Przeterminowana karma dla psa: czy jest bezpieczna dla Twojego pupila?

LinkedIn

Żywienie psa jest kluczowe dla zachowania jego zdrowej formy i dobrego samopoczucia. Czy sucha karma może się zepsuć? Każdy produkt ma swoją datę przydatności, a w przypadku jedzenia dla pupili najczęściej na opakowaniach można spotkać napis “najlepiej spożyć przed”. Czy to jednak oznacza, że po przekroczeniu tej daty jedzenie trzeba wyrzucić? Nie zawsze! W tym wpisie przybliżymy szczegóły dotyczące przydatności karmy do spożycia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak długo może być otwarta sucha karma i ile można trzymać mokrą karmę w lodówce, to przeczytaj nasz wpis!

Czy sucha karma dla psa może się zepsuć?

Żywność w zależności od sposobu jej zakonserwowania i przetworzenia w procesie produkcyjnym może mieć różne terminy przydatności do spożycia. W przypadku jedzenia dla zwierząt sytuacja jest analogiczna. W związku z tym wiele opiekunów zadaje pytanie, czy sucha karma dla psa może się zepsuć. Na opakowaniu możesz znaleźć miejsce, w którym nadrukowany jest numer partii oraz data określająca do kiedy najlepiej spożyć produkt. Przekroczenie tego terminu w zdecydowanej większości przypadków nie oznacza, że produkt jest niezdatny do użytku. Po prostu po tej dacie karma może już nie być w optymalnym stanie i może utracić część podstawowych właściwości, takich jak smak czy wartość odżywcza.

Taka karma nie musi od razu zostać wyrzucona. Jeśli Twój psiak nie grymasi, możesz mu ją zaserwować – zwłaszcza wtedy, gdy zostało jej już opakowaniu naprawdę niewiele. Jeśli jednak zauważysz jakieś niepokojące symptomy ze strony układu pokarmowego, np. wymioty, czy biegunka, to dla bezpieczeństwa pupila po prostu ją wyrzuć.

Jak długo może być otwarta sucha karma dla psa?

Karmy dla zwierząt są sprzedawane w opakowaniach o różnej wielkości – 2, 3, 6, a nawet 12 kg. Z reguły jest tak, że im większe opakowanie, tym niższa cena za kilogram. 12 kg w zależności od wagi psa może wystarczyć nawet na kilka tygodni, w związku z tym warto zadać sobie pytanie jak długo może być otwarta karma sucha. Może być to uzależnione od sposobu przechowywania – zapewniając żywności dostęp do powietrza, będzie świeża znacznie krócej. Jeśli jednak zadbać o właściwe przechowywanie, to sucha karma dla psa może być otwarta nawet do 1,5 miesiąca.

Jak przechowywać suchą karmę dla psa?

Drugą kwestią, która ma bezpośredni wpływ na świeżość i smakowitość karmy, jest jej przechowywanie. Zadbaj o to, by worek umieścić w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Unikaj garaży, balkonów i innych miejsc, w których mogą być spore wahania temperatury i wilgotności. Zatem jak przechowywać suchą karmę dla psa? Czy warto ją przesypywać do specjalnych plastikowych pojemników? Najlepiej jest zostawić karmę w oryginalnym worku, który często jest przystosowany do przechowywania po jego otwarciu. Po odważeniu porcji posiłku zadbaj o usunięcie powietrza i zabezpiecz opakowanie klipsem. Tak przechowywana karma powinna dobrze posłużyć przez kilka tygodni.

Ile można trzymać mokrą karmę w lodówce?

Inną kwestią jest mokra karma dla psa. Ze względu na dużą zawartość wody jej przechowywanie po otwarciu jest możliwe dużo krócej. Dopóki jednak jej nie otworzysz, jest to zwykła konserwa – warunki przechowywania nie mają szczególnego znaczenia. A ile dni można trzymać mokrą karmę w lodówce? W chłodnych warunkach może być przechowywana nawet przez 2-3 dni. Jeśli przez zapomnienie zostawisz otwartą puszkę na blacie kuchennym na kilka godzin, to dla bezpieczeństwa ją wyrzuć.

Za każdym razem, niezależnie czy karmisz psa suchą, czy mokrą karmą, monitoruj jej zapach, wygląd i konsystencję. Jeśli coś Cię niepokoi, lepiej zrezygnuj z podawania psu jedzenia wątpliwej świeżości. Obserwuj także reakcję pupila na jedzenie – w przypadku biegunki, wymiotów lub braku chęci do jedzenia, lepiej odwiedź sklep zoologiczny i kup nowe opakowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *