Pies z problemami behawioralnymi – co robić?

LinkedIn
problemy behawioralne

Pies z problemami behawioralnymi 

Psy nauczyły się żyć z ludźmi i przyzwyczajone są do zadowalania człowieka swoim zachowaniem. Jednocześnie należy pamiętać, że wymagają one ciągłego pobudzania, przez odpowiednie bodźce oraz szkolenia, aby w ramach codziennych zachowań nie wkradły się jakieś problemy destrukcyjne.

Agresja i zjadanie różnego rodzaju śmieci to dwa najczęstsze problemy z zachowaniem psów. Istnieje wiele nawyków zwierząt domowych, które właściciele również uważają za szkodliwe lub denerwujące. Jednak te dwa są najbardziej niebezpieczne dla psiaków oraz otaczających go ludzi i zwierząt.

W pierwszej kolejności, jeśli problem jest nowy i nietypowy w rutynie psa, należy rozważyć zabranie psa do weterynarza, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne. Należy również zauważyć, że niektóre zachowania uważane za poważne dla niektórych właścicieli nie stanowią problemu dla innych. Na przykład niektórzy właściciele nigdy nie pozwoliliby swojemu psu spać z nimi w łóżku, podczas gdy inni wolą to. Niektórzy woleliby, żeby ich psy nie szczekały. Inni właściciele doceniają powiadomienie, gdy ktoś jest przy drzwiach.

Przyczyny problemów behawioralnych u psów

Przyczyn złego lub destrukcyjnego zachowania u psów może być wiele, począwszy od nudy, przez niedożywienie, po urazy lub choroby. Czasami wysyłamy złe sygnały, myśląc, że postępujemy właściwie. Na przykład, jeśli pies warczy lub szczeka na innego psa, można spróbować go podnieść lub pogłaskać. Jeśli to zrobimy, pies pomyśli, że jego zachowanie jest w porządku, a nawet może być ono postrzegane jako pożądane, aby zachowywać się agresywnie, ponieważ został nagrodzony przez swojego właściciela za to.

 

To samo dotyczy skomlenia, szczekania i wycia psów, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli zareaguje się na tę nagłą zmianę w zachowaniu psa i zacznie z nim rozmawiać, bawić się z nim lub podawać mu jedzenie, zachowanie psa w ten sposób będzie w przyszłości kontynuowane.

 

Niektóre „dziwne” zachowania psów są instynktowne, niektóre to złe nawyki, które ukształtowały się z czasem, a niektóre mogą być oznakami zmian w stanie zdrowia.

Wpływ treningu na problemy behawioralne

W przypadku niektórych utrzymujących się problemów z zachowaniem psa należy skonsultować się ze specjalistą od zachowania psa. Większość właścicieli zwraca się do profesjonalistów o pomoc w radzeniu sobie z agresją czy lękiem separacyjnym. Eksperci ci mogą pomóc w treningu modyfikacji zachowania psa, bez względu na to, jak ciężki lub łagodny może być stan.

 

Można również spróbować wyszkolić psa samodzielnie. Wybór właściwego podejścia i bycie konsekwentnym ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Zawsze pamiętać należy, co chce się osiągnąć, a następnie należy znaleźć najlepszy sposób, aby to osiągnąć. Uzbroić przy tym należy się w wystarczająco dużo cierpliwości i smakołyków oraz unikać kary jako metody treningu.

Komentarz 1

  1. Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *