Pies przewodnik – na czym polega jego praca i jakie rasy nadają się najlepiej

LinkedIn
Pies przewodnik – na czym polega jego praca i jakie rasy nadają się najlepiej

Pies przewodnik, to zwierzę pracujące, które jest specjalnie wyszkolone, aby pomagać osobom niewidomym lub niedowidzącym w bezpiecznym funkcjonowaniu w społeczności i uzyskaniu większej niezależności. Pies przewodnik to szczególny rodzaj psa asystującego.

Rola psa przewodnika

Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym lub niedowidzącym bezpiecznie i pewnie poruszać się w ich codziennym środowisku i być bardziej niezależnymi. Pomagają swoim właścicielom w poruszaniu się po różnych miejscach, od zatłoczonych centrów miast po ciche parki.

Pies przewodnik i jego właściciel pracują jako zespół. Chociaż pies będzie prowadził swojego właściciela zwykłymi trasami, osoba ta musi wiedzieć, którą drogą iść i decydować, kiedy można bezpiecznie przejść przez ulicę lub jaki autobus lub pociąg złapać.

Rasy nadające się na psa przewodnika

Rasy psów przewodników są wybierane ze względu na temperament i łatwość szkolenia. W tej chwili golden retrievery, labradory, pudle standardowe, owczarki niemieckie i krzyżówki golden retrieverów / labradorów są najczęściej wybierane jako psy-przewodniki.

Najpopularniejszą rasą używaną obecnie na całym świecie jest labrador retriever. Rasa ta ma dobry zakres wielkości, jest łatwa w utrzymaniu ze względu na krótką sierść, jest ogólnie zdrowa i ma łagodny, ale otwarty temperament. Krzyżówki, takie jak Goldador (Golden Retriever / Labrador), łączą wrażliwość Golden Retrievera i tolerancję Labradora Retrievera i Labradoodles (Labrador / Pudle są hodowane w celu zmniejszenia alergenów, ponieważ wszystkie rasy rzucają, ale poziomy są różne) są również powszechne.

Szkolenie psa przewodnika

Specjalnie wyhodowane szczenięta są szkolone przez około 18 miesięcy, aby zostać psami przewodnikami. Spędzają rok z opiekunem, który socjalizuje je i zabiera do przedszkola dla szczeniąt, gdzie uczą się kluczowych komend, takich jak „siad”, „upuść” i „zostań”. Następnie rozpoczynają około 6-miesięczne szkolenie psa przewodnika i uczą się różnych umiejętności, w tym radzenia sobie z rozproszeniem uwagi w ruchliwych, hałaśliwych miejscach.

Pies przewodnik podczas szkolenia uczy się:

  • słuchać poleceń swoich właścicieli, w którym kierunku iść
  • znaleźć odpowiednią ścieżkę
  • zlokalizować drzwi i stopnie
  • prowadzić właścicieli do kluczowych miejsc docelowych, takich jak miejsce pracy, szkoła lub uczelnia, przystanek autobusowy lub dworzec kolejowy, sklepy i obiekty sportowe
  • prowadzić właścicieli pieszo przez ruch uliczny, w tym zatrzymywać się przy krawężnikach i znajdować przejścia dla pieszych
  • unikać przeszkód, takich jak inni ludzie lub rowery, oraz obiektów znajdujących się nisko nad głową, takich jak gałęzie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *