Pierwsza wizyta psa u weterynarza – jak się do niej przygotować?

LinkedIn

Pierwsza wizyta psa u weterynarza – jak się do niej przygotować?

Wizyta w lecznicy to okazja do tego, aby skontrolować stan zdrowia szczenięcia i wykonać komplet szczepień. W jej trakcie możesz także uzyskać szereg cennych porad, dotyczących np. żywienia czy pielęgnacji pupila. Warto zatem zadbać o to, aby odbyła się ona w pierwszych tygodniach pobytu zwierzaka w Twoim domu. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak powinna przebiegać pierwsza wizyta z psem u weterynarza oraz jak się do niej prawidłowo przygotować.

Kiedy iść z psem na pierwszą wizytę do weterynarza?

W przypadku psów pochodzących z legalnych hodowli pierwsza wizyta u weterynarza odbywa się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia szczenięcia. W jej trakcie lekarz ocenia ogólny stan zdrowia psa oraz wykonuje wszystkie niezbędne szczepienia. Potwierdzenie takiej wizyty znajduje się w książeczce zdrowia, którą właściciel hodowli powinien wręczyć nowemu opiekunowi wraz z przekazywanym szczeniakiem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku adopcji psa ze schroniska. Przebywające tam zwierzęta zazwyczaj znajdują się pod opieką lekarza weterynarii.

Nie zmienia to jednak faktu, że decydując się na przygarnięcie czworonoga, warto pomyśleć o zaplanowaniu kontrolnej wizyty u weterynarza. Najlepiej, jeśli odbędzie się ona po kilku tygodniach pobytu zwierzaka w nowym miejscu – dzięki temu pupil będzie miał czas, aby przyzwyczaić się do nowego właściciela. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przed pierwszą wizytą u weterynarza z psem warto zadzwonić do lecznicy i zapytać, w jakich godzinach ruch w placówce jest najmniejszy. Obecność obcych zwierząt może bowiem wywołać duży niepokój u szczeniaka.

Jak przygotować psa na pierwszą wizytę u weterynarza?

Nawet krótki pobyt w lecznicy może okazać się dla szczenięcia bardzo stresującym doświadczeniem. Warto pamiętać o tym, że zwierzęta świetnie wyczuwają emocje. Zdenerwowanie opiekuna może szybko wzbudzić niepokój czworonoga, dlatego postaraj się zachować spokój, czekając na badanie. Przed wejściem do gabinetu przygotuj książeczkę zdrowia swojego pupila oraz zastanów się, jakie pytania zadać lekarzowi. Pamiętaj także o tym, aby na pierwszą wizytę z psem u weterynarza wziąć ze sobą przekąskę dla szczeniaka. Dzięki temu badanie nie będzie kojarzyło się psu z nieprzyjemnym doświadczeniem.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta u weterynarza z psem?

Pierwsza wizyta psa u weterynarza rozpoczyna się zazwyczaj od badania ogólnego, podczas którego lekarz ocenia m.in. stan uzębienia, skóry, sierści, uszu i oczu czworonoga. W przypadku starszych szczeniąt, szczególnie tych z dużych ras, często przeprowadza się dodatkowe badanie brzucha oraz stawów biodrowych pod kątem dysplazji. Podczas pierwszej, jak i każdej kolejnej wizyty, sprawdzana jest również waga psa. Na podstawie tego rodzaju informacji lekarz może udzielić odpowiednich wskazówek żywieniowych. Jeśli szczenię nie zostało wcześniej zaszczepione i odrobaczone, tego rodzaju zabiegi wykonane zostaną po zakończeniu wszystkich badań. Na koniec wizyty lekarz ustali termin kolejnego badania kontrolnego.

O co warto zapytać weterynarza podczas pierwszej wizyty?

Przygotowując się do pierwszej wizyty ze szczeniakiem u weterynarza, warto zastanowić się, jakie pytania zadać lekarzowi. Specjalistę warto zapytać m.in. o wskazówki żywieniowe, a także o to, czy zwierzak potrzebuje dodatkowej suplementacji witamin lub leków. Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w opiece nad czworonogiem, zapytaj lekarza jak dbać o higienę psa, w szczególności zaś o sierść, uszy, uzębienie i pazury. Podczas pierwszej wizyty u weterynarza z psem warto skonsultować także wszelkie niepokojące zachowania szczeniaka, jakie udało ci się zaobserwować na przełomie ostatnich tygodni.

Jak na co dzień dbać o zdrowie i higienę psa?

Jeśli chcesz, aby Twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem, pamiętaj o regularnych wizytach w lecznicy oraz wykonywaniu wszelkich niezbędnych zabiegów, takich jak szczepienie czy odrobaczanie. Na kondycję i samopoczucie czworonoga duży wpływ ma odpowiednia dieta. Choć pupil może błagalnym wzrokiem prosić o smakołyki z Twojego talerza, pamiętaj, że domowe jedzenie nie jest odpowiednim pokarmem dla psa. Podstawą żywienia zwierzaka powinna być mokra i sucha karma, bogata w wysokiej jakości mięso oraz warzywa i owoce, jak np. ta z linii Wiejska Zagroda.

Pamiętaj, że układ pokarmowy u niektórych ras psów jest bardzo wrażliwy. Z tego względu mogą one zmagać się z nietolerancją pokarmową na niektóre substancje. Jeśli zatem u psa nawracają problemy dermatologiczne lub też zwierzak ma trudności z wypróżnianiem, warto pomyśleć o zmianie karmy na hipoalergiczną, jak np. karma Pan Mięsko.

Aby zachować zdrowie, psy potrzebują również regularnej aktywności fizycznej. Z tego względu postaraj się, aby każdego dnia Twój pupil miał okazję porządnie się wybiegać. Niezwykle ważne są również zabiegi higieniczne. Pamiętaj zatem o regularnym wyczesywaniu psa, a także płukaniu uszu za pomocą specjalnych preparatów.

Kiedy umówić psa na kolejną wizytę u weterynarza?

Kontrolne wizyty u weterynarza należy przeprowadzać zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepień. Do specjalisty należy zgłosić się także wtedy, gdy zauważysz, że zwierzę inaczej się zachowuje – jest osowiałe, nie ma apetytu czy chęci do zabawy. Wszystkie te objawy mogą być pierwszymi symptomami choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *