Psia mowa ciała

LinkedIn
psia mowa ciała

Psia mowa ciała – jak rozpoznać emocje Twojego psa? 

Psy potrafią mówić – nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! Choć nie używają słów tak jak my, komunikują się całymi sobą. Psia mowa to nie tylko szczekanie, ale też ustawienie łap, sylwetki, spojrzenie, ruch ogonem, pyskiem, uszami. Psy porozumiewają się z nami praktycznie cały czas. Ich język nie jest łatwy, a jego nauczenie się wymaga wielu godzin uważnej obserwacji. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, aby zrozumieć, co chce powiedzieć Ci Twój pies.

Dlaczego pies na nas patrzy?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Nie inaczej jest w przypadku psa. Otwarte albo lekko przymrużone w kształcie migdałów, którym towarzyszy rozluźniona postawa ciała, przynoszą wspaniałe wieści – pies jest zrelaksowany i szczęśliwy. Intensywnie wbite w nas spojrzenie pupila oznacza, że ten czegoś chce. Często stoi wtedy na dwóch łapkach, wlepiając w nas proszący wzrok. Oznacza to, że jakaś psia potrzeba jest niezaspokojona – być może miseczka jest pusta, minęło kilka godzin od spaceru lub dawno nie było pieszczot. Wycofany, przestraszony pies unika zazwyczaj naszego spojrzenia. Szeroko otwarte oczy z widocznymi białkami świadczą o niepokoju.

Czy psy potrafią się śmiać?

Choć psy nie okazują radości jak ludzie, niekiedy wydaje się, że się uśmiechają. Rozchylony pysk podczas zabawy albo głaskania, połączony z mrużeniem oczu, oznacza, że naszemu przyjacielowi jest wyjątkowo dobrze. Czuje się bezpieczny i zadowolony dlatego, że jesteś obok. Wyraz pyska rzeczywiście przypomina wtedy radośnie uniesione kąciki ust. Gdy pies odsłania zęby, jego mięśnie robią się napięte, a sierść zjeżona, oznacza to jedno – idą kłopoty. W ten sposób ostrzega przed atakiem, komunikuje złość i zdenerwowanie. Z kolei częste ziewanie psa świadczy nie o zmęczeniu, ale o niepokoju. Nie czuje się zbyt pewnie w danej sytuacji – potrzebuje naszej uwagi lub wsparcia. Takie samo znaczenie może mieć mlaskanie lub oblizywanie nosa.

Co o nastroju mówią psie uszy?

Jeśli chcesz poznać nastrój psa, uważnie obserwuj jego uszy. Pełnią one znaczącą rolę w psiej komunikacji. Mogą poruszać się niezależnie od siebie, a to, co robią, świadczy o nastroju naszego pupila. Postawione oznaczają, że pies jest czujny i uważnie nadsłuchuje – podejrzewa, że zbliża się niebezpieczeństwo. Rozłożone na bok, przypominające skrzydła samolotu, oznaczają, że pies jest zdenerwowany i może zaatakować. Skulone sygnalizują, że nasz przyjaciel czuje strach i przyjmuje pozycję uległą. Jeśli często strzyże nimi podczas zabawy, pokazuje, że jest zaciekawiony i gotów do działania.

O czym świadczy postawa naszego psa?

O emocjach wiele mówi też ułożenie ciała naszego pupila. Jeśli pies wygląda, jakby się kłaniał – wyciąga przed siebie przednie łapy, unosi do góry zad i macha ogonem – to zaproszenie  do zabawy. Pupil w siadzie lub na rozkraczonych łapach, który przekrzywia głowę, uważnie nas słucha lub nad czymś się zastanawia. Kulenie się tak, by zajmować jak najmniej miejsca, świadczy natomiast o strachu. Pies może szykować się do ucieczki, aby być jak najdalej od stresującego czynnika. Przewracanie się na brzuch jest oznaką uległości – w ten sposób odsłonięte są najbardziej wrażliwe miejsca. Siadanie lub kładzenie się na widok innego czworonoga oznacza, że pies potrzebuje więcej czasu, aby ocenić sytuację. Jeśli mięśnie psa są rozluźnione, a uszy i ogon położone są w naturalnej pozycji, oznacza to, co najważniejsze dla każdego opiekuna – jego przyjaciel jest zrelaksowany i szczęśliwy. 

Dlaczego pies macha ogonem?

Ogon to niezwykle ważna część ciała, która jest doskonałym barometrem psich nastrojów. Aby odczytać, co chce powiedzieć Ci Twój pupil, zwróć uwagę na jego położenie i ruch. Intensywne merdanie ogonem w prawo i lewo, często połączone z podskokami, oznacza, że psa przepełnia radość. Takim “tańcem” nasz przyjaciel wita nas często po powrocie do domu. Powolne wymachiwanie sztywnego uniesionego ogona na widok innego zwierzęcia świadczy o bojowym nastroju. Uważnie obserwuj wtedy psa, może bowiem nie mieć przyjaznych zamiarów. Wysoko uniesiony, wyprostowany ogon świadczy o pewności siebie. Dzięki niemu pies wydaje się większy niż w rzeczywistości. Podkulenie ogona to oznaka strachu. Jeśli pies robi tak w przypadku spotkania z innym czworonogiem, pokazuje uległość i wysyła komunikat o pokojowych zamiarach.

Co pies chce powiedzieć, szczekając?

Obserwuj postawę ciała swojego psa, ale też skoncentruj się na jego głosie. Wydawane dźwięki świadczą o rozmaitych nastrojach i potrzebach. Warczenie jednoznacznie kojarzy się ze złością i zdenerwowaniem; popiskiwanie to zazwyczaj oznaka negatywnych emocji – smutku, dyskomfortu lub bólu. Niekiedy świadczy o ekscytacji – psa rozpiera euforia, jest niecierpliwy i chce zwrócić na siebie uwagę. Wycie służy przywoływaniu innych członków stada, dlatego najczęściej zdarza się, gdy nasz pupil zostaje sam w domu. Głośne szczekanie jest zaproszeniem do zabawy, często ma też ostrzegać przed niebezpieczeństwem – to sygnał dla wszystkich, że pies zauważył w otoczeniu coś niepokojącego.

Psy są mistrzami w czytaniu naszych emocji, a zmianę nastroju w bezbłędny sposób wyczuwają za pomocą węchu. Rozumieją nas naprawdę dobrze. Możemy się postarać i odwdzięczyć tym samym. Uważnie obserwując zachowanie swojego pupila na pewno pojmiesz, co chce Ci powiedzieć. Dzięki temu Wasza relacja stanie się jeszcze silniejsza.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *