych. Nie polega jednak na szukaniu niebezpiecznych substancji, ale na wykorzystaniu psiego nosa, aby zlokalizować i odnaleźć goździki, pomarańcze, korę cynamonu. Opiekun musi czytać reakcje psa i nauczyć go wskazywać, gdzie znajduje się dany zapach. To wspaniały sport dla psów lękliwych – buduje pewność siebie, pozwala wyciszyć się i zmęczyć psychicznie.
Psie sporty to nie tylko okazja do wspólnego wysiłku – to też świetny sposób, żeby spędzić z psem czas. Wspólna pasja pogłębi więź między Wami, zbuduje komunikację i zaufanie. Zyskacie coś, co będziecie robić razem, a dzięki temu i Ty, i Twój pies staniecie się szczęśliwsi.
Komentarz 1
Super wpis 😉