Owczarek szkocki collie – charakter, zdrowie i pielęgnacja

LinkedIn
Owczarek szkocki collie – charakter, zdrowie i pielęgnacja

Collie to kochany, inteligentny i lojalny pies, który jest wspaniałym zwierzakiem rodzinnym. Królowej Wiktorii przypisuje się pierwotną popularność rasy w latach 60. XIX wieku, ponieważ collie były pierwotnie używane jako psy pasterskie w Szkocji i Anglii. W ostatnich latach książka Lassie Come-Home autorstwa Erica Knighta oraz późniejsze programy telewizyjne i filmy sprawiły, że Collie stał się bardziej znany jako pies rodzinny.

Temperament owczarka szkockiego collie

Większość psów tej rasy może być używana jako psy myśliwskie; jednak ich głównym celem jest bycie psem pasterskim, a obecnie przez niektórych są trzymane jako zwierzę domowe. Znakomicie radzą sobie z dziećmi. Psy rasy owczarek szkocki collie na ogół dobrze dogadują się z innymi psami i zazwyczaj dobrze dogadują się ze zwierzętami innymi niż psy. W zależności od indywidualnego charakteru psa i ludzi, którzy go otaczają, są one przyjazne lub powściągliwe w stosunku do obcych. Naturalnym instynktem psa jest porządek w stadzie.

Rasa ta ma naturalną skłonność do szczekania i przeganiania obcych zwierząt lub ludzi w celu ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. Jest stabilna, odważna, rozsądna, szybko się uczy, łatwo się przystosowuje i jest wysoce inteligentna, otacza ją aura wrodzonej mądrości i siły charakteru. Niezwykle uległa i posłuszna, jest chętna do przyjmowania i wykonywania instrukcji oraz może być szkolona na niewiarygodnie wysokim poziomie. Chętnie leży spokojnie w pobliżu właściciela, gdy nie jest potrzebna, ale jest gotowa do działania, gdy zostanie wezwana. Jest bardzo wszechstronnym zwierzęciem, jest psem pracującym i towarzyszem zabaw, stróżem i stróżem, myśliwym i pasterzem, towarzyszem i opiekunem.

Zdrowie owczarka collie

Collie to zazwyczaj zdrowe i odporne psy. Są podatne na choroby, które dotykają wszystkie duże psy – takie jak wzdęcia lub dysplazja stawu biodrowego – a także na kilka chorób, na które są genetycznie predysponowane.

  1. Anomalia oka

To dziedziczna choroba oczu, z którą rodzą się niektóre collie. Choroba ta atakuje głębokie struktury oka i może prowadzić do ślepoty, zwykle przed ukończeniem 2. roku życia. Nie ma leczenia, ale należy przeprowadzić badania genetyczne na każdym collie używanym do celów hodowlanych.

  1. Mutacja MDR1 (oporność wielolekowa).

MDR1 (Multi-Drug Resistance) jest chorobą genetyczną, która wpływa na sposób, w jaki collie przetwarzają niektóre leki. Każdy pies może mieć tę mutację, ale występuje ona znacznie częściej u ras pasterskich, takich jak Collie. Kiedy psy mają tę mutację, weterynarze mogą dostosować dawki lub unikać niektórych leków, aby zapobiec reakcjom niepożądanym.

  1. Postępujący zanik siatkówki (PRA)

Postępujący zanik siatkówki (PRA) to grupa chorób oczu, które powodują uszkodzenie siatkówki i mogą prowadzić do ślepoty. Objawy kliniczne są zwykle widoczne u collie już w wieku 6 tygodni. Badania genetyczne są zalecane dla wszystkich hodowców.

  1. Zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie skórno-mięśniowe jest rzadką chorobą zapalną, która atakuje skórę i mięśnie. Zwykle powoduje wypadanie włosów, strupy, zaczerwienienie i łuszczenie się przed 6 miesiącem życia. Skóra jest zwykle dotknięta najpierw, a następnie problemy z mięśniami. Leczenie różni się w zależności od ciężkości. Chore psy mogą wymagać przyjmowania leków przez całe życie.

Komentarz 1

  1. Ciekawa rasa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *