Owczarek Niemiecki – charakter, zdrowie, pielęgnacja

LinkedIn
Owczarek Niemiecki – charakter, zdrowie, pielęgnacja

Owczarek niemiecki to duży pies zaliczany do grupy psów pasterskich. Przynależy do jednej z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Ten niezwykle inteligentny czworonóg, bardzo odważny, posłuszny jest stworzony do ścisłej współpracy z człowiekiem, stąd często służy w policji lub straży granicznej. Owczarki to aktywne i żywiołowe psy wiec wymagają dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. Jego opiekun musi być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem. 

Owczarek niemiecki zyskał sławę dzięki  Szarikowi z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies” oraz jako główny bohater „Przygód psa Cywila”.

Charakter owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie to rasa ceniona za swoją inteligencję. To rasa psów, która lubi się uczyć i ma silnie rozwiniętą potrzebę działania. Owczarki są ciekawe, ale tym samym ostrożne w kontakcie z obcymi, dzięki czemu doskonale spełniają się w pracy wartowniczej. To psy lojalne i towarzyskie, które mogą próbować nadmiernie chronić swoje terytorium oraz rodzinę. Rasa ta musi być szkolona od szczeniaka i uczona dobrego wychowania.

Ta rasa jest świetnym tropicielem, ma zasługi w odnajdywaniu zaginionych osób, materiałów wybuchowych, łatwopalnych substancji czy też przy wykrywaniu narkotyków. Jest zatrudniany jako przewodnik osób niewidomych, jako pies służbowy, gruzowiskowy, lawinowy, w roli ratownika wodnego czy też pomocnika osób niepełnosprawnych.

Pielęgnacja owczarków niemieckich

Gęsta sierść owczarka niemieckiego wymaga szczotkowania zwykle raz w tygodniu, a kiedy linieje częściej. Jak w przypadku większości ras psów, owczarki niemieckie nie potrzebują kąpieli częściej niż kilka razy do roku.

Zdrowie owczarków niemieckich

Przedstawiciele rasy owczarek niemiecki bywają podatni na zapalenia uszu, spojówek i kłopoty żołądkowo-jelitowe. Niekiedy zdarzają się rozszerzenie i skręt żołądka.

Choroby typowe dla tej rasy:

  • dysplazja stawów łokciowych
  • dysplazja stawów biodrowych
  • alergie
  • zaćma
  • skręt żołądka
  • problemy skórne
  • choroby serca
  • nowotwory złośliwe

Komentarz 1

  1. Ciekawy wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *