Pies zimą. Jak zadbać o pupila?

LinkedIn
pies zmią

Zima nadchodzi, a właściwie to już daje o sobie znać. Śnieg i ujemne temperatury nie tylko dotykają nas samych, ale również naszych czworonożnych pupili. Psiaki są podatne na liczne zagrożenia w tym okresie, począwszy od uszkodzeń skórnych i łap przez obrażenia związane z toksycznymi chemikaliami. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja naszych przyjaciół i czujność w tym okresie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady, jak zadbać o psa w okresie zimowym.

  1. Ciepło przede wszystkim

Jednym z najważniejszych czynników jest zapewnienie odpowiedniej temperatury dla naszego pupila w okresie zimowym. Istnieją niektóre rasy psów, które są bardziej przystosowane do warunków zimowych (głównie tak zwane psy zaprzęgowe, takie jak pies grenlandzki czy Alaskan malamute), jednak większość jest szczególnie wrażliwa na zimno – zwłaszcza starsze oraz psy małych ras. Jak zapewnić psu ciepło w zimie? Przede wszystkim należy ograniczyć czas spędzany na świeżym powietrzu i zapewnić mu zabawę w domu. Dodatkowo warto również zadbać o odpowiednią garderobę dla psa (zarówno kurtki jak i buciki) oraz miejsce do spania – ciepłe posłanie, w miejscu bez przeciągów i zimnej podłogi. Co jest ważne – pamiętaj, żeby nie zostawiać psa w zimnym samochodzie – minusowe temperatury są równie groźne jak upały!
  1. Poznaj ścieżki swojego psiaka

Każda ucieczka psa może okazać się dla niego śmiertelnym niebezpieczeństwem w okresie zimowym. Pupile są bardzo nerwowe zwłaszcza w czasie około sylwestrowym – bodźce w postaci głośnych fajerwerków mogą skutkować ich zerwanie się ze smyczy, czy ucieczką z domu. Bardzo przydatne w szybkim odszukaniu naszego przyjaciela mogą być urządzenia GPS – lokalizatory, które pozwolą namierzyć psa, zanim on zamarznie lub zrobi sobie krzywdę.
  1. Sól i środki odmrażające to wróg

Niestety – w okresie zimowym do topienia lodu i śniegu używane są różnego rodzaju środki, w tym sól, które negatywnie oddziałują na łapki naszych psiaków. W tym okresie warto jest zabezpieczyć specjalnymi bucikami, które nie tylko zapewnią ciepło, ale również ochronią skórę naszych pupili. Oprócz tego niebezpieczne mogą się okazać różnego rodzaju środki do odmrażania używane przy samochodach – mają one słodki zapach, przez co zwierzęta mogą być skuszone do ich polizania. Może to być dla nich śmiertelnie – nawet niewielka ilość jest silnie toksyczna.
  1. Pielęgnacja psa zimą

Ponieważ sól i chemikalia mogą być tak niebezpieczne, ważne jest, aby przede wszystkim utrzymywać psa w czystości. Warto trzymać miskę z ciepłą wodą tuż za drzwiami, aby móc umyć łapy psa po powrocie do domu. Tak jak zimą mamy tendencję do rozwijania suchej, popękanej skóry, psy mogą również cierpieć z powodu popękanych opuszków. Należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie z wykorzystaniem specjalistycznych balsamów. Nie kąp psa zbyt często podczas zimnych miesięcy – może to prowadzić do łuszczenia się i wysuszania skóry. Przycinaj długowłose psy, aby zminimalizować przywieranie kulek lodu, kryształków soli i rozpuszczających lód chemikaliów, które mogą wysychać na skórze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *