Pierwsze dni kota w mieszkaniu

LinkedIn

Pierwsze dni kota w mieszkaniu to stresujące chwile, dlatego sprawdź sprawdzone sposoby na to jak przygotować Twoje cztery kąty na przyjęcie kota.

Przyniesienie do mieszkania zwierzaka to poważna decyzja i to nie tylko ze względu na to, że będzie on Twoim towarzyszem przez lata, ale również dlatego, że będziecie musieli dostosować mieszkanie i swoje zwyczaje (wcześniejsze wstawanie:)) pod nowego mieszkańca.

Koty są wrażliwymi zwierzakami i nowe otoczenie może sprawić, że będą czuły się nieswojo. Efektem tego może być ukrywania się w szafie lub pod łóżkiem przez pierwsze dni, czy nawet tygodnie! Aby uniknąć takiego zachowania i pomóc zwierzakowi w adaptacji do nowego środowiska postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

fot. pixabay.com

PRZED przyniesieniem kotka do domu „rzuć kocim okiem” na swoje mieszkanie. Czy na szafach lub na lodówce nie stoją przedmioty, które kot będzie mógł zrzucić? Sprawdź czy w mieszkaniu nie ma pozostałości po remoncie, takich jak dziury czy niezatkane kratki wentylacyjne. Małe kotki z całą pewnością będą nimi mocno zainteresowane. Jeśli w domu są małe dzieci wytłumacz im, że pojawi się zwierzak i jak należy z nim postępować. Straszenie małego kotka może w późniejszym czasie wywoływać w nim agresję.

Poniżej przedstawiamy Wam kilka praktycznych porad, które możecie wykorzystać w trakcie pierwszych dni kota w domu.

1. Koty to zwierzęta terytorialne, a przyjście do nowego środowiska sprawia, że czują się nieswojo. Może to powodować różne zachowania, od ciekawości po strach i ekscytację. Dookoła wszędzie niezbadana przestrzeń, w której według zwierzaka może czychać pułapka. Przyprowadzając więc kota do nowego domu wyświadczysz mu przysługę jeśli na kilka dni jasno określisz jego przestrzeń. Dzięki temu będzie spokojniejszy i szybciej oswoi się z całym mieszkaniem. Może to być pralnia, łazienka albo oddzielny pokój. Wyposaż go w kuwetę, miskę z wodą i karmą oraz nowymi zabawkami. Ważne też aby pomieszczenie było na tyle duże abyś sam się w nim zmieścił, bo dobrze by było aby pierwsze zabawy były w tym samym pomieszczeniu.

2. Tak jak wspomnieliśmy, a podkreślimy bo to istotne, w wydzielonym pokoju pozostaw kuwetę, tak aby zwierzę mogło bez stresu załatwić swoją potrzebę i szybciej przyzwyczaiło się do miejsca, w którym należy to robić.

3. Koty uwielbiają mieć swoje małe kryjówki, z których swobodnie mogą obserwować otoczenie. Czują się w nich bezpiecznie, co sprzyja również ich zdrowiu psychicznemu. Koty bowiem często cierpią na dolegliwości związane z niepokojem i depresją. Najprostszym sposobem na zapewnienie takiej kryjówki naszemu maluchowi jest zwykły karton z wyciętym wejściem. Ustaw go tak, aby kociak miał wgląd na to kto wchodzi do pokoju. Upewnij się także, że karton jest wystarczająco duży, by mógł on wstać i obrócić się wewnątrz.

4. Koty czują silną potrzebę zużywania swoich pazurów. Jeśli nie chcesz, aby wykorzystał do tego sofę lub krzesła w kuchni zapewnij mu miejsce, w którym będzie mógł dać upust swojej naturze. W sklepach zoologicznych dostępne są drapaki wykonane z tektury falistej, przyczepiane do ściany lub nóg stołu. Możesz też wybrać samostojące lub mocno rozbudowane legowiska połączone z drapakami i wędkami. Aby zachęcić i przyzwyczaić zwierzaka do nowej zabawki możesz wykorzystać do tego celu kocimiętkę (kocimiętka KONG), którą spryskasz lub posypiesz drapak. Jeśli chcesz odstraszyć kotka od pewnych przedmiotów możesz tymczasowo przyczepić taśmę dwustronną np. do narożników mebli tapicerowanych.


PIERWSZE DNI KOTA W MIESZKANIU:

W dniu kiedy przynosisz kotka do domu warto przestrzegać kilku prostych zasad. Nie tylko Ty jesteś podekscytowany/ana, ale także członkowie rodziny i sam zwierzak. Kot w mieszkaniu czy domu musi się sprawnie odnaleźć, dlatego ułatw mu to.

Jeśli przyniosłeś kotka w transporterze postaw go na ziemi, otwórz drzwiczki i poczekaj, aż pupil sam wyjdzie do Ciebie. Nie popędzaj i nie wyganiaj go z klatki. Jeśli nie wyjdzie od razu, spróbuj ponownie kilka minut poźniej. Niektóre koty mogą być na tyle przestraszone, że nie będą chciały wyjść ze swojej kryjówki dopóki nie będą same w pokoju lub kiedy nadejdzie cicha noc. Daj mu czas.

Nowo adoptowany kociak może na początku nie chcieć jeść. Aby wyjść temu problemowi naprzeciw podawaj mu, przynajmniej na początku, to samo jedzenie, które miał w schronisku lub poprzednim domu. My dla małych kociąt polecamy bezzbożową karmę Fitmin Purity Kitten, w której znajdziecie najlepszej jakości składniki mięsne, zbilansowane przez top specjalistów branży. Często zmieniaj kotkowi wodę i upewniaj się, że ją pije. Jeśli przez kilka dni kociak nie chce jeść – skonsultuj się z weterynarzem.

Pamiętaj, że przystosowanie do nowego środowiska może zająć kotu nawet 2-3 tygodnie. Zarówno małe jak i duże koty uwielbiają zabawy i intrygujące zabawki. Zobacz nasz wybór zabawek dla kota! Bądź cierpliwy, a wkrótce będzie mruczał Ci do ucha 🙂


——–
Źródło: Blog petfinder.com

Komentarze 3

  1. Jak kotki są w nowym mieszkaniu co trzeba zrobić żeby koty mogły by jeść

    1. Przede wszystkim potrzeba im dać czas na zadomowienie się oraz przygotować miseczkę w miejscu, w którym będą czuły się bezpiecznie, podglądając przy tym pomieszczenie. Pamiętaj też żeby nie stawiać miseczki obok kuwety 🙂

  2. Przydatny artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *